zub mudrosti

annddyxxl

asi viacerym rastu tie zuby mudrosti krivo aj mne tiez tak doktorka povedala ze je to tam zbytocne..a vytiahla mi potom aj druhy..ked tak ti to prerezu ked sa mu nebude chciet von..budes mat pokoj

MiRkAAAA232

Eva531, moj vek si dobre uhadla a dakujem za podrobné vysvetlenie :) asi toho zubara pojdem navstívit v blizkej buducnosti ale teraz mam ine zdravotne problémy (niečo mi našli v krvy, mám opuchnuté uzliny..asi to bude toxoplazmóza podľa mňa len nech to nieje horšie) ak sa nedostanem do nemocnice tak tam zajdem :( aj ked so strachom :(

Eva531

MiRkAAAA232 - predpokladam, ze mozes mat nejakych 18, ci 19 rokov a na zaklade tvojho veku usudzujem, ze pokial dodrziavas hygienu, tak osetrenie zuba pomocou zasahu do korenovych kanalikov, a teda vynalozenie 500 € za opravu jedneho zuba, v takomto veku urcite este potrebovat nebudes. Ja som mala v zivote mojom so zubami velke problemy (v 19-tich rokoch 11 hlboko zaplombovanych zubov), ale napriek tomu prvu korenovu vypln som dostala az v 29-tich rokoch.

Eva531

Zubar ti urcite nevynada kvoli tomu, ze si nebola dva roky na preventivke. Ja viem, ze ten cas sa uz vratit neda, ale lepsie je prist k zubarovi po dvoch rokoch, ako po styroch, ci po desiatich. Z tohto hladiska su pre zubarov aj ovela komplikovanejsie pripady, ako je ten tvoj. Nedokazes si ani predstavit, co vsetko uz zubari videli a zazili, s akymi vselijakymi pacientmi sa uz stretli. Je vela ludi, ktori kvoli strachu neboli u zubara 10, ci 15 rokov, kartoteku maju zalozenu u skolskej zubarky v archive, skolska zubarka na dochodku, ambulancia davno zrusena a takito ludia ani nevedia, kde maju svoju kartoteku hladat, cize im nezostava nic ine, iba spoliehat sa, ze im nejaky iny zubar zalozi kartoteku novu. Alebo nasi romski spoluobcania nedodrziavajuci hygienu (nie vsetci, ale velka vacsina z nich), ktori si svoje akutne problemy riesia vylucne len na zubnej pohotovosti, pricom kartoteku zalozenu nikdy u nikoho nemali a ani mat nebudu a k zubarovi, aj to len k pohotovostnemu, ich dostanu iba neznesitelne bolesti... Takze ziaden strach, pokial aspon ako-tak dodrziavas hygienu, tak sa nemusis bat, ze ti zubar vynada, nech uz by si isla ku komukolvek. Popros zubara, ku ktoremu pojdes, aby ti vykonal dokladnu prehliadku pomocou rontgenoveho vysetrenia, ktoreho sucastou by mal byt ortopantomogram a bitewing. Ortopantomogram je taka velka rontgenova fotografia, na ktorej uvidis vsetky svoje zuby a zubar podla nej dokaze posudit stav kosti, ale uvidi aj to, akym smerom zuby mudrosti rastu, dalej, ci nemas na niektorych zuboch odhalene krcky... Bitewing su viacere podrobnejsie snimky, ktore poukazuju na stav v medzizubnych priestoroch. Cize dokazu potvrdit existenciu skrytych kazov v medzizubnych priestoroch, skrytych kazov pod plombami, ktore sa nedaju volnym okom vidiet, ale ak sa neodhalia vcas, tak ti skor, ci neskor sposobia problemy. Ak zubar sam vo svojej ambulancii rontgenove pristroje nama, mal by ta poslat k niekomu inemu, kto ti zuby zrontgenuje, snimky vytlaci na foliu a ty ich uz potom iba prinesies tvojmu zubarovi ukazat. Napriklad na tej klinike, kam ja chodim, si mozu dat aj ludia, ktori nie su ich stalymi pacientmi, urobit snimky - ortopantomogram a bitewing a kto si to tam da urobit a vytlacit na foliu, zaplati za to 35 €, pricom takto vytlacene snimky potom odovzda svojmu zubarovi. Na zaklade vysledkov vysetrenia rontgenom uz zubar posudi, ako bude dalej postupovat pri liecbe zuba mudrosti. Zhodnoti napriklad, ci ma zub mudrosti dostatok miesta, kam by mohol narast, ci pre buducnost nehrozi, ze by mohol zub mudrosti zapricinit pokrivenie prednych zubov, predkus, alebo ci nehrozi, ze by sa v dosledku rastu zuba mudrosti mohli neskor ostatne zuby dostat do tak velmi tesneho rozostavenia, ze hygiena v medzizubnych priestoroch bude znemoznena, alebo stazena, dalej zubar posudi, ci zub mudrosti rastie spravnym smerom, alebo ci rastie nakrivo a ci svojim rastom neposkodzuje koren vedlajsieho zuba, pripadne, ci uz nemas na krcku vedlajsieho zuba kaz, ktory vznikol kvoli tomu, ze sa medzi sedmicku a neuplne vyrastenu osmicku ukladaju zvysky jedla a hygiena na tomto mieste je znemoznena, zubar posudi aj to ci nahodou nemas pri koreni osmicky, alebo sedmicky hnisavy vacok, alebo iny problem... Jednoducho povedane, zuby mudrosti su nebezpecne a obzvlast pokial nemaju v celusti dostatok miesta, tak dokazu sposobit velke problemy, a preto je dolezite, aby clovek, ktory spozoruje akykolvek nepatrny problem tykajuci sa zuba mudrosti, navstivil zubara co najskor. UVEDIEM PRIKLAD: Moze sa stat, ze ti zub mudrosti rastie na sikmo, alebo uplne na lezato a picha do krcku sedmicky. Ak navstivis zubara teraz, urobi ti rontgen, zhodnoti, ze zub nema dostatok miesta a ze by pre buducnost mohol vazn poskodit vedlajsi zub. Navrhne chirurgicku extrakciu, za ktoru zaplatis 200 €. Zub mudrosti sa vytrhne a sedmicka zostane zdrava. Ale ak zubara nenavstivis teraz a budes sa trapit a napchavat liekmi proti bolesti, tak mozno o 10 rokov, ked predsa len k zubarovi prides, urobi rontgen, zhodnoti, ze na sedmicke je hlboky krckovy kaz zasahujuci do nervu a osmicka to svojim tlakom len zhorsuje, lebo rastie na lezato a picha do krcku vedlajsieho zuba presne v mieste, kde je ten kaz. V takom pripade bude potrebne vykonat chirurgicku extrakciu, za ktoru zaplatis 200 € a zaroven bude potrebne opravit sedmicku pomocou zasahu do korenovych kanalikov, pricom za opravu sedmicky zaplatis 500 €, a kedze sa na takto opravenu sedmicku skor, ci neskor bude musiet dat aj korunka, za ktoru zaplatis tiez 500 €, tak pokial by si k zubarovi zasla hned teraz, usetris 1000 €. Ja som uviedla ceny, ktore platia pre sukromnu zubnu kliniku, na ktoru chodim, takze u statneho zubara, ci u zubara spolupracujuceho s poistovnami to moze byt lacnejsie, ale pointa mojho prispevku je taka, ze zubara treba navstivit co najskor.

