Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

štúdium soc.práce

veve_IX

Majka, môžem sa spýtať ktorej oblasti SP by si sa rada venovala v budúcnosti? a čo robíš ako dobrovoľníčka? Ak nechceš verejne, kľudne mi tu napíš nejakú súkromnú poštu, ak sa to dá. Rada by som zostala v kontakte ak by si súhlasila a v prípade potreby by sme si príležitostne mohli napísať, navzájom si vymeniť názory, skúsenosti...

majka_21

Zdielam nazor Veve. Rozvrh tiez nemam neviem aky uzasny, ale zvladam to. Som v konciacom rocniku, takze povinnosti do bludu. Konferencii sa zucastnujem tiez - teraz som nedavno bola na jeden konferencii s medzinarodnou ucastou, kde som aktivne vystupila a kde bude moj clanok uverejneny aj v recenzovanom zborniku. Boli tam dost velke kapacity... profesori, lekari... Skveli ludia. Kebyze som ako buduca socialna pracovnicka sa povazovala za nulu, nesla by som tam. A vzhladom k tomu, ze to bola zdravotnicko-socialna konferencia ukazuje aj to, ze socialna praca predsa len nie je v spolocnosti zatracovana.

veve_IX

súhlasím s Majkou, najmä v tých posledných vetách. Tiež si myslím že titul na SP nie je zadarmo, ani zďaleka. Štúdium tohto odboru zahŕňa celoživotné vzdelávanie, aj my máme možnosť sa zúčasťňovať konferencií, vyhľadávať informácie k téme aj mimo školy, venujeme sa dobrovoľníctvu...A k tomu že za socializmu sa študovalo poctivejšie poviem len toľko, že ja osobne mám v bakalárskom ročníku v tomto semestri 12 predmetov, rozvrh od rána od 8,9tej do 17,18tej večer. Niekedy nemám ani prestávku na obed. A riešiť prečo sa niekto rozhodol študovať to či ono, je bezpredmetné. Ak má na to predpoklady a vôľu, nech študuje. Je sloboda rozhodovania, každý si môže vybrať. Samotné štúdium aj tak z hľadiska zamestnanosti v podstate nič neznamená. Treba záujem, osobný vzťah k práci. A nemusíme sa vyhovárať ani na to, že nám starší "kradnú" miesta a zoberú ich študovať na úkor mladých. Kto sa chce dostať, dostane sa. Ak nie na prvý raz, bude to skúšať ďalej..

majka_21

okrem toho, dobrovolnictvu sa venujem aj sama a viem, ze na to titul nie je potrebny.

Moam: podla mna este stale dobre meno maju odbory ako napr. psychologia, medicina, pravo, verejna sprava...

majka_21

Lumik, myslim si, ze socialna praca ako odbor sa zhadzuje prave kvoli takymto ludom, ktori sa ti v pomaly ze nie dochodkovom veku prihlasia na vysoku skolu studovat socialnu pracu (a to nehovorim o univerzitach tretieho veku). Predstavme si pani, ktora 30 rokov pracovala za pasom a po 30 odrobenych rokoch skrsne jej zamestnavatelovi myslienka, ze jeho zamestnankyna musi mat titul, lebo inak ju vyrazi. Tak na aku skolu pojde? No na socialnu pracu... co na tom, ze to v zivote robit nebude a aj tak bude pri pase pracovat dalej. Ja takychto studentov neuznavam. A preco? Zaberaju miesto ludom (tym, ze su na studium prijati), ktori maju o to studium naozaj zaujem, ale zial, uz sa tam nedostanu kvoli obsadenemu miestu. Je pekne, ked sa pani rozhodne sama od seba pomahat ludom. Ale naco potrebuje k tomu titul? Preco neskusi pracovat ako dobrovolnicka napr. v Slovenskom cervenom krizi? Myslim, ze v tom prvom pripade (ziskat titul takmer zadarmo a pracovat dalej za pasom) je to cista vypocitavost. Preco titul neziska trebars zo psychologie alebo dalsich tazsich odborov? A potom sa mozeme cudovat, ze socialna praca ma meno ake ma. Hovorim, klobuk dole, ak to mysli pani uprimne - ale vypocitavost neuznavam. Ja som sa na tuto skolu neprihlasila preto, lebo som chcela titul zadarmo. A ani ho zadarmo nemam. Viem, kolko prace som odviedla a kolko odvadzam aj teraz (spolupraca s organizaciami, projektovacia cinnost, studium... proste kopa roboty - ja titul zadarmo nemam!). A mrzi ma, ked sa "moj" odbor zhadzuje. Ja predsa nikoho neurazam. Ale ved to si moze potom rovno titul zaplatit a nestudovat 5 rokov zbytocne. Takze tolko k mojmu prispevku.

