strach z trpaslikov:)

Príspevok v téme: strach z trpaslikov:)
[zruseny17]

Nas patrocny syn ma velmi velku fantaziu, ma rad rozpravky, hry a mava zive sny. Naposledy sa mu snivalo, ze mame v byte rozpravkove bytosti a ze v pracke byva trpaslik:) Odvtedy sa boji ist sam do kupelne a vzdy musi najprv zavriet pracku aby z nej nanho nevyskocil trpaslik:)). Ako mu mam vysvetlit rozdiel medzi snami a realitou? Denne mu opakujeme ze duchovia, strasidla, trpaslici u nas nie su, ale moc to nepomaha...

jajka001_

ale deckam je fantazia vlastná...to sa neda takymto sposobom vysvetlit a ani neviem naco by to bolo dobré. fantazia je dolezita. ty si nepamatas, ked si bol dieta, ake to bolo?

cloud(atm)

ok, tak to znova vysvetlim:D
opticka iluzia je jeden z dokazov, ze nas mozog nezachytava realitu okolo seba presne v takej podobe v akej skutocne je, ale niektore veci si interpretuje inak, takpovediac napriklad zrakove vnemi si prisposobuje a vysledny obraz vysklada tak, aby ho nejak pochopil, alebo aby vyselektoval podstatu na co sa mame zamerat.
napriklad konkretne tato iluzia www.youtube.com funguje nasledovne: sustredte svoj pohlad na dlhsiu dobu na stred oznaceny krizikom. na kruznici okolo tohto stredu su rozostavene urcite ruzove gulicky, pricom vzdy v smere hodinovych ruciciek jedna ta gulicka na chvilku zmizne, potom sa zobrazi a zmizne ta ktora nasleduje. toto je zatial vsetko realita, ktoru realne zachytava video. to co domaluje ale vas mozog, je zelena gulicka, ktoru namaluje vzdy namiesto tej chybajucej fialovej. realita je taka, ze ziadna zelena gulicka tam nie je, iluzia/fantazia/ci sen, proste vyplod vasho mozgu je zelena gulicka.
to video si mozete kedykolvek zastavit a presvedcit sa, ze ziadna zelena gulicka tam nie je, aj keby ste video v nejakom programe rozlozili na jednotlive snimky, nic ako zelena gulicka tam nenajdete.
o tom sa moze presvedcit kazdy, aj dieta. a to by som mu ukazal a aj nejake dalsie nech si pohlada napriklad na tom youtube a nech o nich porozmysla a dal by som mu ku kazdemu pripadne sprievodny komentar:). smeroval by som pointu k tomu, ze existuje mimo nas nejaka realita, ktora je na nas nezavisla, ako tie ruzove gulicky vo videu. nas mozog je ale taka ficura, ze si niektore veci domysla a vymysla, kvoli roznym 'internym' potrebam ako napriklad ta zelena gulicka, ktora sice v skutocnosti neexistuje, ale pomaha nam upriamit pozornost na to, co sa vo videu presne deje. a ze fantazia a trpaslici v pracke su nieco podobne ako ta zelena gulicka na videu- v skutocnosti neexistuju, v tej pracke nie su, su len v jeho fantazii a nijak mu nemozu ublizit:)

jajka001_

a mozte napriklad spolu vymysliet, ako toho trpaslika zneskodnit. mozete nanho poslat dobru vilu, nech ho premeni na mlaku kolomaže, alebo niečo :)

jajka001_

ja beriem mojho maleho vazne :) ked mi tvrdi ze nieco je, tak ho nepresviedcam ze nie je ale sa vypytujem, co je to, ako to vyzera, co to robi atd. je lepsie ho pochopit, ako popierat jeho prezivanie.

[zruseny17]

jajka-asi mas pravdu...asi zacnem odputavat jeho pozornost az zacne s trpaslikmi...snad z toho vyrastie a bez nasledkov...dufam ze je to len nejake blbe obdobie...ale nechapem odkial to ma,lebo ja som ho nikdy s nicim nestrasila,ziadne reci ako-"pockaj pride pre teba cert" a podobne...nechcela som aby mal taketo problemy a aj tak kazdu noc a vecer "bojujeme" so skriatkami:)

[zruseny17]

cloud-to som nepochopila ani ja:))

ale male deti bohuzial nevedia rozlisovat co je realita a co je iluzia-sen:((

neviem len jedno-mam mu stale tvrdit ze je to hlupost a ziadni duchovia nie su alebo mam s nim spolupracovat a proste tu pracku zatvarat?co mu viac uskodi???ked ho budem v jeho fantazii podporovat alebo to budem popierat???

ked som bola mala ja tak som sa ziadnych strasidiel nebala, takze vobec neviem ako sa citi:(a nechcem aby v dospelosti skoncil niekde u psychologa a sedenia zacinal slovami..."ked som bol maly,bal som sa trpaslikov"..:)))

jajka001_

jeho to prejde :)je fajn ze ma taku bohatu fantaziu. skuste to "prebiť" inymi fantaziami. zabudne na trpaslikov