Detralex verzus Mobiven

Príspevok v téme: Detralex verzus Mobiven
kava4

Takmer to isté zloženie, rovnaké množstvo účinnej látky, iný výrobca, diametrálne odlišná cena. A tak sa pýtam, prečo? Čo je za tým?
Detralex je liek z Francúzska a bol ako prvý patentovaný, dostať ho kúpiť len na lekársky predpis, pričom väčšiu časť, 11 EUR hradí pacient, zvyšnú ¼ poisťovňa. Mobiven je genericum od českého výrobcu Vulm, obsahuje rovnako mikronizovaný diosmín 450 mg, hesperidín 50 mg a navyše ešte aj 30 mg escín, ale je výrazne lacnejší a navyše ho dostať kúpiť aj bez prepisu. Keď som na túto skutočnosť, že existuje lacnejšia náhrada Detralexu upoznornila moju lekárku, ktorá ho používa na kŕčové žily, schuti sa zasmiala, a použila prirovnanie, citujem: „to je ako keby ste chceli porovnávať mercedes s trabantom“. Chcela mi tým azda naznačiť, že Mobiven je menej účinný? Možno tomu chce iba sama veriť. Chápem, veď každý chce predsa pre seba a svojich blízkych ten najlepší liek. Ale drahší zahraničný liek, nie vždy musí automaticky znamenať liek kvalitnejší. I liek generický je rovnako účinný ako originál alebo sa mýlim? Detralex je skrátka značka, stávka na kvalitu a istotu. Mobiven je síce lacnejší a navyše bez predpisu a uznávam, to môže v ľuďoch tak trochu vyvolať nedôveru, a človek si hovorí, kde je háčik, ale myslím, že neoprávnene. Možno žiadny nieje. Lacnejší je z viacerých dôvodov, tak za prvé, je z Česka, tzn. že náklady na dopravu sú menšie ako z Francúzka, a za druhé do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj lieku a za tretie konkurujú si nižšími cenami. Apropó, vedeli ste, že podiel generických liekov na trhu SR tvorí asi 70%. Vidím tu ešte jeden dôvod, prečo ho lekári s obľubou predpisujú, uprednostňujú namiesto Mobivenu, jednoducho kvôli peniazom, ktoré im z toho plynú. To, aký obchodný zástupcovia farmaceutických firiem ich navštevujú a aké provízie či výhody im na oplátku ponúkajú, už my pacienti totiž nevidíme.

piper nigrum

malaanka, neusetrila si 10 eur, pretoze obsah ucinnych latok v mobivenale micro simple a v detralexe je rovnaky. Robila si teda to, ze si akoby uzivala 1 tabletu denne :-DDD
Nauc sa citat, nenechas sa oblafnut. Rozdiel v davkovani Mobivenalu a Detralexu je sposobeny tym, ze Detralex je zaregistrovany ako liek a Mobivenal ako doplnok:-D

malaanka

ja som si kúpila mobivenal a beriem ho namiesto detralexu už mesiac.Zatiaľ som spokojná.Ušetrila som 10 eur,pretože tento doplnok stačí brať len 1x denne.

piper nigrum

RNG, ty si naozaj odbornik na vsetko, najma na slovenske pomery, ktore poznas z USA, ze... Aspon nepis nezmysly! Napriklad amlodipin bol kedysi dovazany do SR, kde jeho celkova cena bola cca 600 Sk,cize 20eur, dnes je v SR amlodipin asi za 1,60 eura.. To su tie zdieracske farmafirmy, ze :-DDD
Poprosim Ta, aby si sa vyjadroval k systemu v SR vtedy, ked tu budes nepretrzite zit aspon rok a nebudu Tvoje informacie pochadzat z internetu, OK? My tu tiez nerozoberame system v USA ako odbornici na vsetko, kedze ho detailne nepozname. K doplnkom si kecaj, co chces, ale trosku by si sa mohol krotit vo svojich vseliecitelskych vyrokoch, nakolko ti chudaci, co Ti uveria, su potom velmi sklamani, pokial maju naozaj zavazny zdravotny problem. Tym myslim nadory a podobne tazke diagnozy.

RNG

Zahranicnym firmam sa podarilo do znacnej miery znicit farmaceuticke spolocnosti na Slovensku, cim su Slovaci odkazani na ovela drahsie zahranicne lieky A to bankrotuje cele slovenske zdravotnictvo, lebo kvoli mensim prijmom maju aj menej penazi z odvodov a tak su velmi drahe lieky dovolit nemozu.
Stat ma peniaze od ludi, a na Slovensku sa vytvaraju este stale ovela mensie hodnoty na osobu, ako napr v Nemecku alebo USA, takze stat si nemoze dovolit dotovat vsetky lieky natolko, aby sa stali cenove pristupne pre kazdeho.

farmaFirma

Dobrý deň, ja som z farmaceutickej spoločnosti, pravdaže nemôžem menovať. Venujem sa cenotvorbe a je veľmi zaujímavé čítať niektoré príspevky. Ak by sme pri všetkých produktoch uvažovali, koľko čo stojí a aké sú náklady, divili by sme, že aj auto ako je napr.mercedes by sa dal kúpiť lacnejšie, či elektronika (TV, mobil, práčka a pod..) Avšak, v prípade liekov existuje istá regulácia cien na SR a v našom prípade si len tak mirnix dirmix ceny nemôžeme určovať. Úhrady zdr.poisťovne určuje poisťovňa čiže štát. Ak chcete prísť s nejakým liekom na Slovenský trh musíte brať do úvahy 2.najnižšiu cenu v EU.To znamená, že nájdete len jednu krajinu v Europe, ktorá môže mať lacnejšie ceny! A keď to takto pôjde ďalej, budeme radi ak budeme mať aj nejaké generiká čo tu v SR ostanú a dokážu s nizkymi cena operovať...

RNG

Ucinok cohokolvek je dany obsahom, nie menom alebo tym, ci bol schvaleny ako liek alebo len ako potravinovy doplnok.
Ked je nieco predavane ako liek, stalo to schvalit ovela viac, tj ma to aj ovela vyssiu predajnu cenu.
Taktiez farmaceuticke firmy maju operaciu ovela drahsiu, nez potravinari a doplnkari.
A casto pouzivaju napr e-cka, ktore dnes uz doplnkari nepouzivaju, tj ich produkty mozu byt aj horsie.