práca vo Švajčiarsku

brusinka

samozrejme, ze nemcinu sa doucit da,....
....lenze u mna zrejme ten jazyk bude skor ako vyhovorka, lebo som taka "posera" D.
mam uz po styridsiatke a zacat zivot niekde v cudzine ..a sama... mam obavy.

ale uvedomujem si, ze dochodok sa blizi, nemozem zatvarat oci pred tou skutocnostou a ako dochokyna by som nechcela ostat ekonomicky na krku svojim detom.

0mega

Takmer kazdy svajciar rozumie Anglictine a maju tam myslim ze tak 3 uradne jazyky, cize nemcinu by som sa doucil, to je extremne dobra motivacia :) I ked neviem ci nemaju nahodou take lokalne jazyky (sice nemcina, len trochu odlisna) v odlisnych kantonoch.. Ale v praci asi anglictina nebude stacit.. Ale tak nemcina.. podla mna do 6-12 mesiacov sa da naucit, ak sa tomu clovek naozaj venuje (ale ako to zalezi od jedinca, nie kazdy ma bohuzial nadanie na jazyk... ale to neznamena ze je odpisany..)

brusinka

ja by som pracovala v zdravotnictve, lenze chybicka krasy je, ze moja nemcina nie je nic moc :(
no na druhej strane- ostat doma- v sucasnej situacii a ani vyhliadky do buducna nie su zial ruzove.

traktorista

Dobry den,

Sice som tam nebol, no horsie ako u nas to byt nemoze. Avsak zvazuju odchod zo sehnghenu, cize by som nerozmyslal zbytocne dlho, preto "vratit sa so klopenychmi usami" mozem kedykolvek.
Avsak pocul som, ze tam neprijimaju cudzina az tak vrelo, podla znameho co tam zije uz 20 rokov, nedavaju mu pocit, ze patri skutocne k nim.
Ani sa im necudujem, ked zady paity clovek je tam cudzinec a nikdy si nemuseli zamykat dvere do domu, no teraz uz musia.. Inac ich mentalita je uuuuplne ina ako nasa.
Ale ich krajina je, z hladiska prirody, ovela krajsia ako ta nasa. Nie su bordelari.

S pozdravom,
traktorista