zub - korene

Eva531

Asi by mala mat dva korene. Ak ale myslis na rozdiel v cene, tak vacsinou je extrakcia viackorenoveho zuba (stolicky - 6, 7, 8) drahsia ako extrakcia jednokorenoveho zuba (1, 2, 3, 4, 5). Aspon u mojej zubarky (sukromny sektor) je to tak. Uplne najdrahsie su extrakcie zubov mudrosti (8) v pripade, ze ich odstranuje stomatochirurg. Ja som raz mala taky problem, ze mi vypadla plomba, bola som prave v zahranici a v zube som mala taku velku dieru, ze iba dookola bola tenucka vrstva zuba, ktora vyzerala ako podkova a vsetko ostatne bola diera. Kedze som vtedy este patrila medzi ludi, ktori sa na zuboch snazia setrit, tak som sa rozhodla pockat, kym sa vratim na Slovensko, do navratu mi chybali nejake dva tyzdne. Zub ma vobec nebolel, iba bol deravy, takze som sa snazila na tej strane nehryzt. Ale raz som sa nahodou pozabudla, zahryzla som do niecoho tvrdeho a zub sa mi zlomil. Bola to dolna sestka. Nezostalo z neho nic, iba korene, ale ziadnu bolest som necitila. Po navrate na Slovensko som navstivila obycajneho lacneho zubara (nebol to zubny chirurg) a on mi tie korene bez problemov vytrhol. Najskor som dostala injekciu, po ktorej mi okolie tych korenov strplo, takze som nic necitila. Potom mi ich rozvrtal a nejakym dlatom odtial vydlabal. Bola to tazka praca, ale zvladol to vyborne. Korene boli strasne dlhe, ale zahojilo sa mi to pomerne rychlo a pekne, takze som mala stastie. Jednak na peniaze, a jednak na dobre vykonany zakrok. Povedala som mu ale, ze ked som uz prisla, tak nech mi urobi aj prehliadku. Vsetky zuby som mala v medzizubnych priestoroch velmi citlive a pri jedeni horucich a studenych jedal som musela od bolesti plakat. Zuby som mala velmi tesne rozostavene, skoro vsetky zaplombovane a nedalo sa na nich volnym okom nic vidiet. Pozrel sa mi do ust, nenasiel ziadne kazy a neurobil v ramci prehliadky ani rontgen. Tak som sa rozhodla vymenit ho za drahsiu zubarku, ktora mi v ramci prehliadky rontgen urobila a nasla kazy na vsetkych zuboch, ktore ma boleli. Pointa mojho prispevku teda spociva v tom, ze dotycny pan doktor mal sice sikovne ruky, aspon co sa trhania zubov tyka, ale vyriesit dokazal iba volnym okom viditelne problemy. Keby mi bol totiz kazdy rok urobil v ramci prehliadky rontgen - bitewing, bol by kaz pod plombou odhalil a opravil vcas a nebola by som prisla o zub, ktory v case, ked sa extrahovali jeho korene, bol uz pravdepodobne mrtvy. Odvtedy uz na zuboch nesetrim.

mate59

dolná stolička má obyčajne 2 korene a horná 3 korene,rozdiel v extrakcii je len v jej obtiažnosti, tá záleží od koreňov, či sú rovné,zakrivené a pod.