Postrekovane ovocie a zelenina v supermarketoch.

Slobodna

Ja mám takú úchylku, že v obchodoch voniam jablká skôr ako sa rozhodnem pre kúpu. Na jar sa najviac teším na zeleninové trhy a jarnú zeleninku. Chuť a vôňa kúpeného ovocia a zeleniny s tými z domácej produkcie sa nedá ani porovnať. Ak už kupovať tak v Lidli, jedine tam som kúpila jablká, ktoré skutočne voňajú aj chutia ako normálne zdravé jablká. Lepšou voľbou sú farmárske trhy alebo si zohnať dodávateľa z dediny. Je plno ľudí, ktorí takto predávajú svoju úrodu, len sa o tom nedozvieš zo žiadnej reklamy.

aisha5

Milky, prosim ta, ja, co mam teraz polrocne babo, ktore este kojim, mam ist niekde plevat zahrady? Ja neviem odkial si to nabral.

Milky

Prosim ta, obrat sa na dedine k nejakym starsim ludom. Povedz, ze ked ti vypestuju mrkvu a ine bez striekania, kupis to od nich.
Urcite pochopia. A ked tam nedajboze s malym este i prides, a prejavis zaujem to pokopkat ci vytrhat burinu, daju to i odpoly zadarmo.

Magy

zzvedavec, precestoval som kus sveta a zijem v zahranici a poviem ti, ze je to vsade rovnake. ziadne ovocie al. zelenina dovezena cez pol sveta (ano, aj tu na n. zelande maju ceresne z chile, alebo jablka z ameriky), sa nevyrovna poctive pestovanemu domacemu ovociu. ani chutovo, ani kvalitou. ovocie a zel. sa rozhodne nedopravuju letecky, to by nezaplatil nikto. doprava sa riesi kontajnermi po mori - co trva niekedy cele dni alebo tyzdne, od momentu zberu az kym dorazi na miesto urcenia ci konzumacie. nepoznam ziadnu odrodu ceresni, ktora dokaze byt prirodzene cerstva a chutna bez zhnitia po odtrhnuti cele dni ci tyzdne. aj ked ich drzis v chladnicke, po par dnoch su aj tie nahouby. riesenie - chemia alebo oziarenie. mimochodom, to ze sa ti zda, ze nieco dobre chuti, neznamena, ze to je aj zakonite bez chemie a zdrave.
pises ze na zahrade dopestovana zelenina vydrzi celu zimu v dobrej pivnici. ano. zemiaky, jablka a podobne veci ano. lenze sezonna zelenina ci ovocie ani nahodou. ak ale mas sposob a pivnicu, v ktorej uchovavas cele mesiace papriky, paradajky, ceresne, slivky, jahody ci uhorky - a ostanu cerstve a bez zmeny, si genius a zacnem ta uznavat. (nie susene alebo zmrazene)

zzvedavec

Suhlasim ze zelenina moze byt otravena. Ide o to ako to rozpoznat. Myslim si ze sa to da pomocou chuti. Ak nemate chut, tak si kupte chemicke testy jedy, dostat ich v chemickych obchodoch. Chemiu ste zrejme absolvovala na strednej skole takze to nemoze byt problem.

lulu22

Magy, máš pravdu s tými paradajkami. Ja cítim dosť veliký rozdiel, keď si dám čerstvú z našej záhradky-tú by som dokázal jesť aj samotnú, lebo má výbornú chuť. Ale to, čo sa predáva v supermarketoch-to je humus-hlavne teraz v zime. Jediné, čo kúpim, ak už naše zásoby nie sú, sú cherryrajčinky-tie majú aspoň vôňu a chuť po paradajkách :D
Jasné je, že keď mám možnosť kúpiť ovocie-zeleninu od záhradkára, tak radšej investujem tam ako kupovať v supermaketoch, kde naozaj tá krajina pôvodu je doosť vzdialená, takže bohvie v akom stave to cestovalo z tej krajiny..

aisha5

Zvedavc ako prepac, ja svoje dieta urcite hladovat nenecham. Som normalna, nie blba. Ak by som sa o zdravie svojho dietata nezaujimala, tak sem nepisem. Len som chcela vediet nazory viacerych ludi, aby som si nasla lepsi sposob zaobstaravania kvalitnej zeleniny. viem, ze preprava ovocia a zeleniny je iba bussines, kde nikomu nezalezi na tom, co to ovocie vobec obsahuje. maggi ma pravdu a navyse je to dobra rada vyhladat si trh s miestnymi pestovatelmi. Ti urcite nepouzivaju na pestovanie take prostriedky ako ozarovanie.