cim reguluje lietadlo vysku ?

Príspevok v téme: cim reguluje lietadlo vysku ?
system

je tu niekto kto sa rozumie do lietadiel ?
mam v skole ulohu a neviem sa nejak pohnut.
tema: " modelovanie a riadenie lietadla ako kybernetickeho systemu "

teda na zaciatok si mam urcit vstupne, vnutorne a vonkajsie premenne.
vonkajsiu premennu mam vysku.

Moja otazka je co je vstupnou premennou pre vysku ? cim lietadlo reguluje vysku ? myslim ze klapkamy ale potrebujem to podrobnejsie vediet ako vplyvaju klapky na vysku. pretoze vsadesom sa docital len to ze ak su klapky vysunute lietadlo brzdi a spomaluje rychlost a naopak. teda klapky reguluju rychlost nie vysku. Mohol by mi to niekto vysvetlit pls.

DAKUJEM.

lost

10 000 stop je len 3000 metrov, si si isty ze to leti TAK nizko?

podla mna 30 000 stop :) (moj laicky odhad, nepozeral som to)

wreck

nie som pilot ani nemam blizko k lietaniu, ale skusme logicky.

pri vzlietani musi velke dopravne lietadlo (747) este na zemi dosiahnut rychlost 250-300km/h. inak nan v smere letu neposobi dostatocna sila, ktora ho udrzi v lete, gravitacia je silnejsia a lietadlo ide k zemi ako kabela.

potom lietadlo vdaka kombinacii aerodynamickeho tvaru kridel a vykonu motorov vystupa na obvyklych 10000 stop, kde ho pilot vyrovna a udrzuje beznu cestovnu rychlost nad 900km/h.

podobne je to pri pristavani. pilot vo vhodnej chvili uberie vykon motorov, co sposobi postupny pokles letovej vysky a uberanim vykonu motorov sa dostane zase az na pristavaciu rychlost, asi 290km/h. kedze uz je na zemi, klapky sluzia ako pomoc pri brzdeni, a samozrejme turbiny motorov revu pri pristavani uplne najviac - pozname z auta ako brzdenie motorom.

takze ja by som povedal, ze vykonom motora (resp. otacky turbiny) v spolupraci s polohou klapiek pilot reguluje vysku lietadla.