Gumové cukríky - ktoré áno ktoré nie?

Magy

kolagen je najlepsie a najlacnejsie si zohnat bud v prasku ako aspik (bezfarebna a bezchutova vec), pouziva sa ako leskla glazura v studenej kuchyni, aspik je napr. aj to co mas priesvitne v tlacenke, pripadne si aspik urobit doma sam. bravcove koze a kosti v masiarni dostanes lacno. supnut do hrnca, varit dlho a vyvar je vlastne aspik. niekto to ma velmi rad, naleje do misky s kuskami masa, zeleniny a necha v chladnicke ci na inom chladnejsom mieste stuhnut. podla regionu sa to nazyva kočonina, huspenina...

doubledog

ortopedi to zevraj odporucaju, ale jest gumene cukriky kvoli kolagenu je dost drahe.
ale ako nudzove riesenie sa to podla mna da pouzit.
ak ma clovek problemy s klbami, a planujes uzivat kolagen dlhodobo, je lacnejsie zohnat si ho v inej forme.

Helus

Neviem ci je to pravda,ale jednej znamej odporucil ortoped jes gumove cukriky na klby,vraj je to dobre na chrupavku,aky mate na to nazor?

doubledog

hm, to hej, ja cely cas hovorim iba o gumenych medvedikoch, kedze su podla mna jedine, ktore vobec prichadzaju do uvahy.
tie maju akotak dobre zlozenie (ak teda mozno povazovat vyrobok so 70% cukru za dobry)

Magy

doubledog - najlepsie, co sa tyka minimalneho mnozstva chemie, su obycajne gumove medvediky, tam mas skoro cisty kolagen, cukor a iba par dalsich veci.

pri inych cukrovinkach, najma zmesi kdejakych cukrikov od gumovych po tvrdsie roznych tvarov a chuti mas pridane kadejake lestidla (napr. vosk), konzervanty, synteticke skrobove nahrady atd...

doubledog

hlavne zlozky su cukor a kolagen.

ale tej chemie tam vela nie je, v tomto sa zlozenie tychto cukrikov dost vylepsilo oproti minulosti. v tomto maju o dost lepsie zlozenie ako napr. vacsina peciva.

Magy

gumove cukriky obsahuju kolagen, lebo su vyrabane z odpadu masopriemyslu (kosti a koze su spracovane teplom a vyluceny kolagen je odfiltrovany).
kolagen je zakladna stavebna bielkovina v klboch, slachach a kozi. z tohto pohladu su bezne gumove cukriky prospesne.
ale ako kazde cukroviny dnes, obsahuju vela ecok, rozne konzervacne a stabilizacne primesi, farbiva... proste chemia.

doubledog

Jojo, maju najlepsie zlozenie.
ale vsetky druhy obsahuju hlavne obycajny cukor, takze ak mas problemy so sladkostami, tak jest ich nie je moc dobre riesenie.