Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Oci a Pocitac

Príspevok v téme: Oci a Pocitac
laco222

Cawte, asi pred mesiacom ma zacali bolievat oci a torhcu aj hlava po tom, co som to trochu prehnal s pocitacom. Skoro cely december som vlastne stravil za pocitacom a niekedy som uz sam citil ze by som mal odist, no ajtak som zostal.

Po tom ako som skoro cele leto stravil vonku v prirode to urcite nebol prijemny sok pre moje oci, no vzhaldom na to ze som si nasiel pracu na internete, ktora je slusne platena a strasne ma bavi, musim tento problem nejak vyriesit.

Nikdy som nemal problem s ocami, vidim dobre do dialky aj na kratko. Na internete som nasiel clanok o Computer eye vision syndrome, a vlatne popisoval presne tie iste priznaky ake som pocitoval ja. Boli tam rozne cvicenia na zlepsnie tohto problemu atd.

Tak som sa isiel poradit k ocnemu, sestricka mi dala citat tie pismena, tym som presiel v pohode, potom dosiel doktor, rovno ma posadil za taky stroj kde strcis oko a vidis tam balon, a za par sekund mi povedal ze mam nejaku mini vadu a predpisal mi nejake 0,5 dioptrie.

Nechcem podcenovat doktora, no rad by som vyskusal hocico ine pred tym nez hned zacnem nosit brile a potom moje oci zleniveju a tipujem ze sa to bude uz len zhorsovat. Prijmem od vas hocijake rady a skusenosti, napr. zmenu monitora alebo nejake speci okuliare na pocitac, mozno aj zajst za dalsim ocnym, dikes :)

*PS ten doktor bol uz fakt stary tak preto mam trochu obavy, viac by som veril nejakemu 40-50 rocnemu kt. by ma trochu profesionalnejsie presvedcil

peta111

..ja zase nechapem, mam slabe dioptrie-minusky, nevidim do dialky a doktor mi povedal, ze ich mam nosit aj pri citani, pc a tak... nechapem to... a asi pol roka musim denne travit 8 hod za pc, aj viac a sa mi zrak zhorsil, zevraj antireflexne skla trochu ppmahaju...

laco222

no ta premietacka vzhlaodm na to ze som na intraku nie je az tak realna, ale nie zly napad :D
Ako ja sa budem tiez snazit davat si pauzy aby sa nestalo ze presedim hodiny vkuse pred compom, ale tak asi 2-3 hodiny tam musim byt vkuse pred tym nez si dam pauzu.
A s frekvenciou to vyzera tak ze budem denne travit tiez tak 8 hodin pred compom...hadam to uz nejak vyriesim :(

lost

Ked okuliare pomahaju napravit zrak, ako to, ze 99% ludi sa ich uz nevzda?
To sa mi nedzaaaa :D

Kup si premietacku napr.. a premietaj to na stenu. I ked zaostrovat budes stale na malo, ale napr mozes z 1-2 metra pozerat na obraz..

A casto pozeraj aj inde ako monitor, presne ako pisu ludia nizsie..

A ako vela sedis pri PC rocne?

Pytam sa preto, lebo zas nemaj strach, ze po 1 mesiaci si oci znicis. Ja sedim pri PC asi 30-40% z posledneho desatrocia.. (ano to je 8-10hodin denne prakticky takmer kazdy den). ale zas v pozadi mam TV na ktoru preostrim kazdu druhu minutu.. casto odbehnem od PC pre sladky zakusok, alebo mastny rezen :D

Studenti co sedia hodiny a hodiny nad knihou, alebo citattelia knih maju tiez problem - zaostruju na este menej aok pri PC/TV..

laco222

jj tie CRT su snad uz len v muzeu ja mam uz normalny LCD...aj ked je pravda ze cumim do dvoch obrazoviek naraz jeden mini laptop(netbook) a k nemu pripojeny 17 palcvy LCD dispaly...chcem si kupit normalny PC plus sirokouhly monitor no najprv si na to musim zarobit- pracou na pocitaci :D

Magy

laco, dost pochybujem ze by si pracoval na CRT monitore, tie uz tusim ani nikde nie su, teda ak neratam nejake muzealne kusy alebo institucie, zavisle od charity.
v podstate plati to, co napisal unk, plus pridam jednu vec, ktora tiez podstatne pomaha. pri praci na PC a divani sa dlho na rovnaku vzdialenost (na monitor) sa doporucuje kazdych 15 minut preostrit na chvilu (aspon polminutu) na nieco vzdialenejsie, aspon v trojnasobnej vzdialenosti, ako mas monitor. Tymto preostrovanim v urcitych intervaloch zabranujes unave a trvalych nasledkov z dlhodobeho nepreostrovania zraku. nastav si napr. nejaky budik aby ti kazdych 15 minut zapipal, z vlastnej skusenosti viem, ze sam seba k tomu nedonutis, lebo pri pocitaci sa zabuda na vsetko ostatne.

laco222

fuha a tom ze by sa zrak napravil po noseni okuliarov som este nepocul, no nevravim ze nie. Inac ostatne veci su ruvnake ako pisu na internete takze na tom si dam urcite zalezat. Taktiez som si kupil kvapky do oci pre pripad vysusenych oci, no nijak extra nepomohli...v najblizsich dnoch dostanem okuliare tak uvidim co sa zmeni a dam vediet ked tak, aj ked ma stve ze moje telo takto zlyhalo :D

diky za odpoved ;)

unk103

ZDravim, nie som sice odbornik cez zdravie ale na PC pracujem dost (studujem informatiku a programujem tiez pomimo) cize za PC som viac nez dost.

Co sa tyka okuliari urcite by som ich zacal nosit pretoze napomahaju oku aby sa ti zrak napravil. Na druhej strane u mna v rodine mamina okuliare nemosila a mala ich predpisane a zrak sa jej zlepsil.

Co sa tyka PC. Urcite by si mal pracovat v miestnosti ktora ja do sitej miery osvetlena. Aj ked pracujes v noci a vecer mal by si malaspon nejaku lampu pomimo na stole.

Co sa tyka bolesti oci -> moze byt. Ide o to ze ked pozeras na monitor menej zmurkas cize oci sa viac vysusaju.

Co sa tyka monitora -> ak mas CRT monitor (to znamena ze je taky velky a vyzera ako TV) tak by som ho menil za LCD jednoznacne, idealne mozno sirokouhly pretoze ked je obraz viac do sirky je to myslim pre ludkse oko priodzenejsie.

Taktiez pokial sa zotmie doporoil by som znizit jas monitora. Bude sa ti lepsie pracovat a oci nedostanu az taku zataz.

Ak sa mylim opravte ma niekto :) Mna tiez zaujima ako co najergonomickejsie pracovat za PC

Dufam ze som pomohol :)

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Oci a Pocitac - Fórum - ZDRAVIE.sk