svadba - spoveď

Príspevok v téme: svadba - spoveď
pregunta

Keď dvaja chcú mať svadbu v kostole, musia ísť na spoveď (aspoň čo ja viem). Chcem sa opýtať, či niekto keď mal svadbu v kostole a predtým nechodil veľmi na spoveď, alebo na nej neboj dávno a potom šiel, farár mu nič nepovedal? Nemal nejaké blbé otázky? Väčšina ľudí čo poznám, tak sa ide vyspovedať tak na Veľkú noc a Vianoce, a keď vtedy niečo do toho príde, tak nepôjde a nakoniec nebude na nej aj 2roky. Pýtam sa len tak informačne, lebo nemám rada tie otázky typu prečo si nebola atď, aj keď som veriaca, nemám zapotreby tam chodiť, to neznamená, že v Boha neverím atď. Tak že či sa vás niečo také nepýtal, ako ste reagovali a tak. Ak to je napísané trošku chaoticky ospravedlňujem sa, ale snáď ma pochopíte.

pregunta

deniki no presne, som prípad ako ty. Verím v Boha, alebo proste v Niečo, niečo vyššie že je, ale ten systém v kostoloch, čo riešia atď...proste farári, kostoly, na to mám názor ako ty (aj keď česť výnimkám). A to keď ste neboli na spovedi, nič kvôli tomu nebolo? a nespovedá ten istý farár, čo oddáva? neviem, tak sa pýtam... A keď sa vás spýtal, či ste boli na spovedi, ste povedali že nie?
a farár preto povedať, lebo furt niečo povedal aj keď som bola len že na Vianoce a Veľkú noc, a ja to nemám rada, lebo si myslím keď už som sa spovedala, že skôr by mal riešiť nejaké normálne hriechy a nie toto... a ísť raz za čas musím, už len kvôli mame

deniki

Ja ťa chápem, svadba v kostole je taká tradícia, biele šaty, svadobný pochod...Aj mne sa toto páčilo...:-))) Ale tebe možno ide o niečo viac, ak veríš na kostoly.

pregunta

ja som veriaca, ale tým, že som tam bola stále nútená chodiť aj keby neviem čo bolo, sa mi to aj znechutilo. Pýtam sa skôr, aká bola farárova reakcia, keď niekto nebol tak dlho na spovedi /a bolo to napr. aj pred svadbou že až šiel/. Na spovedi poviem pravdu, to je jasné. A znechutilo mi to tam chodiť aj historky iných, ako reagovali na nich pri spovedi... Napr. mne povedal, keď už som odchádzala citujem: Už by ste sa mohli spamätať. a to aj príslušným tónom, pričom inač priebeh spovede bol normálny a nijaký taký hriech som nepovedala... Alebo raz som sa spovedala, a farár sa bavil na tom takom elektrickom diáry a úplná ignorácia, tak čo to je? Ale svadbu v kostole chcem, je to pre mňa viac ako na úrade, beriem to inač.

deniki

Ja som mala svadbu v kostole, a na spovedi som nebola, ani ja, ani manžel....nestihli sme to :-))) ale farár sa opýta, či ste boli na spovedi, a či idete prijať Pána Boha...či Ježiša? No proste tú oplátku...Ja v Boha verím, ale na kostoly a farárov nie...Takže ak nechceš, vôbec nechoď...A ináč, prečo by ti mal farár niečo povedať? Však keby si nebola na spovedi aj desať rokov, on ti do toho nemá čo kefrať, má byť rád, že si vôbec prišla. Čo farári sú svätí????

Bea2

Och, čo tu riešiš???? Na spovedi treba predsa povedať pravdu. Ak tam ideš nasilu, naozaj tam nechoď.A keď Ti ide len o vonkajší úkon, len aby to vyzeralo, len aby ľudia nepovedali, tak vydrž všetky reči... Svadbu v kostole môžete mať aj vtedy, ak je jeden z Vás veriaci a ten druhý ateista, takže Ty nemusíš ísť na spoveď ani na sv. prijímanie a môže ísť len Tvoj partner a máte to vyriešené. Nič nemusíš robiť nasilu. Veď ak máš k tomuto také reči a taký prístup, tak načo sa vôbec spovedať? Necháááápem.

pregunta

ale ja tu nechcem riešiť, či mám byť úplne veriaca alebo nie, alebo čo. Pýtala som sa to so spoveďou, ale aj tak dik za názor

-vt-

pregunta: viera a náboženský život je o vnútornom presvedčení a slobode: ak nemáš vnútornú potrebu ísť na spoveď alebo na bohoslužbu, tak tam jednoducho nechoď. Buď ži svoj nábožný život naplno, alebo teda sa o to úprimne snaž, alebo potom radšej vôbec. Veriaci je predsa veriacim zo zásady, z presvedčenia a slobodne, a nie preto, lebo ľudia (rodičia, kňazi či ostatní) to od neho "vraj" očakávajú. Dnes svet potrebuje ozajstných svedkov viery.

pregunta

Keď neviem, ale nie som nejaká hriešnica že by som mala neviem aké hriechy...a keď mojim stredobodom vesmíru nie je kostol a spoveď, pochybujem že farár to pochopí. a počúvať ako ma "karhá" za tieto veci, zo všetkych hriechov si aj tak vyberie len to že buď nechodím na spoveď častejšie jak dva krát do roka, alebo že málo do kostola, akoby len o to šlo a nemám to proste rada keď len na to pozerajú a tvária sa, akoby som niekoho zabila.
V kostole svadbu? Páči sa mi to, verím v boha, alebo proste v niečo verím, bola som k tomu vedená, mama by to neprežila. :D

[zruseny17]

a este jedna vec-ak sa to zoberie z duchovneho hladiska tak ak k tej spovedi nejdes z vlastneho presvedcenia a tvoja lutost nebude uprimna,tak ti je ta spoved v podstate aj zbytocna...
tak ma napada,preco chces vlastne svadbu v kostole?...:)))

[zruseny17]

pregunta-pozri,ak chodenie do kostola neberies vazne a neplanujes to menit a na tu spoved ides len preto "aby sa nepovedalo" tak nechapem tvoje obavy...jednym uchom dnu a druhym von...ved ta nevyhodi...mozno ti bude dohovarat ale to ti moze byt jedno,nie?a nebudes reagovat nijak alebo povies ze si necitila potrebu chodit na spoved...v zivote ta stretnu este horsie veci:))