štúdium soc.práce

majka_21

Lumik, suhlasim s tym, ze to, ze je odbor pre teba ten pravy nemozes zistit pocas skusok. Ale ja hovorim najma za seba. Samozrejme, ze aj skusky robim dobre a som so sebou spokojna, ale ide o to, ze sa snazim ziskavat co najviac praxe. Rok som bola v zariadeni pre seniorov, pracovala som s detmi, s mentalne postihnutymi muzmi, s matkami a ich detmi v krizovom centre - a vsetky tieto skusenosti ma utvrdili v tom, ze je to pre mna to prave a ze ma to robi stastnou. Jasne, nemam skusenosti ako socialny pracovnik, ktory tuto pracu robi cely zivot - ale ani mlady medik nema taku prax ako lekar, ktory je lekarom cely zivot. Podstatne je, ze sa chcem vzdelavat, vedomosti a skusenosti presuvat do praxe a robit to naozaj celou dusou.
Ele, tiez poznam nejake externistov, ktori robia "zle meno" skolam. Nie vsetci, ale aspon o tych, ktorych poznam koluje to, ze maju rodiny, pracu... a ze vyucujuci su k nim benevolentnejsi a zopar veci im prepacia. A ze niektore skusky ziskavaju za darcekovy kos alebo dezert. Jasne, poznam aj super cestnych ludi, ale to je tak ako so socialnou pracou. Jeden si titul zaplati, vykasle sa na skolu, nezaujima ho nic... A druhy do studia a zivota ide celou dusou. Ale zle meno je uz na svete. Takze tolko moj pohlad. Ale ved to o soc. praci alebo inych odboroch si uz mozno citala.

ele

Zaujimalo by ma, preco ludia robia zle meno iba externej forme studia Soc. prace, ked presla rovnako prisnou akreditaciou a rovnako prisnymi kriteriami, ako aj ostatne ext. vysoke skoly roznych odborov. Externisti maju velmi podobne osnovy ako denni studenti. Uroven vzdelania by mala byt rovnako adekvatna. Mozno by bolo spravne "vypichnut" konkretne ext. vysoke skoly, ktore spravili zle meno Soc. praci a nie ich vsetky hadzat do jedneho vreca!

Lumik

majka_21: no pri skuskach sa asi neda povedat ci dany clovek niekedy tu pracu vykonavat bude alebo nie a to ani ten co tam ide z presvedcenia, poznam na tom studiu 2 ludi obaja su mladsi ako 27 a obaja su tam len kvoli titulu. Ak ide niekomu o titul vyberie si najlahsiu cestu k nemu, a myslim, ze je to vzdy lepsia cesta ziskat ho studiom ako nejakym uplatkom. Nieco sa na nich aspon nalepi, co mozno vyuziju aj napr. za tym pasom vo fabrike pripadne v komunikacii s kolegami. Preco niekto da prednost skole ked chce pomahat druhym ? no asi aby sa naucil to robit spravne. Inak myslim, ze ten odbor sa zhadzuje nie kvoli ludom ktory tam studuju ale kvoli pravidlam a vedomostiam ktore su od absloventov pozadovane. Kazdopadne chcel som len povedat, ze skola moze dat staremu cloveku novy zmysel zivota. A nemyslim si, ze je zle ak sa tam prihlasi aj ked uz dajme tomu 30 rokov robil za pasom. A ak potrebuje len titul kvoli napr. zamestnavatelovy tak potom by sa dalo chapat ako pomoc aj to ak by nejaky ziskal aj na ukor mladeho pomahania chtiveho cloveka, ktory sa na tu skolu nedostal pre nedostatok miesta. Ale tym, ze sa tam nedostal vlastne uz zacal pomahat :).

majka_21

welldone, mnoho krat sa proti socialnej praci postavi ten, kto nema sajnu, o com poriadne socialna praca je (co sa tyka hlbky odboru). a za socialneho pracovnika povazuju len cloveka sediaceho na urade prace, ktory sa na nich obori, ked sa pridu zaregistrovat...

welldone

kancelarska krysa? So socialnou pracou si kludne mozete otvorit sukromnu poradnu napr. manzelsku, pre pariky, ludi s poruchami spravania, mozes byt mediatorom pri rozvodoch, len treba sa do toho viac opriet, spravit si doktorantske, atd..

