Detralex verzus Mobiven

Príspevok v téme: Detralex verzus Mobiven
kava4

Takmer to isté zloženie, rovnaké množstvo účinnej látky, iný výrobca, diametrálne odlišná cena. A tak sa pýtam, prečo? Čo je za tým?
Detralex je liek z Francúzska a bol ako prvý patentovaný, dostať ho kúpiť len na lekársky predpis, pričom väčšiu časť, 11 EUR hradí pacient, zvyšnú ¼ poisťovňa. Mobiven je genericum od českého výrobcu Vulm, obsahuje rovnako mikronizovaný diosmín 450 mg, hesperidín 50 mg a navyše ešte aj 30 mg escín, ale je výrazne lacnejší a navyše ho dostať kúpiť aj bez prepisu. Keď som na túto skutočnosť, že existuje lacnejšia náhrada Detralexu upoznornila moju lekárku, ktorá ho používa na kŕčové žily, schuti sa zasmiala, a použila prirovnanie, citujem: „to je ako keby ste chceli porovnávať mercedes s trabantom“. Chcela mi tým azda naznačiť, že Mobiven je menej účinný? Možno tomu chce iba sama veriť. Chápem, veď každý chce predsa pre seba a svojich blízkych ten najlepší liek. Ale drahší zahraničný liek, nie vždy musí automaticky znamenať liek kvalitnejší. I liek generický je rovnako účinný ako originál alebo sa mýlim? Detralex je skrátka značka, stávka na kvalitu a istotu. Mobiven je síce lacnejší a navyše bez predpisu a uznávam, to môže v ľuďoch tak trochu vyvolať nedôveru, a človek si hovorí, kde je háčik, ale myslím, že neoprávnene. Možno žiadny nieje. Lacnejší je z viacerých dôvodov, tak za prvé, je z Česka, tzn. že náklady na dopravu sú menšie ako z Francúzka, a za druhé do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj lieku a za tretie konkurujú si nižšími cenami. Apropó, vedeli ste, že podiel generických liekov na trhu SR tvorí asi 70%. Vidím tu ešte jeden dôvod, prečo ho lekári s obľubou predpisujú, uprednostňujú namiesto Mobivenu, jednoducho kvôli peniazom, ktoré im z toho plynú. To, aký obchodný zástupcovia farmaceutických firiem ich navštevujú a aké provízie či výhody im na oplátku ponúkajú, už my pacienti totiž nevidíme.

vierop

dnes so si kupila mobivenal a hned som začala uživat o mesiac sa ozvem uvidim ake bude mat učinky som po operacii krčovych žil začali sa mi robit metličky tak som zvedava naučinnost lieku

sf

Pouzivam obidva lieky na zilove problemy - hemoroidy - a u mna mobivenal vdaka Aescinu rychlejsie lieci zapal.
Mobivenal ma diosmin, hesperidín, aescin
Detralex ma diosmin a hesperidin - rozdiel je v tom, ze ako liek ma latky v presnom zlozeni a hmotnosti, mobiven si moze dovolit odchylky, ako doplnok.

Co je ale zaujimave je informacia ministerstva zdravotnictva o dalsich podobnych liekoch ako napr. Venoruton - ma troxerutin a jeho variace - podobne ceny ako Detralex, Cilkanol - troxerutin trocha lacnejsi, Ascorutin - ten mam odskusany, ale na hemeroidy samotny nestaci.

Vpodstate cena Detralexu je dana cenou konkurencie na trhu, ktora je podobne vysoka, akoby sa dohli.
inak cena Detralexu v Spanielsku by mala byt podla ministerstva polovicna.

Tak som trocha hladal a zda sa, ze sa to da aj lacnejsie a to hodne lacnejsie, pretoze napr. liek s podobnym zlozenim ako detralex - Daflon 500mg opat mikro diosmin a hesperidin je za - a teraz prekvapenie 0,72 USD. Zdroj -
www.drugslane.com

Takze problem je pravdepodobne v nasom slovenskom "luxuse". Proste si to mozeme dovolit.

eam

Pre mňa aktuálna téma. Keďže som brala na hemoroidy Detralex teraz zdražel na 16 eur., tak som sa zaujímala o lacnejší variant a známa lekárnička mi poradila Mobiven za 10 eur., ževraj účinky sú rovnaké, len mi to museli objednať, tak ešte nemám odskúšaný.

3Gabika0

Dobrý deň,užívam detralex 1/2 roka ako mi diagnostikovali trombózu a následne pľúcnu embóliu, teraz mi hematologička sama navrhla ako náhradu Mobivenal, v lekárni sa vyjadrili, že Mobivenal nieje liek na dlhodobé užívanie tak teraz mám dilemu nerada by som znova zažila to čo pred pol rokom.

tpch

miare, ty si nevymenila original za generikum, ty si vymenila Detralex za uplne iny liek, aj ked urceny na tie iste problemy. To je dost rozdiel.

