názorové nezhody medzi dospelými deťmi a ich rodičmi

Príspevok v téme: názorové nezhody medzi dospelými deťmi a ich rodičmi
soňa123

Ahojte. Mnohi z Vas sa mozno najdu uz aj v nazve tejto temy tak ako aj ja. Preco som tu je fakt, ze ma v poslednej dobe trapia rozne otazky v zivote a neviem ci robim chyby ja, alebo moji rodicia, alebo obe strany naraz, resp. je to dosledok generacnyhc rozdielov, ktore su prirodzene. Ide o to, ze mam 26 rokov a uz 8 rokov zijem mimo rodicovskeho domu, aj kvoli skole ale aj preto ze pracujem mimo domu. Cely problem zacala asi pred 5 rokmi, kedy som si nasla priatela. V tom by mozno problem nebol, islo skor o to ze v tom case bol moj priatel v rozvodovom konani, pretoze mu nevyslo jeho prve manzelstvo, kedze jeho byvala manzelka nemala zaujem zakladat si rodinu a zila akosi len sama pre seba a nie pre oboch. Ale nechcem tu rozvadzat tento pribeh. Ide skor o to, ze moji rodicia aj ked to nechcu povedat nahlas maju krive oko na mojho priatela uz aj pre tento dovod. Len aby bolo jasne, som s priatelom uz 5 rok, potichu sme si povedali, ze sa chceme casom zosobasit a symbolicky som dostala aj prsten, inak povedane zasnubili sme sa sposobom, ze sme to este neoznamili rodicom, ale mame v plane sa vziat, ale nie hned do roka a do dna ako je dobrym slovenskym zvykom. V prvom rade si chceme s priatelom kupit byt, aby sme mali priestor na zivot a hlavne na zalozenie rodiny. A tu zacina cely problem. Vzhladom k tomu, ze moj priatel celkom pekne zaraba, snazili sme sa usetrit co najviac financii samozrejme aj spolu so mnou aby sme si mohli zobstarat byt bez hypotekarneho uveru. Rodicia vsak o tom nechcu ani pocut, aby sme si kupili spolocny byt pred svadbou a hlavne vtedy ked nepojdeme rovnakym dielom, lebo ze ked sa budeme rozchadzat tak to bude problem. Podla ich slov je vlastne lepsie zobrat si hypoteku aj na 20 rokov len aby sme isli kazdy rovnakym dielom, alebo urobit predmanzelsku zmluvu aby som v pripade rozchodu nebola bez byvania. Viem, mozno je v tom kusok pravdy, ale som totalne demotivovana a nemam chut hadat sa s nimi. Myslite si, ze je mat partnera, ktory sa chce postarat o to, aby sme si mohli konecne zalozit rodinua nie v podnajme take zle? Mam svojich rodicov rada, ale ked pocujem taketo nazory a v nich kus rozhorcenia ako keby som robila neviem co strasne aj s mojim priatelom a pritom sme slusni ludia, ktori maju snahu zabezpecit svojim buducim detom aspon to, aby sa mali dobre. Som zo toho zufala, prosim Vas povedzte mi, aky mate na to nazor, lebo sa nemam s kym poradit a s rodicmi sa to riesit neda, lebo to vedie len ku neprijemnym situaciam..ďakujem

soňa123

ja len doplnim, že na liste vlastnictva by sme figurovali obaja, ale byt by vo vacsej miere platil moj priatel, kedze ma vyssi prijem ako ja. Moji rodičia sú toho názoru, že pokiaľ to nemá byť všetko rovnakým dielom tak potom vôbec. Lenže ja nemám šancu ušetriť toľko ako moj priateľ. Jednoducho vychádzajú z toho, že oni dostali kedysi družstevný byt pokiaĹ nezačali stavať dom, lenže bohužiaľ v tomto je dnes doba tiež iná..

wreck

sonicka, zial, teraz ked si to doplnila, je to este horsie. :(

rodicia maju uplnu pravdu. jedneho dna mozes byt v obrovskej nevyhode, ak budes byvat v cudzom byte. zial, nasa spolocnost je tak zariadena, ze malokoho zaujimaju konkretne vztahy. plati to, co je na papieri. ak ty nebudes na liste vlastnictva a jedneho dna zostanes sama, nebudes mat na ten byt nijaky narok. co potom urobis? skus si na to odpovedat.

ani tu dohodu, ako ju opisujes, nepokladam za stastnu. to sa tak predsa neda dopredu rozdelit, ze ty dieta a on zariadenie. :-) obzvlast nie ked budete uz zobrati.

bol som v podobnej situacii, roky som financoval cudzi byt, lebo som bol presvedceni, ze sme spolu navzdy. trpky omyl. podla mna ides do rizika. urcite necakaj, ze ti tu ludia napisu aky je to skvely napad a ako ti nic nehrozi. rodicia fakt maju pravdu. chcu ta varovat pred niecim, co sa realne stava a nie je to ziadna vynimka.