majka_21

Biba, ja som na skolu nesla len kvoli titulu - ale podla toho vsetkeho, co som citala, tomu uveri malokto - nepresviedcam nikoho. Zijem svoj zivot a nikto iny ho za mna zit nebude. A ze si nenajdem dobru pracu? Nebudem zarabat 2 000 eur, ale budem robit pracu, ktora ma naplna. A hovorim este raz za seba, to, ze studujem socialnu pracu neznamena, ze budem utierat zadok v domovoch dochodcov. Svoje ambicie tu nerozpisujem, ale ak sa dostanem na PhD., este len vtedy sa mi dvere otvoria - konferencie, publikovanie, mozno ucenie na vysokej skole... atd. Prakticke skusenosti uz mam a zbieram ich dalej. Na skole sme mali workshop a prisli tam absolventi, ktorych poznam aj osobne. Jeden sa stal veduci socialneho zariadenia, druhy ho zalozil, treti skoncil v radiu a rozpraval, ze sa mu najma komunikacne schopnosti, psychologia a socialna praca vseobecne zisli velmi dobre. Okrem toho, akurat nas uci jedna pani, ktora skoncila nasu skolu, odisla do BA, vratila sa spat k nam do Presova, stala sa veducou socialneho zdruzenia, urobila si niekolko kurzov (socialno-psychologicke vycviky, vycvik supervizie... ti, ktori studuju socialnu pracu vedia, o com hovorim). Je to mlada, uspesna zena. A vystudovala tak PODRADNY odbor, ako je socialna praca. To, ze nezarobim hned na druhy den po skonceni 2000 eur neznamena, ze skoncim ako nula.

bibba

aj ked ma pritahuju socialne problemy atd. ale pripada mi to ako taka skola, ktoru ludia idu robit len, aby mali nejaky titul, malokto z nich do toho studia vlozi aj svoje srdce... lahka, nekvalitna skola, ktoru uz skoncilo vela, vela ludi... a co budete robit ked ju skoncite? podla mna ani dobru pracu si s takou skolou nenajdete... to len moj nazor.

majka_21

Veve, chcela by som v buducnosti pracovat bud so starymi ludmi alebo s detmi. Ale kto vie, aki ludia mi pridu do cesty. U nas na skole existuje neformalna skupina dobrovolnikov a ja patrim do tej skupiny. V minulosti sme napr. uz boli v Licartovciach, kde je DSS pre mentalne postihnutych (pripravili sme im sportove dopoludnie) - to bola jednorazova akcia. Potom som bola ako rok dobrovolnicka v zariadeni pre seniorov u nas v Presove (tam som viedla asi 2x ergoterapiu, komunikovala so seniormi po izbach, pripravovala im rozne vedomostne a zabavne kvizy...). Potom som bola (a chystam sa tam opat teraz v decembri) v jednom centre socialnych sluzieb pre deti (vekove rozmedzie mozno 3-13 rokov) - stravili sme s nimi popoludnie. Teraz podavam pre ne projekt na vyzvu nadacie Orange - chceme ho zrealizovat ako skupina dobrovolnikov a pripravit im rozpravkove Vianoce (vtiahnut ich nejako do rozpravky) a potesit ich. Tiez sa chystam do dalsieho domova pre seniorov v decembri. Tych akcii mam dost. Ale paci sa mi to a naplna ma to.
Laurina, tak to ta fakt obdivujem - vazne. Mam jednu znamu (chodila na moju skolu), ktora sa dostala do Kambodze myslim. Bola zaroven zdravotnou sestrou a sla tam aj ako socialna pracovnicka. Povedala nam na jednom stretnuti, ze tie deti najma su totalne uzasne. My skucime ako psy pri chripke a oni s odvahou prezivaju AIDS alebo podvyzivu. Vravela, ze je to obrovska skusenost. Takze drzim ti palce, aby to vyslo.

Laurina22

Len ono nie je "dobrovolnictvo" ako dobrovolnictvo.Chodte dobrovolnicit tam,kde je to potrebne.Nie tu do vilovych stvrti.

Mam zname,co studuju socialnu pracu,ja ju nestudujem a ked im rozpravam zazitky z osad,tak na mna pozeraju ako kozy na nove vrata.

Ja si momentalne vybavujem dobrovolnictvo v Kambodzi pri detoch chorych na AIDS.To povazujem za dobrovolnictvo,nie to,ze sa idete prejst do romskych osad pri Bratislave.Dokonca oni mi povedali,fuuuuj to by som neisla ani za milion.