Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úradné veci - Príspevky z ÚPSVaR, dávky a pod.

Príspevok v téme: Úradné veci - Príspevky z ÚPSVaR, dávky a pod.
DzanaFX

Našla som tento príspevok na hn online:

Mam 24 rokov, som evidovany na UPSVAR ako uchadzac o zamestnanie. Nemam ziaden prijem. Externe studujem na VS. Nebyvam s rodicmi, ti prisli z financnych dovodov o dom.mam trvaly pobyt na inej adrese.byvam v podnajme. Narok na podporu z uradu prace nemam, nakolko som zatial este nebol nikde zamestnany. Chcem vas poprosit o radu, ci mam narok na nejake davky v hmotnej nudzi, pripadne prispevok na byvanie,alebo aktivacny prispevok, ked externe studujem.dakujem..

ODPOVEĎ k Príspevku:

Podľa zákona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi má nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke fyzická osoba a osoby, ktoré sa s ňou spoločne posudzujú vtedy, ak sú v stave hmotnej núdze.
Okruh osôb, ktoré sa spoločne posudzujú vymedzuje §4vyššie uvedeného zákona, z ktorého je pre Váš prípad relevantné písmeno c), cit:
"c)rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti,okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok podľa osobitného predpisu.
Ako uvádzate, nežijete s rodičmi v jednej domácnosti a preto by ste mali byť posudzovaný samostatne ako jedna osoba.
Ak Vás príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny uzná za osobu v hmotnej núdzi bude Vám patriť ( podľa mojich vedomostí)
a) dávka v hmotnej núdzi vo výške 60,5 eura
b) príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eurá
c)aktivačný príspevok, pretože si zvyšujete kvalifikáciu formou externého štúdia vo výške 63,07 eur
d) 55,8 eura príspevok na bývanie.

Tento príspevok bol zodpovedaný 15.2. 2010, 13:22, zaujímalo by ma, či je to aktuálne, či sa menili nejako sumy. Nakoľko som v podobnej situácii. Má niekto s týmto skúsenosti, príp. nerozumie sa niekto do toho, prípadne vie ma niekto odkázať na nejaké fórum, na ktorom s rozoberajú tieto veci s odborníkmi? :-) Vďaka :-)))

dana660xz

ak byvas v pdnajme, musis mat zmluvu, alebo ak len anpriklad u priatela, musis mat potvrdenie u neho a nejake cesten vyhlasenie myslim. pri posudzovani HN je potreben preskumat aj majetok ziadatela ana to je normalne institucia, co si ta preveri, ci nevlastnis auto alebo dom a akolko naozaj zarabas. ak chce niekto dosiahnut davku v HN, je potrebne si aj rozmysliet co napise do tych papierov. lebo pri posudzovani naroku na davku sa neposudzuje len ziadat el aj osoby s nim zijuce v jednej domacnosti. stat ma na toto taketo pravidlo clovek po prve pomoz si sam, ked nevies, nech ti pomoze rodina a ked ani ti nevedia tak az potom ti stat pomoze. a je otazne ci je pomoc nejakych stupidnych 50 eur mesacne, no nie?! a ked ma niekto do 25, tak neviem ci mu stat pomoze, lebo ma mu pomahat rodina- rodicia, taka je vyzivovacia povinnost rodica.

xxxxxxxxxxxx

musis mat proste trvaly pobyt inde ako tvoji rodicia ale v tom byte/dome nesmie nik poberat tuto davku na byvanie. Ked si dobre pamatam. Treba si dat trvaly k starym rodicom ;) alebo podobne, dokazes to obcianskym preukazom pripadne ked je na teba prepisany byt tak zmluva, teraz sa tusim nieco menilo ohladom toho byvania ale presne neviem co vravelo sa o tom ze uz viaceri v byte mozu poberat ale neviem na isto to sa stale meni...Plati vsetko, dokopy to vyjde cca 181 eur asi...

ewelin28

inak..ako clovek dokaze, ze nezije napriklad s rodicmi....lebo do 25 rokov su rodicia povinne zivit svoje deti nie? toto by ma zaujimalo..uricte nestaci povedat, ze nebyvam doma....nejako to treba dokazat..a ani prechodny pobyt nato asi stacit nebude..si myslim..aspon ja teda :)

dana660xz

ja som o tejto teme robila dokonca diplomovku :) v prvom rade si treba uvedomit, ze stat ti neda tieto davky, na ktore mas narok, ale iba ROZDIEL medzi narokom na davku a tvojim skutocnym prijmom. teda ak mas narok na davky v hodnote 250 eur ale brigadujes, kde si zarobis 200 eur , tak ti vyplatila len 50 eur. co sa tyka sum, na ktore mas narok, tak popozeraj si to tu: www.upsvar.sk je tam komplet vsetko vysvetlene po lopate a je tam ja ziadost o davku a pod.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Úradné veci - Príspevky z ÚPSVaR, dávky a pod. - Fórum - ZDRAVIE.sk