jajka001_

aj tak, naco sa rozculujete, su predsa vš roznej urovne a podla toho vyzera aj uplatnenie a práca a plat. socialni pracovnici nemaju bohvieake platy tak im niet co zavidiet, pozrite na pravnikov a ekonomov, a tam tiez prelezie kazdy kto chce a kto na to (financne) má. nie je titul ako titul a v dnesnej dobe uz vobec nie. ako si to kto zariadi, tak to má.

lumik

majka_21: no precital som tvoj cely prispevok a dost rozmyslam preco by podla teba nemal stary clovek mat narok studovat napr. soc. pracu ? Zda sa ti, ze na to rozhodnutie musi prist napr. do 20tky?, mozno do vtedy robil nieco ine a neskor zmenil nazor, pripadne sa zmenili podmienky. Ved rovnako tym, ze niekomu pomoze, moze pomoct aj sebe a teda sa to da chapat ako, ze dve muchy jednou ranou.

majka_21

Vidim, ze sa tato tema dost rozrastla za posledne dni :-). No, ale teraz k veci. Precitala som si len par prispevkov, ktore tu boli pridane po tom mojom na zaciatku. Suhlasim s tym, ze je to lahka skola (v porovnani s medicinou je to az primitivne lahke). Ale nesuhlasim s tym, ze je to NAJLAHSIA skola na Slovensku. Za najlahsi odbor by som oznacila Animaciu volnocasovych aktivit napr. - je to pre mna hlupost a nesla by som do toho. Studium socialnej prace je lahke, ale myslite, ze praca s ludmi je lahka a ze socialnych pracovnikov proste netreba? Preco ich teda zamestnavaju nemocnice, skoly...? Pre srandu kralikov? Pracu s ludmi v skutocnosti odskusanu mam a lahka neni, ale mna naplna. Mam trosku vyssie ambicie, nez utierat zadok niekde v domove. Nikdy som si nepomyslela, ze to poviem, ale trosku lutujem, ze som sa prihlasila na socialnu pracu. Ale len preto, ze som uvazovala aj nad ekonomiou, medicinou, osetrovatelstvom... a dalsimi pomahajucimi profesiajmi, ktore maju u mna spolocne jedno - a to je praca a pomoc ludom. Viem, inak by sa na mna mnoho ludi pozeralo, kebyze napisem, ze studujem medicinu nez ked napisem, ze studujem socialnu pracu. Ale ono to zalezi od kazdeho cloveka, ktory studuje socialnu pracu, ci to chce vo vnutri robit alebo nie. A ak nie, tak nech sa co najskor zo skoly spakuje a nech nezabera miesto. Kebyze je na mne rozhodnutie, koho vyberiem ako dekanka k studiu socialnej prace, kriteria by boli dost prisne... Nikto by cezomna nepresiel, kto by to robit skutocne nechcel (nezeby mi prisla 50-rocna pani s tym, ze sa chce stat soc. pracovnickou - no sorry, ale teraz to zistila?). Dala by som sancu mladym, vsimala si komunikacne schopnosti... Lebo to dolezite je. Uf... to by bolo sito. Co sa tyka doktoratu, premyslam nad Brnom a nad Presovom (Brno ma dost laka - Masarykova univerzita; a Presov - no lebo tu chodim do skoly, a viem, ze mam sancu sa dostat na PhD. na svoju fakultu - ucim sa dobre, vyznamenania, ocenenia, dobrovolnictvo - proste to je moje a bavi ma to). Nech si mysli kto chce co chce o mne, robim to chcem naozaj. Aj ked uz zo strany kamaratov prisla otazka, ze co tu vlastne robim a preco som nesla studovat nieco tazsie. Zalamuju rukami 5 rokov nadomnou. Ale ja som sa tak rozhodla, v buducnosti mozno vystudujem este nieco (trebars psychologiu - tu milujem!!!). Ale co ukaze buducnost a zivot, necham sa prekvapit.

Laurina22

REIKE no tak toto zase klud.

Nerozpravaj o externych studentoch,ze dehionestuju vysoke skoly.

Ty,ani tvoja dcera neviete,co je studovat externe.Ja nemam cas sa ucit pocas dna,v praci som do 19,00 kazdy jeden den,domov pridem o 20,00 a teraz sa treba ist este ucit,pisat seminarne prace a urobit projekt.

Rano vstavam o 5,00 a opat to iste dookola.

Nemozem si rozvrhnut den ako JA chcem,musim sa ucit kedy mi to cas da a kedy je moznost.

Ziadne katedrovice,ziadne zurky,ziadne vyspavanie do 10,00,ziadne volne vikendy.

Nehadz vsetkych externistov do jedneho vreca prosim.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

štúdium soc.práce - Fórum - ZDRAVIE.sk