Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

wreck

rtpa22, tak este vies co skus? oddelene ucty. sprav si v banke tzv. ucet pre radost, taky ku ktoremu je aj platobna karta. kazdy mesiac tam z tvojho celkoveho disponibilneho prijmu posli nejake percento - 5, 10, 15, mozno viac. povedz si, ze tento ucet je len pre radost. tvoju alebo tych, ktorych sama urcis. a kedykolvek si budes chciet urobit radost, daj si disciplinu a povedz si, ze to platis z radostneho uctu a na nicom inom nezalezi. k beznemu uctu sa spravaj ako doteraz, ak to inak nejde. postupne, ako si zvyknes na ten radostny, sa ti mozno navyky trosku upravia spravnym smerom aj na tom beznom. stane sa z neho taky poloradostny. :)

ja to takto mam. dosledne davam na radostny ucet 5% mesacne, vedeny je zadarmo, takze vsetko mi zostava. kedykolvek z neho platim, hovorim si, ze si tym robim radost a nestaram sa ci platim tu najvyhodnejsiu moznu cenu. chce to taky dvojity mindset, ale da sa to.

rtpa

nakupovala som aj v tescu aj maso...
to len potvrduje moju teoriu, ze setrit a setrit a setrit nema valny vyznam :-)

lost

rtpa, no to ano, ale taky clovek, co hovori "urobim pre teba vsetko, len to nesmie stat ziadne peniaze". - unika mu fakt, ze aj CAS nieco stoji :)

wreck, ten stres mas z toho, aby si o ne neprisiel, alebo z toho ze ustavicne musis aktivne vyhladavat ako sa o tych 97 mesiacov starat a nasobit ich, (resp minimalne udrziavat) ?

rtpa

no, wreck, ak mas vysoky prijem, na zivot ti moze vystacit aj 10% :-)).
Ja by som tiez mohla byt v pohode. A nie som, lebo sa za seba hanbim.

rtpa

wreck, veru, mas pravdu. Niekedy si pripadam jak debil. setrit sa musi, nech to stoji, co to stoji. Ak je to lacne, kupujem vacsie balenie alebo aj do zasoby. Kedze nerada vyhadzujem, jem niekolko dni to iste.
Ale to je len cast problemu. Horsie je, ze si nedoprajem kvalitnejsie veci.
Moj partner nenamieta, aj on je setrny az hroza. Aj nas vztah je taky vztah-nevztah. Ale o tom som nechcela pisat.
Niekdy rozmyslam, ze voci synovcom a neteriam je od nas neslusne zit co i len par dni po tom, ako pojdeme na dochodok :-) :-(.
Chcela by som sa uvolnit. Premienat peniaze na radost. Moju aj mojich priatelov. Zatial mi to nejde.

wreck

zaujimava filozofia s tymi zivymi peniazmi. da sa o tom najst nieco viac? ja mam napriklad rezervu na 97 mesiacov a na pohode mi to velmi nepridava. skor by som povedal, ze nikdy som nebol vystresovanejsi. to je podobne ako ked ti banka odporuci, ze mesacne splatky uverov mas mat maximalne vo vyske 30% tvojho mesacneho disponibilneho prijmu. vraj vtedy mozes byt v pohode, ze to mas dobre. :))

wreck

rtpa22, tusim by sme si rozumeli. setrna zena, sen vacsiny chlapov. :)

definicia lakomosti tvoj problem pokryva len ciastocne. lepsi vyraz je podla mna ten, ktory som pouzil - si setrna. a to je skor plus ako minus.

tvoj skutocny problem si nam podla mna predostrela az teraz v poslednom prispevku - nakupujes viac nez potrebujes. napis si preto zoznam veci, ktore ti chybaju doma, a po praci ich chod kupit. daj si zavazok, ze kupis len to, co je na zozname. ak sa ti to podari, odmen sa niecim na co sa uz dlhsie tesis, a zatial si sa k tomu nedostala. ak kupis co i len jednu vec navyse, daj si trest.

a co na to vlastne tvoj drahy (ak teda je naozaj drahy)? :)

rtpa

lost, kdesi som citala, ze clovek ma mat ako zive peniaze rezervu vo vyske nakladov na 3 mesiace. 6 mesiacov je uz uplne fajn a mozes sa uvolnit. Pravda, ak uz mas zakladne veci zaobstarane a nesplacas dlhy.
Myslim, ze to je vec individualnej filozofie, ci zit financne opatrne stale. Ak clovek nekradne a neparazituje, tak aj minanie vo vlnach nevidim ako zle. Za zle povazujem, ak zdrojom radosti a istoty su bankove vypisy. Vypisy, uroky ani nehnutelnosti sa o teba nepostaraju, ked napr. ochories. Myslim si, ze cennejsie je mat blizkych ludi, ktori ta maju uprimne radi. A to nejde, ked ich urazas tym, ze ako prioritu mas bankove vypisy a nie normalny slusny zivot s uspokojovanim ich potrieb. To je blby model, ze "urobim pre teba vsetko, len to nesmie stat ziadne peniaze".

rtpa

eva123, ja mam z toho, ze som vyhodne nakupila, radost. Akysi pocit vitazstva. Aj moje blocky sa hemzia minusmi za zlavy.
Horsie je, ze takto nakupujem viac, nez potrebujem. Za par centov zlavy suplujem hypermarketu sklad, precpata chladnicka a mraznicka komplikuju zivot. Obcas sa mi nieco samozrejme aj pokazi a vyhadzovanie potravin (a este viac hotoveho uvareneho jedla) mi tyra dusu. Takze - ziadna uspora, prave naopak. Je to vsak zriedka.