Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Cheláty

RNG

D, na tvorenie cervenych krviniek nestaci len zelezo, treba aj med(Cu), vitaminy B-6, B-9 a B-12.
A forma zeleza je velmi dolezita, aby sa vedelo vstrebat a zabudovat.
A cena je velmi nizka, anpr cez Iherb.com najdes pod iron znacku napr Source Natural, kde mas 25 mg zeleza naviazaneho na aminokyseliny(chelated), 250 tabletiek za $ 7.56. Takze by som neexperimentovasl na usetrenie.
A zaroven by som si tam objednal aj potrebne vitaminy , tj napr zmes Stres B a vitamin B-12, sublingual,tj pod jazyk, lebo ten sa cez zaludok prakticky vobec neabsorbuje ale cez sliznicu pod jazykom sa dostane rovno do krvi.

D.

Nie, mám priamo čistú chemikáliu -čistý chelát bez prísad, je to taký veľmi tmavý prášok, z ktorého (okrem iného) si namiešavam koncentrované hnojivo pre akváriové rastliny (to vyzerá ako krv). O vitamíne C viem, resp. aj z akvaristiky viem, že železo (aj z bežných lacnejších chelátov) sa zužitkuje len pri nižšom pH. Včelí peľ si dávam len tak preventívne ja, ponúknem teda i mame, vďaka za tip :) O Fields of Greens neviem nič, ale naštudujem.

Ivka 1

Myslíš tie tabletky rozpustné vo vode na zalievanie kvetov ? No tak tie určite nie sú vhodné pre ľudí. Mamine by som odporúčila na doplnenie železa : Včelí peľ, Fields of Greens a vitamín C .Bez neho sa železo nevstrebáva,

D.

Viete prosím poradiť? Mama má užívať tabletky so železom, sú pomerne drahé, ale ja mám na iné účely zásobu chelátu železa 6% Fe-EDDHMA. Je možné tento chelát použiť aj pre človeka na doplnenie železa?

arman

Iron, vacsina ludi ma ze vraj malo medi, a vela zeleza, ktore je ale nevyuzitelne, kvoli nedostatku medi. Nuz, mozno ma niekto prebytok, aj ked mi je zahadou, ako sa z dnesnej stravy da dopracovat k prebytku medi. :-) Mozno obhryzaju medene kable. ;-)

Pozri, ja ti poradim multivitaminy. Kazde rano si vytlac 2dcl pomarancovej stavy, mozes aj jeden citron, zamiesaj si do toho praskovu kyselinu askorbovu z DM, tak 1-2 gramy, a vypi to. Pocas dna zozer tie goji, tak 20-30 gramov, dynove semienka, a tie tvoje veci. Ak nemas dostatok vitaminov ani tak, tak robis niekde chybu, kvoli ktorym sa ti nevstrebavaju, alebo nevyuzivaju v tele, a to dalsimi vitaminovymi tabletkami nezmenis, len riskujes, ze si uskodis.

Pokial mas potvrdene, ze ti chyba nejaky mineral, vtedy ho mozes doplnat v tabletke. Za pol roka si urobis rozbor znovu, a ak sa stav nezmenil, niekde robis chybu, alebo nieco jeho vyuzitie blokuje a musis patrat dalej. V kazdom pripade, len tak hala-bala sa to robit neda, ako vidis, musis pouzit presny postup, presne metody, musis mat plan a poznanie.

Iron

Osobne uzprednostňujem bylinné preparáty a uživam goji, rybý tuk, cesnakový olej, lecitín, ženšeň, schizandru.
V obchode mali GS strong 60+60 tabliet za niečo vyše 10 eur, no nekúp to. Ale asi preto tá nízka cena, pravdepodobne pre argumenty ktoré si uviedol.

Zaujímavé, že píšeš o zinku. Mám epilepsiu a u epileptikov je nízka hladina zinku ale zvýšená hladina medi, ktorá škodí.
Chelatovaný zinok by mohol pomôcť, kedže zároveň potláča meď, ako píšeš.

arman

Pretoze obsahuju aj mineraly, ktore ked doplnas a mas ich v prebytku, tak si skodis.
Jeden mineral casto blokuje vstrebavanie ineho, a nesmie sa brat spolu. Napriklad zinok blokuje med a zelezo. Zinok ma zase vysoku vstrebatelnost len v chelatovej forme. Ak ho tam nedali v chelatovej forme, tak ti zablokuje med a zelezo, a ani samotny zinok sa nevstrebe. Vitamin C ak je vo forme kyseliny askorbovej zase blokuje vstrebavanie inych mineralov. Uz si nepamatam, ci to bol selen, alebo zinok. Takychto kombinacii je vela.
Multivitaminova tabletka, pokial nieje urobena kvalitne, a vyrobca nevedel presne, co robi, je vacsinou riskantne a velmi malo ucinne vyhadzovanie penazi do kosa. Pokial ma ucinok, vacsinou je draha, ako koloidne mineraly, a podobne veci... ale i tam robis blbost, ked si doplnas mineral, ktory mas nahodou v prebytku.
Je to blbe zmyslanie nasej spolocnosti, mysliet si, ze zhltnem jednu pilulu a vyriesene. Ak ti mozem poradit, tak ked to chces robit naslepo, radsej si kupuj goji, susene ovocie, dynove semienka, kokosovy olej, pangamin, trstinovu melasu ... toto su ovela lepsie investovane peniaze do multivitaminov a multimineralov. Je take tazke zo sebou nosit male vrecusko goji alebo dynovych semienok? Kedysi davno to bolo zvykom, nosit so sebou vrecusko dynovych semienok a pojedat ich :-)... maju aj anti-parazitalne ucinky.
Zabudni na "zhltnem pilulu a som vylieceny" ak ti mozem poradit. :-)