Poradíte čerstvej diabetičke I typu?

Príspevok v téme: Poradíte čerstvej diabetičke I typu?
janar

nedávno mi diagnostikovali cukrovku I typu,ostala mi po tehotenskej cukrovke a ešte ma len nastavujú s inzulínom,trochu ked mám čas sa priúčam počítať sach.jednotky,ale neviem napr.vypočítať ked má napr.brumík(30g) na 100 g 58g sacharidiv kolko môžem z neho zjesť aby to bola1 SJ(teda kolko z toho je 1SJ?)
tiež sa neviem rozhodnúť či si mám pichať alebo je lepšia pumpa
jem len také detské porcie ale je mi to málo a po 2 hodinách som už hladná,bola som zvyknutá strašne vela jesť,ale dobre mi pálilo lebo som nepriberala,umelé sladidlo som si kúpila candys ale ešte som ho ani nepoužila,že to treba aj striedať a neni dobre používať len to
a aký je rozdiel ked si chcem dať keksík a dia keksík ked sacharidov majú rovnako

barča

janar, pri diabete je dobré doplniť zinok, ale ten je už v doplnku, ktorý spomínaš, takže zbytočne pri dojčení nezvyšuj dávky. keď nebudeš užívať calibrum, daj si občas zinok, u väčšiny diabetikov je po ňom vyrovnanejšia glykémia.
na očné vyšetrenie by si mala ísť, aby ti skontrolovali pozadie, ak ti predpíše okuliare, nemusíš si ich hneď dávať robiť.
ja mám doma ozaj jedny prisilné, samo, nepoužívam ich, ale o dosť slabšie šošovky (ale to mám od nepamäti :-))
môžeš si požiadať aj o vyšetrenie protilátok na celiakiu, niekedy tieto dve ochorenia idú súbežne, bohužiaľ.

janar

katikad
barča
to fakt? lebo teraz ešte nemienim riešiť lieky , kvapky a kadejaké produkty
ja zatial beriem calibrum(pre kojacie) a rybí tuk v tabletkách aj to vela krát zabudnem,lebo furt niečo dávam jednému synovi,potom druhému a sebe nestíham,ale ani nikdy som nebola na tabletky....
mama mi niečo chcela kúpiť že dobré na cukrovku ale nevedela či môžem pri kojení,len aj tak pochybujem že niečo môže tak pomôcť aby to znižovalo cukor to by potom netrebalo tabletky ani inzulín no nie?
neviem ako s očami? na druhom fóre mi jedna baba radila aby som nešla ku očnej že ja ona zle videla,teda rozmazane a po ustálení cukru sa jej to upravilo,že aby mi očná zbytočne nepredpísala okuliare

barča

katikad, ponúkneš jej chlorellu, zelený jačmeň či ženšeň, či rovno laser kx gx? no ten diabetes 1 určite nevylieči.
z dobrých rád bez predsudkov sa stane dobrý biznis pre nemenovanú spoločnosť....

barča

janar, takže máš bazal (N) aj bolus (R) inzulín. bazal je základný inzulín, ktorý je potrebný 24 hodín denne, bolus sa pridáva pred jedlami, kedy sú zvýšené nároky na spracovanie glukózy, je rýchlejšie ale krátkodobo pôsobiaci.

janar

barča
neviem čo je bazál,ale pichám si Humulin N aj R a to 7-4-4-6
diabetikIvo
hej niekde som čítala o tých dia výrobkoch že majú viac tukov a tiež ked prečítam obsah tak obsahujú rovnako sacharidov, doktor ked som sa spýtala aký je v tom rozdiel tak povedal že len ten že v obyčajných sa cukor hned uvolní a v dia pomalšie
dík tabulku popozerám
dnes som mala napr.nízke hodnoty ale pred večerou mi to vybehlo na 12(okrem pol jogurtu s jablkom som si 2Xzahryzla do rozku s makom)

DiabetikIvo

Sorry, oprava:

vo vete:" Vedz, že v niektorých krajinách ako je napríklad česká republika, Nemecko samotní diabetici neodporúčajú konzumáciu sladkostí označených DIA a to kvôli prakticky rovnakému obsahu sacharidov a oveľa vyššiemu obsahu tukov ako u ne-dia sladkostí."

Malo byť správne napísané nie "diabetici", ale "diabetológovia"... :-)

DiabetikIvo

janar,

diabetik (bez rozdielu typu diabetu (DM1, DM2, DM3, DM4...)) môže jesť každú potravinu pokiaľ si dokáže obsah sacharidov v nej započítať do celkového denného príjmu sacharidov a zosúladiť príjem sacharidov v potrave s príslušnými dávkami antidiabetík - či už priamo inzulínu, alebo liekom podporujúcich účinok vlastného inzulínu u diabetikov s diabetom typu 2, ktoré sú vo väčšine prípadov podávane formou tabletiek.

Niektorí Ti tu odporúčali jesť iba DIA-sladkosti. Vedz, že v niektorých krajinách ako je napríklad česká republika, Nemecko samotní diabetici neodporúčajú konzumáciu sladkostí označených DIA a to kvôli prakticky rovnakému obsahu sacharidov a oveľa vyššiemu obsahu tukov ako u ne-dia sladkostí.

Diabetici si to často neuvedomujú, ale aj napríklad obsah sacharidov ovocného cukru (fruktózy) si musia započítať do denného limitu sacharidov.

Odporúčam pozrieť si tabuľky sacharidových jednotiek a porovnať obsah sacharidov u dia a ne-dia sladkostí...

Jedny veľmi dobre spracované tabuľky nájdeš na tejto adrese: sites.google.com diabetes---vyziva - sú tam ako klasické sladkosti, tak aj dia výrobky.

Čo sa týka pera a pumpy, tak na pumpu môžeš dostať neskôr, pokiaľ budeš spĺňať preskripčné obmedzenia. NA začiatok liečby DM1 dostaneš, resp. si už dostala perá.

A uvedom si, že:
"Život s diabetom nie je o boji.
Diabetes nie je nepriateľ, je súčasťou diabetika ako takého. Diabetes treba pochopiť, treba si ho hýčkať a dať mu všetko čo potrebuje...
A potom bude život s ním v pohode... :-)"

Ak chceš ozvi sa mi mailom...

barča

janar a čo vlastne teraz užívaš? picháš už nejaký bazál?
no nech už sa stravuješ akokoľvek, pri diabete treba mať disciplínu, hlavne nech máš prispôsobený inzulín počtu SJ, aby si nešla do hyper.

janar

no ved ked som isla po novom roku na kontrolu a vtedy mi aj diagostikovali cukrovku tak som mala po 1,5 hod. 16,1 som skoro odpadla,kolko som potom mala cez sviatky,mna chytí hlad hlavne večer a v noci ked kojím malého,