Strach zo smrti

chladomor

A ešte lumik, dovolil by som si ťa opraviť:
Hovoríš, že väčšina vecí v matematike je jednoduchých a len sa zložito zapisujú. V skutočnosti je to naopak. Matika sa zaoberá relatívne komplikovanými vecami a zapisuje ich dosť jednoducho.
Napríklad Killingove rovnice
L(v)g = 0
sú rovnice ktoré odpovedajú na otázku, aké najvšeobecnejšie transformácie indukované vektorovým poľom v, ktoré nemenie dĺžky ani uhly v zmysle metrického tenzora g na nejakej variete. (L je Lieova derivácia pozdĺž poľa v) Takže jednoduchý zápis tu v sebe skrýva dosťe zložité veci :-)

lumik

atm: furierove rady a co ja s nimi ? ale v skutocnosti sa mi to viac menej tiez javi ako jednoducha vec, approximuje ti to nejaky priebeh nejakym inym priebehom zlozenym z nejakych periodickych funkcii a ked zoberies tie frekvencie tych periodickych funkcii ktore vyjadruju ten original priebeh na postacujucej urovni tak to je tusim vysledok tej transformacie.

chladomor

lumik: Aj algoritmus je len množina. Je to množina usporiadaných dvojíc kde prvý člen tej dvojice je vstup - zadanie úlohy a druhý člen dvojice je výstup - riešenie úlohy. Takže nám úplne stačí pojem množiny, aj keď treba priznať, že niekedy je príliš neobratný a niektoré veci sa dajú interpretovať aj inak. Význačné na množinovej interpretácii je však to, že sa dá použiť úplne všade v matematike, čo sa o iných pojmoch, ako napríklad algoritmus, povedať nedá.

lumik

chladomor: javi sa mi matematika (neviem ci spravne) ako mnozina algoritmov :), funkcie ako sinus pripadne operacie + - sa mi tiez vidia ako algoritmy, a tak ma napadlo, ze ona je vlastne taka jednorozmerna, aj ked teda zoberieme napr. nejaku viacrozmernu funkciu tak to jej logicke vyhodnocovanie asi je jednorozmerne ( ten pochod tej logiky za nou), no ale teda co viem z matematiky tak vecsina veci co je v nej na pohlad zlozita (zlozite zapisy) je v takom tom skutocnom vyzname vlastne jednoducha, preto myslim, ze aj ked clovek bez matematickeho vzdelania uvazuje o svete moze na zaklade toho, ze mozog dokaze docela dobre aproximovat rozne postupy, dospiet k rovnakym zaverom akurat ich bude reprezentovat vyjadrovat inym sposobom .

chladomor

Pojmy príčina a následok sme si vytvorili my ľudia, lebo nám pomáhajú "rozumieť" svetu. Uľahčujú nám orientáciu v tomto zložitom svete. Podľa mňa však samotný svet ako taký nepotrebuje nič také ako príčiny a následky.