Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

lost

To je zle rozmyslat tak, ze uzit si peniaze na maximum, lebo NIKDY nevies ci sa ti nestane to, ze si naplanujes uzit si uspory do 70tky a potom budes 20 rokov na rozkoch z milodarov :)

inflacia mi ten rast skresli, ale obycajne setrenie zlikviduje :)

3-5% rocne je len na (ciastocne) pokrytie inflacie, ale tak viac je uz investovanie a defacto gembling :)

ja osobne som zil ako ty, velmi dlho (cely teenage, nikdy! som si nekupil pivo, ani chlast, max kofolu ak ma niekto prosil na kolenach, aby som isiel)
zato nemam problem zaplatit kamosom obed za 10eur.. (teraz)

a vies preco? lebo som ako teenage setril :) resp. som nebol ako magor, co si uzije vyplatu ako nejaka opica/orangutan a potom place, ze nemaaam.

a vobec som si to neuvedomoval, sice som chodil denno denne do KFC, no zil som rozhodne striedmo atd..

pointa toho celeho je, ze je lepsie zit kludne a opatrne ale isto, ako bezhlavo a neisto, ja si radsej lahnem a kludne spim (i ked to uprimne nema nic spolocne s pracou/peniazmi, lebo ma pes, ci sused, ci ktokolvek casto zobudi a mam nocne mory :D ktore som si doslova vyprosil, lebo som sa nudil)

no pointa je, vzdy lepsie mat na ucte nieco navyse, co clovek neprepil, a ak si zlomi ruku, ma z coho zit.. chapes ako to myslim? :) lebo som sa domotal..

rtpa

lost, dakujem za vysvetlenie.
Akurat si myslim, ze inflacia ti ten narast skrese tak, ze si kupis podstane menej, nez dnes. Hoci - su veci, ktore relativne lacneju ..
Pre mna je zly pocit, ze neviem, co take si za X rokov kupim...setrim a vlastne neviem preco.
naopak, som smutna z toho, ked vidim, ze znami vazne ochoreli alebo zomreli .. makali, setrili, hromadili, stale odkladali radosti z uzitia penazi .. a nic si neuzili.
Mne je jedno, ci za 20 rokov bude suhrnny urok 4 alebo 15 percent. Neviem, co take mimoriadne si potom kupim. Ale teraz a tu sa mi stava, ze usetrim 5 eur a strapnim sa za 500.

lost

stlpec 1 = rok :)

stlpec 2 = to urocenie urokov

stlpec 3 = obycajne 3+3+3

pointa je, ze 95-99% ludi zije podla 3+3+3 a potom vyplakavaju resp, stazuju sa ze im je zle..

(inflacia ich zozerie zvnutra)

ale k pointe.. :)

to ze "chorobne" vyhladavas akcie a lacne (zlacnene) veci, je absolutne OK , pretoze neminies "3" celu vyplatu, alebo rozpocet ale len 2,95 .. a 0,05 si odlozis, resp investujes inde..

a vid co to spravi za 20 - 40 rokov :)

ide o to, ze ak dnes usetirs 1 blbe euro, tak o 20 rokov z neho nebudes mat stale 1 blbe euro, al uz 1,80-2,65 eur :) a to je podstatny rozdiel.

tj. neminas kapital na blbosti

a ten sofer a auto

to si stale necham pre seba :P ale mozno ze za par rokov, alebo dlhy cas pochopis, co som s tym myslel :)

lost

ok :)

tak to slovo znamena nieco ako urocenie urokov.

vysvetlenie :

ak sporitel ma 100 eur a kazdy rok na uroku zarobi 3 eura, tak kazdy rok ma 3 eura :) prvy druhy aj desiaty.

ale ak tam necha 3eura, a zoberie len cas alebo nic,tak v druhy rok nebude mat 3eura, ale :

103*1.03 tj 106.09

9 centov k dobru.

mozno to vyzera ako totalne blbost (je sobota, ale som triezvy :D)

ale tu je trocha simulacie:

OK

lepsie raz vidiet, ako sto krat pocut

i41.tinypic.com

eva123

Mne tiež tak niekedy šibe, že prídem domov z nákupu, pozriem na blok a zistím, že som všetko doradu kúpila v akcii a tiež niesom k takému šetreniu odkázaná...asi je to zvyk z tých čias, keď sme doma nemali ani čo jesť...

rtpa

elly, si zlata :-) vobec nemaj depku. Slovom VS som myslela, ze robim kvalifikovanu pracu, takze je lahsie mat obstojmy prijem. Ked budes mat heezky nad 40, uz nebude byvat u rodicov..:-)

Smutne je, ze som po takej operacii, ze viem, ze svoje vlastne dieta mat nebudem. Uvazovala som uz aj nad prosefionalnym rodicovstvom, ale zasa - som sama a netrufam si. Aj zamestnavatel si zvykol, ze makam a ziadne OCR. A asi by mi ako osamelej dieta ani nedali.. citala som, ze uchadzacov je vela..To pisem len na okraj.

lost

cakal som nieco "pride navsteva a nedam im ani cistu vodu, lebo je to drahe"

ale toto je vies co? nechcem povedat, ale spomen si na mna za 20 rokov, ked namiesto maleho auta budes mat vlastneho sofera ;)

vies co je podstata slova "compounding" ?