imunita

Príspevok v téme: imunita
sasa

Ahojte všetci, prosím o radu
mám dceru, 2 roky 4 mesiace. je chora už 5 týžden, už užíva tretie antibiotika. Pretože doteraz nebývala chorá, som z toho dosť nešťastná. Všetko sa to začalo chrípkou a nejak sa z toho nevieme vymotať. Kúpila som je Nutrolin sirup a bola som sa poradiť ajv homeopatickej lekárni. V nemocnici je robili vyter z hrdielka aj z nosa, je to v poriadku. Ešte nás čaká odber krvi. jej problem sú sopliky, dosť veľké, zapálené mandle a kašlík. Mýslíte si, že sa jej tak oslabila imunita, že chytí všetko čo okolo prejde? Dosť sa stretáva s chorými deťmi (nedá sa tomu zabrániť) ale doteraz sme problémy nemali. Budem rada ak mi niekto poradí, nechcem to zanedbať, bojím sa že sa z tohto začarovaného kruhu nedostaneme. Dakujem

zds

Dnes sa veľa hovorí a píše, ako posilniť imunitu.
Málo sa ale pritom myslí na to, ako ju neoslabovať.
Takže ako na to ísť – všeobecne:
- pokúsiť sa NEOSLABOVAŤ imunitu max. odbúraním množstva podnetov (cudzorodých látok), na ktoré musí reagovať
o vyhýbať sa infekčnému prostrediu (toto je ťažké v praxi najmä pri malých dietkach v škôlke)
o vyhýbať sa miestam s vysokým znečistením ovzdušia – centrá v mestách, vozenie v aute najmä v dopravných špičkách...
o odbúrať v rámci možností všetko zo stravy, čo preťažuje imunitný systém

Konkrétne doporučenia pre tvoju dcérku- obmedziť, vylúčiť?
(dôležitá poznámka- toto je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť a rozhodnutie je čisto na tebe):
- kravské mlieko je problematická potravina. Kdesi na tomto webe je téma Je kravské mlieko zdravé? , nájdi si ju a prečítaj. Len v krátkosti – mlieko a syry vytvárajú hlieny, zle sa metabolizuje. To znamená, že zaťažuje imunitný systém naviac. Čo je však tiež veľmi dôležité._hlieny, ktoré vytvára, sú živnou pôdou pre baktérie a vírusy!!!
- Jogurt s ovocím nerobí dobre kvôli kandizovanému ovociu, ktoré musí byť tak silno chemicky upravené, aby odolalo „agresívnemu“ prostrediu jogurtu
- Všeobecne si myslím, že v strave dcérky prevláda veľa škrobov – ryža, zemiaky, chlieb, haruľa, posúchy, palacinky. Škroby (polsysacharidy) ak ich je veľa, tiež prispievajú ku hlienom a celkovo sa zle vstrebávajú. Preto by som vylúčil najmä haruľa (sú tam naviac tepelne spracované tuky, podobne palacinky)
- Sladkosti deti milujú. Odsúvajú pocit hladu a ak ich je viac, dieťa ale aj dospelý môže byť v určitom zmysle podvyživené. Prosím, necháp to ako kritiku, ale stáva sa to dosť často. Čo s nimi? Nuž, aspoň obmedziť (nakoniec, sama o tom píšeš). Nikdy nie ako zákusok po jedle. Všetko sa potom viac komplikuje.
- Salámy a pod., tak toto by som úplne vylúčil
- Keď mäso, tak pomenej zemiaky alebo ryžu
- Čaje nie s príchuťami. Všetky atómy sú niečo, čo náš organizmus nielenže nepotrebuje, ale naviac ho zaťažuje (je to cudzorodá látka)

