kedy mat dieta?

Príspevok v téme: kedy mat dieta?
jani121

sme s muzom manzelia uz vyse roka, ja mam 26 rokov a on 34.vznikla medzi nami taka situacia, ze vzdy ked pride na temu deti, manzel spomina ze ich chce mat co najskor. lenze ja buduci rok koncim VS a vlastne mam v plane, aspon rok, dva pracovat po tej skole, pretoze okrem par brigad sa priznam ze som nikdy poriadne nepracovala, a pripadala by som akokeby nezodpovedne, mat hned po skole dieta,zit len z materskej a z muzovho platu. muz vsak stale spomina, ze uz by chcel mat dieta, ze on nas uzivi. on sa boji hlavne toho, ze uz nie je najmladsi, ze cim je muz starsi, tym moze byt problem aj pocat, alebo teda ze bude si pre nase deti pripadat ako dedko a nie ako otec ked pridu deti neskor. ja by som si rada uzila este par bezdetnych rokov, ked sme iba dvaja s muzom a pracovat, ved mam len 26.ak by som to dieta mala, tak by som sa mu urcite chcela venovat naplno, aj do tych 3rokov, ale teraz sa na to moc necitim. rozmyslam vsak ci fakt nie je lepsie mat hned, co si o tom myslite?

lost

Tak da sa to zvladnut, pokial nepride nejaka naozaj zle predvidatelna udalost :)

U nas to bolo takmer podobne - otec pracoval ako zivnostnik a mama sa starala o dve deti.

Lenze co ak by sa otcovi nieco v praci stalo ? V manualnej praci je to viac nez pravdepodobne (jeho kolega si zranil chrbticu), co by bolo potom ... A to moji rodicia mali extremne stastie, ze mali byt, tj. neviem ako sa k nemu dostali, no ale bolo to asi nejak tym sposobom ze si ho za relativne lacny peniaz odkupili od bytoveho ci ako to.. Proste neviem o tom ze by mali hypoteku na byt v case ked boli mlady ako dnesny ludia co za byt musia na zapade (ale i inde vo velkomestach) dat miliony korun..

Cize co by sa stalo ak by nam niekto zabil zivitela rodiny napr na ceste? Raz mal autonehodu s kamionom, kde ho prives zachytil a auto takmer na odpis.. Kamionista si ho nevsimol z dovodu ze bol v mrtvom bode, ci uhle alebo ako sa to vola (jasne, nedaval kamionista dost pozor, ale tak co uz stalo sa..)

Otazka je, co by robila moja mama ? brat cukrovkar, maly chalan, ja teenager skolak, pocitacovy maniak.. Kto by platil ucty? Na polovicny uvazok by to nebolo realne, ak vobec mozne. Jedine predat byt, zinkasovat umrtnu poistku, kolko to moze byt ? Mozno dost na 1 rok zivota a co potom ? Odist k starym rodicom ? Alebo kupit garsonku a tam sa tlacit ? Dostsal by brat dostatocnu vychovu? tazko.. tazko povedat :)

Aj ked si zoberiem dobre zarabajuceho muza, napr 1000-2000 eur mesacne za relativne jednoduchu pracu, vzdy existuje sanca ze o nu pride atd.. Preto povazujem za absolutnu nutnost mat plan B, C, D .. atd cim viac tym lepsie :) cize uspory hotovosti na minimalne 6 mesiacov, pre najnepredvidatelnejsie pripady..

Dnes staci malo, napr 1 ozraty vodic a rodina pride o zivitela rodiny..

Avsak aj ked niekto nema taketo zalozne plany, mal by mat aspon moznost spolahnut sa na rodinu, tj. aby mlada rodina ziskala strechu nad hlavou aspon docastne, stravu a ine zakladne veci..

Seriozne, ak by si tuto domacu ulohu robilo viac ludi, v akejkolvke vekovej kategorii, bolo by menej problemov..

Toto je extremne tenky lad.. Nikdy, naozaj nikdy nie je dobre sa spoliehat na to ze to bude OK, alebo ze to nejak prezijeme atd.. Jasne ze sa da oponovat ze "potom by sa nikdy nedalo oddychovat" co je defacto aj trochu pravda, ak sa clovek snazi pokryt milion moznych problemov... :)

Tazko povedat, ktora cesta je ta spravna, no chcem hlavne poukazat na to, ze ista rezerva tam MUSI byt, v kazdom pripade... A hlavne ak s takymto stylom zije clovek od zaciatku (tj od 18tich, alebo proste od dospelosti a samostatnosti), tak to nie je tazke - urcite lahsie ako zo dna na den toto vsetko vyriesit, tam je to skutocne nemozne.. Ale zas nechcem zachadzat az do takpovediac extremu, aby mala rodina dost balenej vody v pivnici, dost plienok, alebo hygienickych potrieb, pre pripad ze pride katastrofa (prirodna, krach europy, eura, lokalnych konfliktov) atd... :)

jajka001_

no kedysi boli životne naklady ovela nizsie :) stacilo mat kusok zeme, šikovneho chlapa a šikovnu zenu a vsetko si vyrobili sami