MiRkAAAA232

Ahoj som z Nitry. Ďakujem ale bystrica je dosť daleko. Asi to len pretrpím, veď keď sme boli malinký tak tiež sme to pretrpeli, síce s horúčkami a plačom ale žijeme. Opuch sa mi zmenšil a aj uzlina v líci je už menšia, každopádne ďakujem za ochotu.

soniaaaaaa

odkiaľ si? mne sa zapálil zub, bola som opuchnutá a zub nevyrastený... v bystrici ma operovali páni doktori plintovičovci.... a som veľmi spokojná...bol to ťažký zákrok... ale zvládli to..obráť sa na nich...môžem ti poslať aj kontakt..

Jessi_1111

prečo sa všetci bojite ze vam zubari vynadaju? jezisi tak ich udate no, je tam toho. a k zubarovi na čo? zober si paralen alebo ibalgin prejde to. narast musi. drz sa pa.

MaRiKAAAA232

fuh...tie ceny..hrôza(500€), až mi oči prevracia..len neviem kde by som zobrala tolko penazí! bohužial nie som na tom financne až tak dobre.Ďakujem za odpoveď, asi zacnem setrit a o par rokov k nemu zajdem

Eva531

Za chirurgicke odstranenie zuba mudrosti som platila 200 €. Pri plombach su ceny rozne, plomby mozu byt jednoploskove, dvojploskove, alebo trojploskove. Za trojploskovu vypln skloionomernym cementom (najvacsia biela plomba) som platila 70 €. Za osetrenie zuba, pri ktorom sa zasahovalo aj do korenovych kanalikov, za jeden zub, ktory mal styri korenove kanaliky, priblizne 500 € (vsetko spolu, cize odstranenie zubnej drene, vycistenie korenovych kanalikov, cap, plomba, injekcia, zatial bez korunky). Za taky zub, ktory mal dva korenove kanaliky, priblizne 250 €. Toto osetrenie korenovych kanalikov sa ale u mna robilo iba na takych zuboch, ktore boli uz predtym najmenej trikrat plombovane. Prehliadka aj spolu s rontgenovymi snimkami priblizne 100 €. Vela (raz som tam pri jednej navsteve nechala cely obsah kreditnej karty), ale ak sa raz zub opravi kvalitne, cize je tam predpoklad, ze plomba vydrzi dlhe roky, tak investovat do zubov sa oplati.