Z akého dôvodu sa mi zmenila farba oči?

amwy0

aj mne sa to stava-mam tmavo sive oci a prdu obdobia ked akoby zhnedli a niekedy su az svetlulinko sive akoby modre.Mam to od konca puberty a zistili mi hormonalnu disfunkciu-zacala som aj brat umele hormony a oci boli svetlo sive,prestala som hnedli...takze z vlastnej skusenosti viem ze to ma suvis s hormonami.Teraz neberiem ziadne hormonalne lieky,a sem tam spozorujem ze sa mi nadalej farba meni..

simik183

ďakujem za tu námahu nájsť to .. Však, žiadne lieky neužívam , vidím dobre a stres som neprežívala.. :) takže neviem . Naposledy , ked som bola u očného bolo vsetko ok .. Minulý rok ..

DelRey

tu je uryvok z nejakeho clanku ktory moze odpovedat na tvoj problem
...faktory ovplyvňujúce farbu očí

Farbu oči taktiež môže ovplyvňovať zdravotný stav. Mnoho ľudí sa stretáva s tým, že keď sú chorí, prípadne v strese, farba ich očí je tmavšia či svetlejšia. Je to dôsledok rozmiestnenia a hustoty melanínu, alebo lipofuscinu na dúhovke. Presný mechanizmus však ešte nie je úplne známy.

Zmena farby oči môže byť ďalej spôsobená konkrétnym ochorením ako je napríklad glaukom a samozrejme aj užívaním liekov. Samotný mechanizmus účinku liekov na zmenu farby očí je zatiaľ zistený len čiastočne, ale má sa za to, že majú podobný účinok ako hormón prostaglandín, ktorý sa bežne vyskytuje v ľudskom organizme. Je čiastočne dokázané, že vplyv hormónov má vplyv na pigmentáciu dúhovky, čím je tiež možné vysvetliť zmenu farby očí u dospelých

Keďže aj niektoré ochorenia môžu spôsobiť zmenu farby dúhovky, tak v prípade, že takúto zmenu spozorujete, je dobré navštíviť lekára.