Lulu2011

lost - zalezi, ci mas spolahliveho partnera a kolko zarobi, jeden partner moze zarobit viac, ako dvaja dokopy v inom vztahu, to su take veci, ze u kazdeho je to inak, poznam pary, kde zena nikdy nepracovala napr. ja viem, ze zivot je rozny a moze sa stat hocico, ale takto funguju roky a su spokojní, potom poznam pár, kde sa materstvo odkladalo, lebo este nebol novy nabytok, lebo bolo treba novsiu telku, dovolenku, lebo treba pracovat a cosi nasetrit, lebo...a potom prislo na rad umele oplodnenie, lebo akosi zene po 30 klesla plodnost

lost

Lulu2011

no ale to nie je az take zlozite sa trochu najskor zabezpecit :)

konieckoncov to robi snad kazdy (drviva majorita) zvierat v prirode ..

necitim sa v bezpeci pokial nie su zkaladne veci hotove :) pre mna je to ak ozakladania ohna na noc az potom co zacne prsat a nie predtym, ked mam jasny signal mrakov ze nieco pride :)

a uz vobec sa necitim v bezpeci v spolocnosti, kde na to 99% ludi doslova kasle :) a potom place a protestuje pred cimkolvek..

kazdopadne ano da sa to :) ale potom je to adrenalinove :D i ked ja rad adrenalin, avsak viac kontrolovatelny :)

Lulu2011

lost - obavam sa, ze planeta by nemala obyvatelov, keby bral kazdy zivot tak vazne :)))

ale ano, treba byt zodpovedni, hlavne nech sa riadi srdcom a bude dobre

Nela111

jani121
To celkom neskoro koncis VS, nie? Ja som ukoncila v 23-och. Neva.. No..ja by som ti poradila aspon 1-2 roky pracovat predtym ako pojdes na matersku. Aby si ziskala aspon nejake pracovne skusenosti. Po navrate z materskej sa ti bude lepsie zaradovat znova do pracovneho zivota. Manzel snad pocka ten cas. Viem presne o com hovoris, ze muz by uz chcel, a zena este nie. Ja som na tom skoro podobne, i ked sme trochu starsi, ale ten vekovy rozdiel medzi nami je presne taky isty ako u vas. Skuste najst nejaky rozumny kompromis..

lost

Spoliehat sa na JEDEN plat pre TROCH je dost ODVAZNE.

To by chcelo uz velmi precizne planovanie a bez investicneho kapitalu, alebo aspon bez rezervy na 1 rok (!) by som mal strach do takeho niecoho ist :)

samozrejme da sa .. aj s nulou .. ale je to mierny gmabling by som povedal..

Clovek aspon kludne spi, ak vie, ze ma eso v rukave. Je to ako zobrat si daznik, ked vidi mraky - zoberie si ho ked ma este moznost a nie ked je neskoro, potom je daznik extremne drahy.

Lulu2011

ved ano, ale v dnesnej dobe nizkych platov ani rozdiel nie je, ja som pracovala a ked som otehotnela, moja materska bola asi o 15 eur vyssia ako rodicak, takze skoro ziadny rozdiel, kedze to bolo 50% z platu, teraz je materska tusim az 8 mesiacov, sa oplati matkam, ktore mali nadstandartny plat, alebo si dobrovolne platili DPVN a vtedy im vyjde maximalna materska, co je nejakych 680 eur - ale toto vraj uz chcu zrusit, neviem, co je na tom pravdy

jajka001_

no jo, ale rodicovsky je nieco ine. materska sa rata z platu, resp z platenych odvodov, a vyplaca sa tusim pol roka, rodicovske je statna davka, pevne urcena, a brutalne nizka.
o peniaze v tejto teme ale nejde. to som len podotkla, ak by to nahodou nevedela, mohlo by jej to pomoct.

Lulu2011

270 dni je podmienka ak chce mat matersky prispevok, avsak rodicovsky, je povinny od statu a dostane ho, aj keby nikdy v zivote nerobila, pise, ze muz ju dokaze uzivit

skus sa s muzom porozpravat, presne to, co si napisala sem, myslim, ze to nejako zladite, dohodnite sa na dajme tomu, ze v 29, ci 30 tvojich sa na to "dáte" ved on je este mladas, ni cmu neutecie ;)