Helus

Aj ja som brala Detralex.a a dost ludi v mojom okoli ho bralo,ale po case uz nemal ziadny ucinok.A vymenili ho za ine liecivo,len neviem za ake.

miare

Na ťažkosti so žilami som brala detralex, ale keďže mám malý dôchodok a stále sa hovorí o účinných generikách,požiadala som o lacnejšie lieky na žily. To som si ale
dala! Musela som sa po pol roku vrátiť k detralexu a teraz mám bolestivé žily, zapaľujú sa mi a mám veľké ťažkosti. Už si nikdy nedám generiká, radšej zomriem bez
nich.

llek

Nechcem sa vyjadrovat k Detralexu ani Mobivenu. Trochu k tym originalnym liekom a generikam. cena lieku nie je dana tym, kde sa vyraba (teda ako daleko je krajina, kde sa vyraba od Slovenska). Originalne lieky su vzdy apriori drahsie, v cene lieku je vyvoj lieku, prebehnute klinicke studie a marketing. ked prichadza novy liek, musia byt na jeho zaregistrovanie vysledky klinickych studii, ako doklad toho, ze je ucinny a bezpecny, to stoji neskutocne peniaze, preto dnes ziaden novy liek nemoze byt lacny, aj keby jeho vyroba bola lacna.(naroky FDA a EMEA na zaregistrovanie noveho lieku su velmi vysoke a ich splnenei stoji velke peniaze).Po cca 10 rokoch pada licencia a prichadzaju generika. Na uvedenie generika netreba velke klinicke studie, stacia len male farmakokinny rovnako ako originalny liek. Cize uvedenie generika je ovela, ovela lacnejsie, preto moze byt cena taka ak je. Aka je vysledna cena a uhrada pacienta, to je vysledok lobingu medzi firmami, ktory sa deje "za dverami". Ten obrovsky tlak na maximalne znizovanie cien liekov ma ale aj svoju odvratenu stranku, z trhu na Slovesnku sa stracaju mnohe dobre, strasie lieky, lebo pri urcitej cene sa uz vyrobcovi neoplati drzat registraciu a liek tu distribuovat. problematika okolo liekov je velmi komplikovana

MartaU

tbch - pozerala som výrobcu Mobivenu - je to Výskumný Ústav liečív Modra - a to sa mi nezdá ako obyčajná GENERICKÁ firma, má dosť zvučné meno a nie je na trhu krátko ...
a logicky mi z toho vyplýva, že detralex bol vyvinutý pred 10rokmi a možno aj viac, kedy neboli ani prístroje v takom vývojovom štádiu ako pred rokom - dvomi, neviem, kedy konkrétne a prvý krát objavil mobiven, ale podľa informácií z intenrnetu a štúdií, čo som si pozrela, má lepšiu mikronizáciu, teda aj rýchlejšie zaberie (čo mám aj zo svojej čerstvej skúseností teraz v priebehu mesiaca nielen na sebe ale aj na mojom otcovi)
a po novom bude detralex za vyše 16euro, no ľudia budú fakt blbí, ak budú ľpieť na \\\"starom\\\" detralexe, ktorý je rovnaký už xy rokov, a nepustia si \\\"do života\\\" nový lepší mobiven, respektíve už mám ďaľšiu krabičku s názvom mobivenal

MartaU

tbch - pozerala som výrobcu Mobivenu - je to Výskumný Ústav liečív Modra - a to sa mi nezdá ako obyčajná GENERICKÁ firma, má dosť zvučné meno a nie je na trhu krátko ...
a logicky mi z toho vyplýva, že detralex bol vyvinutý pred 10rokmi a možno aj viac, kedy neboli ani prístroje v takom vývojovom štádiu ako pred rokom - dvomi, neviem, kedy konkrétne a prvý krát objavil mobiven, ale podľa informácií z intenrnetu a štúdií, čo som si pozrela, má lepšiu mikronizáciu, teda aj rýchlejšie zaberie (čo mám aj zo svojej čerstvej skúseností teraz v priebehu mesiaca nielen na sebe ale aj na mojom otcovi)
a po novom bude detralex za vyše 16euro, no ľudia budú fakt blbí, ak budú ľpieť na \"starom\" detralexe, ktorý je rovnaký už xy rokov, a nepustia si \"do života\" nový lepší mobiven, respektíve už mám ďaľšiu krabičku s názvom mobivenal