je mi to luto. :(

rony26

ty sa hlavne musis zbavit toho nezmyselneho pocitu, ze robis nieco zle ked nesuhlasis s rodicmi resp. hlavne s maminou...to ze sa vo vsetkom nezhodnete je prirodzene, ako aj to, ze v zivote uz istu dobu rozhodujes a budes rozhodovat sama za seba, pripadne budes prijimat rozhudnutia s buducim manzelom, nemusi to vzdy prejst rodicovskym schvalenim...ale samozrejme, ze si rodicov vypocuj, urcite to myslia dobre, mozu poradit, no rozhodovat by si sa mala ty...konkretne v tvojom pripade uz zrejme poznas cloveka po 5 rokoch natolko aby si vedela ci by bol schopny vyhodit ta zo dna na den na ulicu zo "svojho domu"

gerrr

tvoji rodicia maju pravdu.Ty si zaslepena laskou ale o par rokov MOZNO budes hovorit inak,no uz bude neskoro.Nehadzem vsetkych do jedneho vreca,ale kazde druhe manzelstvo konci rozvodom.Nemusi to byt tvoh´j pripad ale by som sa urcite poistila.

soňa123

Ahoj wreck. Dakujem velmi pekne za Tvoje dobre mienene rady. Vies mozno som to, ale nevysvetlila uplne spravne. Moj priatel chce kupit byt na seba, aby sme mohli mat do roka dieta, pretoze sme stale v prenajme v jednoizbovom byte a majitel tohto bytu by nas mohol este pred narodenim dietata poslat z bytu prec. Preto moj priatel setril peniaze na to, aby mohol kupit byt a aby sme si mohli konecne zalozit rodinu, bez toho aby sme sa zaviazali na 30 rokov banke. Mame spolocnu dohodu, moje uspory pojdu viac na vychovu nasich deti, kociar a vydavky spojene s dietatom a jeho peniaze pojdu na byt a zariadenie. S tym vsak moji rodicia vobec nesuhlasia, suhlasili by v pripade ak by islo o moj byt a keby som si ho kupila ja, hoc aj na hypoteku, v opacnom pripade nie, prave z dovodu aby som neostala bez byvania ja, ich dieta. Mne to pride ciastocne dost sebecke. A co sa tyka toho vznasania nad oblacikmi, my zijeme ako par uz 5 rokov a priatel stal pri mne doposial aj v dobrom aj zlom a ked hovorim o tom zlom hovorim o tom, ze ma moja maminka rakovinu a vzdy a uplne nezistne pomahal mojej rodine a pri mne stal, ked mi bolo najhorsie, cize sme si toho zazili dost zleho a to nas este viac scelilo. Som jednoducho vezradna a nestastna, aj preto ze je moja mamina chora a ja ako vzorny dcera som jej nikdy neodporovala, ale momentalne chcem zit svojim zivotom, vydat sa svojou cestou a mat vlastne deti..je to pre mna naozaj tazke..

wreck

sona, rodicia maju svojim sposobom pravdu. iste ta maju velmi radi, takze sa nedivim, ze ti takto dohovaraju. nie su tak citovo zainteresovani ako ty, vidia to zo sirsieho uhla. a ani ja ti po mojich skusenostiach situaciu nezavidim.

najvacsi hajzel v zivote je totiz zivot sam. nestretnes vacsieho. kym si pripadas ako v rozpravke, tak si to vobec neuvedomujes. a potom sa stane nieco a behom okamihu je z rozpravky smutok a trapenie. preto je dobre na to pamatat este kym sa vznasas na oblaciku zalubenosti. aj ked je to velmi tazke, lebo samozrejme aj ty si hovoris, ze prave vam to urcite vydrzi a vsetko budete mat a robit spolu. doprial by som vam to velmi, ale realita vieme aka tu je, a ze je desiva.

kupou byvania pred sobasom sa stanes spoluvlastnickou a budes mat v nehnutelnosti podiel podla toho ako bude postavena zmluva, zvycajne podla tvojej casti kupnej ceny. musite na nej byt uvedeni obaja. podiely budete mat na liste vlastnictva zapisane, kazdy svoj, napr. 1/2 1/2 alebo 1/3 2/3, podla kupnej ceny. ak by sa z rozpravky nakoniec stala balada, bud by ste byvanie predali a rozdelili si peniaze podla vlastnickeho podielu alebo by jeden druhemu podiel vyplatil a byt si nechal. cele sa to komplikuje napriklad stavebnymi upravami, ktore nemas nikde zapisane. budes si odkladat svoje uhrady za tovar a sluzby s tym spojene?

ani kupou po sobasi sa to nezjednodusi. pri rozvode a natahovani sa o majetky totiz sud skuma kto sa akou mierou pricinil o spravu spolocneho majetku a kolko nan vynalozil zo svojho. scenar by potom bol rovnaky ako pisem vyssie. kedze vacsinu penazi by ste mali nasetrenych este pred sobasom, neslo by o spolocny majetok a kazdy z vas by mohol pozadovat vratenie svojej casti.

je mi to velmi luto, ale jedine spravne rozhodnutie je kupit byt ako jednotlivec, nie ako par. :(
vtedy si na liste vlastnictva len ty, mas podiel 1/1 a nehnutelnost je pravne len tvoja, nikto iny na nu nema narok. ty rozhodujes kto tam moze byvat a ci tam moze mat aj trvaly pobyt.

ak sa to neda, zial, vsetky dalsie moznosti su len neistou stavkou. do buducnosti nevidis, mozu sa ti prihodit veci, o ktorych ani len netusis, ze vobec su mozne.

hrozne tazko je tu radit, sam neviem co by som urobil. snad len, skus sa premoct a ovladnut a dokladne vypocuj rodicov. co im prekaza, co navrhuju a nechaj si vysvetlit aj preco. ked uz nic ine, aspon ti to rozsiri obzor. budes mat viac informacii a tie ti mozu pomoct lepsie sa rozhodnut.

a drzim vam palce aby z toho raz nebola "fairytale gone bad."