Vedecký výskum

Príspevok v téme: Vedecký výskum
katka24

Čo si myslíte o práci vo vedeckom výskume? Ak by som chcela ísť do výskumu tak v čom by pozostávala moja práca v prípade, že by som mala vyštudovaný matfyz? Viem, že skúmanie niečoho ale čoho? Dúfať, že práve ten výskumný tím, v ktorom by som bola by na niečo vôbec prišiel je asi trochu naivné. To by som bola platená za skúmanie niečoho a nakoniec by som aj tak na nič neprišla alebo ako?

david23

na to, aby si robila/participovala na výskume, nepotrebuješ vôbec PhD titul(3roky na dennom a 5 na externom), v podstate ani vysokoškolský, ak sa nebavíme o štandardnom výskume na vysokých školách, ale napr. o výskumných ústavoch, tak tí vypracovávaju projekty na získavanie finančných prostriedkov a potom ten projekt realizujú, čiže to nefunguje tak, že sa stretnú ľudia a len tak bezcieľne trávia čas v práci, kým im nenapadne na um, čo idú skúmať. Ale napr. je vypísaná výzva Európskou Komisiou, napr. výs.ústav je oslovený na spoluprácu súkromným sektorom s nejakým nápadom, spolu vypracujú projekt, ak im ho schvália, tak majú peňažne krytie a môžu skúmať. Neboj sa toho, že by nebolo čo skúmať, určite by si sa dostala do skupiny vedcov, čo vedia, čo treba skúmať a časom ťa budu napádať nové veci, čo sa dajú zlepšiť, vyskúmať... cesta vedca je ale zložitá, musíš to mať ako poslanie a rátať s tým, že k prevratnému bohatstvu sa nedostaneš, hlavne na Slovensku, kde veda nie je podporovaná. Hlavne vo verejných výskumných inštitúciach totiž vládne politika, napr. taký minister Šimon si tam dosádza svojich neschopných ľudí, ktorým nejde o vedu, ale sa nabaliť a vytunelovať, čo sa dá. Čiže, keď chceš byť vedcom, tak choď za hranice a vyštuduj niečo s fyzikou. Veľa šťastia

arnie11

Matfyz je siroky pojem. Mozes tam vystudovat napr. jadrovu fyziku a spolupracovat na projektoch na urychlovaci v Cerne. Ale moze to byt aj matematika vystacis s ceruzkou, papierom a mozno PC. Ale da sa tam aj venovat IT a po skonceni na magisterskeho pracovat napr. v banke, alebo software firme. Ak chces ist naozaj do vyskumu nestaci Mgr. ale bude nutne pokracovat na PhD. To su dalsie 4 roky (interne) ale dostavas nejaku mzdu. Pripadne dlhsie ak by to bolo externe (robis popri tom job co ta zivy) ale pokial mas zaujem naozaj o vedu lepsie ist interne, ak by Ti nestacilo stipko/mzda tak sa da pomoct studijnym pobytom vonku alebo ist na PhD von. Urcite by som vsak preferoval Matfyz v BA, pred niecim v KE, alebo kdekolvek inde na SK. Napis co ta zaujima, mozno poradim viac.

Heatherka

no vo vyskume s konbinaciou mat-fyz asi velmi nie. je to medziodborovy ucitelsky odbor.avsak kebyze sa potom zamerias na fyziku mozno by sa nieco dalo. dostat sa nie je problem, napriklad na UPJS v KE na medziodborovu fyziku beru kazdeho, kto mal dobre vysvedcenie.
vacsinou absolventi bud ucia na tej skole rozne cvika, alebo odchadzaju do zahranicia a az tam sa da nieco robit vyskumne. podla toho na co sa budes specializovat neda sa zovseobecnit, ze co budes robit. ale fyzika je velmi velmi tazka.

jankaaaaaaaaa

nato aby si mohla pracovat vo vyskumnych ustavoch, musis mat minimalne titul phd. a nato aby si ho ziskala, musis studovat este po magisterskom studiu. a presne to doktorandske studium pozostava z vedeckych vyskumov, takze tam sa to pekne vsetko dozvies a zistis, o co vlastne ide .. dolezite je sa tam ovbec dostat