Po cievnej mozgovej prihode

Príspevok v téme: Po cievnej mozgovej prihode
viva1

Moj manzel mal pred 2 mesiacmi stredne tazku cievnu mozgovu prihodu. Chodi, ale s problemami a ruku ma tiez postihnutu a jeden kutik ma nakrivo. Zaujimalo by ma, ci sa niekto z vasho okolia z toho dostal bez viditelnych nasledkov a za asi aku dobu. Este ma zaujima, ci sa vyplati ist s touto diagnozou na liecenie a ktore kupele su na toto najlepsie.

Lea45

Dobrý deň môj ocino má minulý týždeň vo štvrtok mozgovú príhodu na pravej strane. Reči celkom v poriadku trochu mi nerozumiete ale to sa snáď upraví ale pravú ruku vôbec nezdvihne je úplne ochabnutá, rameno husí cítiť aj pokrčiť koleno aj všetko. Ale nepohne chodidlami teda pätou a prstami. Pozerali sme aj kováčovú ale žiaľ tam teraz neprijímajú žiadnych pacientov po mozgovej príhode. Prosím vás viete mi povedať čo ako to bude ďalej a približne aspoň Kedy sa môj ocino z toho vie dostať a zotaviť. Dokonca mi doktorka ani nepovedala že ide o nejakú ľahšiu mozgovú príhodu Alebo bude toto už ťažšie varianta. Ďakujem

Frani

Ahojte :) ďakujem za tieto "diskusné skupiny", osobne mi veľmi pomohli. Moja mamina mala CMP 24.01.2018, (tie ťažšie stavy)...ochrnula na celú pravú stranu, nerozprávala...katastrofa, koniec...Po 10 dňoch na neurochirurgii šla na rehabku na ďalších 14 dní. Rozprávať začala asi na 16 deň od operácie a to tak že sme spievali a spievali a snažili sa stále tak jemne spevavo hovoriť aj slová,aby skúsila nejako vysloviť
(myslím, že málokto už predpokladal, že vôbec bude hovoriť) aaa podarilo sa :) Zo začiatku len skomolene opakovala ale zase cvičenie, veľa rozprávania, obrázky a trpezlivosť a dnes je to pomalšie rozprávanie (zatiaľ) ale vieme sa normálne porozprávať . Logopedička bola hotová keď ju videla a počula (neverila vlastným očiam a ušiam, že sme to doma samé dali, ako tak a bez nejakého "vzdelania v tejto oblasti) U tej sme boli len minulý týždeň :)))Domov sme išli plienkované a bola imobilná. Rehabka trošičku aktivovala nohu ale postaviť,aby vôbec stále to nevedeli na rehabke... Po týždni doma a fakt aktívnom "pasívnom cvičení" sme maminu postavili na nohy a stála:))), postupne barla a dnes chodí ako modelka :))) samozrejme je tam ešte strach aby nespadla ale je to super. Na nete, ak si dáte do youtube napr. bobath metod atd. máte neskutočne veľa videí, kt. Vám vedia veľmi pomôcť pri cvičení s blízkymi. Aj keď to nevyzerá, že to pôjde a pripadá Vám to ako nemôžné, že takýmto obyčajným cvičením pomožete, pomôžete neskutočne. Moja mamina chodí a úplne TOP :)) s rukou je to trošku ťažšie, ale ide to tiež, len pomalinky. Na rehabke ďalšej sme neboli zatiaľ, kedže v NRC Kováčová ma odbili s čakaním min. 6 mesiacov, ak je človek imobilný...po pravde pôjdeme určite ale max. do kúpeľov si oddýchnuť po tomto všetkom :) my to doma dáme :)))) Takže hlavne cvičte s blízkymi, aj keď neviete presne ako, stačí stále hýbať pomalinky, nie cez bolesť,... a google...je tam neskutočne veľa...Základ je, aby sa nejako hýbalo... lebo telo sa začína každý deň aktivovávať aj týmto obyčajným "hýbaním", naberú sa nejaké svaly a potom zase treba dať pozor, aby sa cvičilo a predišlo k skracovaniu, ktoré bolí strašnee. Týmto by som rada dodala odvahu ľudiom, ktorí sú v situácií, ako som bola ja s maminou a hľadajú informácie a snažia sa urobiť nemožné pre svojich blízkych, nebojte všetko sa dá len treba čas a trpezlivosť, google a čítať a čítať a skúšať a ide to:) veľa síl, ak sme v situácií,ako som bola ja

Lion4785

Neviem sice, ako je to po mozg. prihode ale zrejme to bude podobne stavu po infekte mozgu. Ja som prekonal encefalitidu, do toho neuroboreliouzu - ta uraduje furt a najnovsie RS ale RS je neuroborela :) Bezne veci... som sa musel odznova naucit..postupne, ale veci ktore som sa naucil uz po infekte je divne ze si dobre pametam, i pamet je v haji kratkodoba, no lepsi sa to. Riesim infekciu... protokol ATB + vyziva mozgu... oleje, vitaminy a najme HERICIUM. Pomaha to a lepsi sa to.