Čo teda áno:
- najmä jabĺčko – sladšie druhy, výborná je hruška (v obchodoch sú teraz zo Slovenska a sú výborné, len ich treba niekoľko dní nechať dozrieť), vždy ako sólo, nemiešať s inou potravinou
- mrkva – varená, strúhaná, domáce druhy, mrkvička + jabĺčko = mňam
- mäso – varené, nanajvýš dusené vo vlastnej šťave
- ryža – predvarená celozrná od Uncle Bens, alebo biela – s citom
- zemiaky len varené
- surové zeleninové šaláty – postupne, opatrne, ku každému jedlu s mäsom, tu by som počkal na domáce produkty, jar je za dverami
- polievky – fazuľa, hrach, šošovica, skúsiť bez zápražky a zátrepky, na zahustenie použiť celozrnú múku alebo krupicu (napr. pohánkovú)
- po troške skúsiť biele tofu a sóju (nie geneticky modifikovanú!!!)
- ak sladkosti, tak čo najčistejšie – napr. detské piškóty, detskú výživu, sušené hrozienka bezsírové...
- citrusové plody- nie, citrón po kuse áno, banány veľmi dobre vyberané, nie často
- jogurty – biele, trošku frcnúť granka, najlepšie sú kyslé (probiotické,) ale do toho nedávať nič, len toto môže dcérka vehementne odmietať, hm
- čaje sypané –detský, šípkový, slabý mätový, harmančekový, šalviový – nie silné
- vody – výborná detská voda Lucka + trošku domácej šťavy, ale najlepšie bez
- KYSLÍK – keď dcérka nie je chorá -prechádzky, behanie po parkoch, v lese, v záhrade, pri potokoch – všade, ta, kde je čistý vzduch. Toto je dosť dôležité!

zds

Ahoj, Saška :)
Píšem ti celkový pohľad na vec. Je toho dosť veľa, ale hádam si z toho budeš mať čo vybrať.
Imunitný systém má na starosti likvidovať cudzorodé látky. Často ide o choroboplodné mikroorganizmy : vírusy, baktérie, plesne ale aj iné.
Rozpoznáva ako nepriateľa aj prachové, dymové a plynové častice.
Samostatnú kapitolu tvorí výživa.
Tá môže obsahovať:
- potravinové jedy, napr. dobre známy botuloxín, „klobásový“ jed, (nachádza sa napr. v pokazených konzervách), ale aj káva či biely cukor
- chemikálie rôzneho druhu – dobre známe sú pesticídy, ale aj ftaláty...
- na prvý pohľad nevinné aditíva v potravinách – farbivá, arómy, stabilizátory, emulgátory...
- nevhodné potraviny, ktoré organizmus vníma ako cudzie (často je to napr. kravské mlieko, ale aj spálené tuky)
- nevhodná kombinácia inak vhodných potravín, ktoré navzájom nereagujú dobre a vytvárajú látky, ktoré organizmus nevie dobre zmetabolizovať. (napr. jablko za fazuľovou polievkou)
.
Ak je imunitný systém dlhodobo preťažený, vplýva to na celý organizmus – únava, horšia koncentrácia, nekvalitný spánok. Neskôr častejšie nachladnutia, potom angíny, chrípky. Po určitom čase dochádza prehnaným reakciám imunitného systému – vznikajú alergie. Ak „majiteľ“ tohto systému nič nepodnikne, môže sa pridružiť autoimunitné ochorenia, čo je už vážne poškodenie imunity.
Tomuto sa dá predísť, na druhej strane dobrá správa je, že imunitný systém sa dá dobre zregenerovať.

zds

Ahoj, Saska :),
nezabudol som na teba, ale nedostatok casu mi to dnes nedovolil a tak sa ti zajtra ozvem formou trosku obsirnejsieho prispevku, ktory ti snad pomoze urobit si na veci svoj nazor.

sasa

este sa chcem opýtať:
ked jej doktor predpíše antibiotiká, môžem si ja laik dovoliť jej ich nedať? čo ked sa stav rapídne zhorší. on jej najskôr vidí čo to tam v tom hrdielku má. to je tiež moja veľká dilema, radšej by som ju liečila menej agresívne.

sasa

zds,
ešte chcem napísať, žesom nekojila vôbec, tak som sa veľmi snažila aby nebývala chorá(ani nebývala) doslova som mala paniku pred chorobou, pretože sa všade píše, že nekojené deti sú chorľavejšie,ale musím napísať, že ked bola malá, viac som dbala o jej stravu.

