matematická otázka- prostá funkcia

Príspevok v téme: matematická otázka- prostá funkcia
schog

Ahojte, snáď mi niekto pomôže: potrebujem zistiť, či je funkcia prostá. Mám definíciu, ale neviem to aplikovať. Či je prostá alebo nie viem určiť aj z grafu, ale zas do testu nemôžem napísať, že je prostá lebo to vidím na grafe..potrebujem na to nejaký výpočet a na nete neviem nájsť nič, čo by mi pomohlo. Napr. neviem, prečo nie je funkcia y= x / 1+x^2 prostá. Je to preto, lebo existujú dve také rôzne hodnoty x, ktoré keď dosadím do rovnice, dostanem rovnaké funkčné hodnoty. Ako ale tie dve rôzne hodnoty x nájdem?

....?

no kedze je to kvadraticka funkcia, tak ked za y dosadis 0, bude mat zrejme dva korene.. a uz len to ze funnkcia je kvadraticka znamena ze nie je prosta... tak to vidim ja :)

*inko

myslim ze staci ak napises ze : funkcia je prosta, pretoze kazdemu y prislucha NAJVIAC jedno x
alebo funkcia nie je prosta, pretoze jednemu y prislucha viac x - to uz zavisi od vysledku a od zadania
neviem presne aky je to zapis, co si sem dala trochu mi tam chybaju zatvorky, lebo neviem co vsetko patri pod mocninu..ale ak ti vyjde viacero rieseni rovnice, napr X1 a X2 tak funkcia uz nie je prosta (myslim)