LisaMarie

Moj otec (54) prezil tazku cmp - prasknuta aneurizma, masivne krvacanie do mozgu, po CT sa lekarka vyjadrila, ze zrazenina je velkosti mensieho pomaranca, vzhladom na hlbku miesta krvacania sa nikto neodvazil operovat. Totalna paralyza a plegia na lavej strane tela (ruka, noha), rec nastastie nebola postihnuta. 3 tyzdni na JIS, v nemocnici stravil bez mala 3 mesiace. Prognozy lekarov boli velmi negativne, vzhladom na skoro nulove reflexy v postihnutej lavej casti tela, podla nich mal byt imobilny do konca zivota. Chcelo to kopu casu a vzhladom aj na vsetky prekazky ako uroinfekcia alebo chronicka hnacka ktoru si doniesol ako suvenir z nemocnice, sa otec pomaly zotavoval a robil pokroky. Pamatam si ako prvykrat otocil hlavou do lavej strany, potom zacal reagovat na bolest, pri postipani odtahoval nohu, naucil sa sam sediet a udrzat rovnovahu, potom sa vedel sam posadit. Po 4 mesiacoch zahodil plienku a po 5 mesiacoch urobil s pomocou barly prve kroky :) cvicili sme s nim doma 2x denne, chodievaju k nam domov aj fyziterapeuti, na cudzich lepsie reaguje a robi viditelne pokroky. Coskoro nas caka NRC. Dufam, ze tento prispevok pomoze niekomu, kto budu citit beznadej ako som citila ja a moja rodina po CMP, ale nic nie je take cierne ako na zaciatku, treba verit, nenechat da odradit od lekarov a ich odbornych hodnoteni :) otec je dokaz ze sa mylili

radiator11

pre vsetkych ktori sa chcu vyhnut CMP, pravidelne cvicit, uzivat arginin AKG + citrulin + kyselina listova + vitaminy B + vitamin C v praskovej forme a nefajcit! dovidenia

wordka

Som 5 mesiacov po CMP mala som ochrnutu celu lavu stranu zacali so mnou cvicit po 4 tyzdnoch ucila som sa sediet,chodit a pod.ale ja som to skusala aj sama v ramci moznosti..
Kupele odporucam bola som v Kovacovej v NRC,ako tak ma dali do poriadku,chodim pomocou barly a s rukou uz tiez par veci dokazem,len musim mat stale niekoho pri sebe,pretoze sa nemozem zohnut,stale sa mi kruti hlava,aj bolesti mam stale,hlavne v noci,podavam si este do kupelov,aj tam snad nieco pomozu...chce to vela trpezlivosti a pevnu volu,je to na dlhe trate☺

Jaja15

Okrem aktívneho aj pasívneho cvičenia je dôležité akékoľvek prekrvenie - masáže, bankovanie, suchý uhličitý kúpeľ, pohyb vo vode....

Jaja15

S botulotoxinom skúsenosť nemám, viem že sa používa na vyhladenie vrások a pri nadmernom potení, o jeho aplikácii proti stuhnutým svalom som nepočula...Bolesť ramien je pri porážkach častým javom, to mi hovorila aj neurologička aj v kúpeloch...Brunko máš málo rokov, daj si žiadosť na kúpelnú liečbu - najlepšie NRC Kováčová alebo Marína v Kováčovej - na rehabilitáciu po porážkach sú najlepší....Záleží celkovo v akom si stave,cvičiť treba začať čo najskôr a cvičiť treba dlhodobo....A za ako dlho sa rozhýbe ruka - záleží aká silná porážka bola, rovnako ako tvoj celkový stav a najdôležitejšia je dlhodobá rehabilitácia....Je to individuálne, niekomu stačí pár mesiacov a je uplne v poriadku, niekomu ostanú trvalé následky napriek niekoľkoročnému cvičeniu