sasa

zds,
budem rada ak sa niečo dozviem.
takže napíšem je stravovanie: (všeobecne) tak papá veľmi málo, a ak dostane nejak´ú sladkosť, tak este menej. Ráno si dá mlieko(polotučné kravské) na desiatu len nejakú jogurt, alebo ovocie. na obed polievku a druhé (všetko čo jedávame my, ryža+mäso, Zemiaky+ ryba, ale aj haruľa, osúchy, palacinky a pod.) zo všetkého len strašne máličko. na olovrat je robím puding, kukuričnú alebo krupicovú kašu so zaváraninou.. večer chlebík+nejaká nátierka(tvarohová, tuniaková)alebo salámka syrík, ak ak chce tak pred spaním mlieko do flaši. inak cez den mlieko už nepije ani kakavko. Pije dosť malo, čistú vodu vôbec, čaj (bylinkový, ovocný) s medom aj bez, a džusy sem tam. musím za nou stálo chodiť, aby vôbec pila. a ak dostane niečo sladké tak je toho jedla ešte menej, sladkosti - to je vopred prehratý boj s rodinou, ale snatím sa to maximálne obmedzovať, ale aj tak má každý den voľačo. tak nie je to najzdravšie stravovanie, ale prosím o radu nie kritiku.
Dakujem, ak so m niečo zabudla, tak pripíšem

barunka

ahoj sasa.Píšem zo skúseností. Mám syna,ktorý mal nedávno štyri roky.Pokiaľ som ho do roka kojila bolo všetko ok.Žiadne antibiotiká nepotreboval,zo všetkého sa rýchlo dostal.Akonáhle sme začali navštevovať deti v detskom centre (chcela som preňho dobre,aby sa naučil komunikovať a hrať sa deliť sa s inými deťmi)začal bývať často chorý.Do centra sme úplne prestali chodiť. Ako 2,5 ročný nastúpil do škôlky a tam to bolo ešte horšie.týždeň v škôlke 3 týždne doma.Máva laringitídu,keď sa mi začne dusiť rýchlo nasadíme sprej a čipky.Takisto sme behali kvôli uzlinke po Kramároch,kde ma poslali aj na onkológiu.Samozrejme,že sme sa nechali zbytočne vystrašiť.Hrúúúza.To som už prestala psychicky zvládať.Jedna známa mi objednala Kolostrum - možno to poznáš neviem.Sú to kapsule so sušeným materským mliekom.U nás ešte stále trvá chrípkové obdobie,ale môj syn je už tretí mesiac zdraví.Či je to náhoda alebo kolostrum neviem.čo sa stravy týka sladkosti sme obmedzili na minimum a nahradili ovocím,ktoré má najradšej.Zvykol si.Tá dotyčná známa nám doporučila zároveň kúpelné liečenie.Takže vyskúšam.
Netreba vždy podávať antibiotika, telo si na ne zvykne a potom ani tie neúčinkujú.Niekedy treba nechať telo bojovať.Držím palce a želám pevné nervy.

zds

Ahojte, brumka a sasa :)
Rad by som Vam poradil, len mam malo informacii a preto skuste na zaciatok napisat 2 typicke stravovacie dni vasich deticiek, vratane tekutin (aj mlieko, dzusy a pod.)
Brumka, napis aj, ci je tvoje babo este kojene (ak teda suhlasis s tymto postupom)

brumka

dcerka ma na lavej strane krku pohyblivu uzlinku a okolo nej asi tak 2 malilinke. niekedy sa jej to zvecsi niekedy zmensi ma to uz mesiac a pol pred mesiacom prekonala zapal priedusiek a teraz trosku sopli leker vravel ze to deti maju bezne ak su chore poradte a este poviem ze mala zvyseny pocet leukocitou a lekar to pripisuje zubkom ze to je tiez zapal tak neviem ale ta uzlinka sa zvecsi vzdy do tej istej velkosti nikdy nie je vecsia dcerka ma 9 mesiacov dakujem

eliiii

DOZRI na lekarov ci jej urobili vsetky vysetrenia,lebo dnes je zdravotnictvo na tom tak ako je a ked si clovek sam nevynuti,tak nema.A vies co sa v poslednej dobe postavalo.No moze to byt oslabena imunita.