Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úzkosť

AlexFizz

Ahoj, Keituska,
no u mna je to tak, ze cca od 13-tich rokov som mala rozne uzkosti, v puberte to ale malo podobu socialnej fobie, uzkost a panicke stavy prisli az postupne po 20-tke, po 23-jke. Prvy predpanicky stav a skor take ,,somatizacne" stavy (cize uzkost sa mi prejavovala ako slabost, nevolnost) som zazila tiez ako odozvu na nepohodu vo vztahu, a najma na fakt, ze som bola s vtedajsim priatelom v zahranici, plne na nom zavisla financne, vobec si ma nevsimal, moje potreby etc. (take to predrozchodove ,,chcem sa s nou rozist, len neviem, ako" spravanie z jeho strany) - tam som mala prvy predpanicky stav. Potom porozchodove, to som mala tiez. Ale vyrazne symptomy mam az posledny rok-dva. Vyrazne symptomy uzkosti. Ako som pisala, resp. pytala sa nizsie, tam aj svoje symptomy priblizujem, najtazsie su u mna az take derealizacne stavy, ked mam strach a pocitujem vyraznu osamelost, vtedy to ma nadych paniky z osamelosti, z opustenosti, ale aj z bezmocnosti.
Co sa tyka liecby, chodievala som k psychologovi este asi, ked som mala 21 (vtedy som to nazyvala nizke sebavedomie, lebo som sa kvoli socialnej fobii nevedela uvolnit medzi ludmi etc.), neskor som sla k inej psychologicke uz s uzkostou, aj ked stale som mala dojem, ze ide o socialne ladenu uzkost. Po uzkostnom ataku pri jednej prezentacii v skole som zasla za psychiatrickou a ta mi diagnostikovala nielen SF, ale aj generalizovanu uzkostnu poruchu. No:) (paradny profil inak mam :D) -- ako vidis, snazim sa z toho celeho si utahovat trosku, pomaha mi humor. Okrem toho, pomahala mi aj terapia, ale tak dostala som sa do bodu, ze konat, nie chodit na rozhovory, plus uzivala som aj liek - Cipralex, ale ten som tiez teraz vo februari vysadila - inak bol fajn. Co sa tyka pohladov na cloveka u lekarov, nemam zle skusenosti, a ked, tak voped pocitam s pripadnymi rozpakmi na strane personalu :) - ale neboj, oni su zvyknuti na rozne problemy tohto typu a nie vsetko je hned hlboka patologia! U mna napr. ide o reaktivne stavy - cize uzkost stupa za istych okolnosti (teraz nezamestnanost a pocitovana osamelost; mam uzky socialny okruh, ale neznamena to, ze mam dostatok spolocnosti pri mojich nezamestnanych dnoch a podobne).
Takze ak sa da, skus sa nechat odporucit k lekarovi, porozpravate sa, uvidis, ako to budes vnimat; pripadne mozes ist aj za inym lekarom (v ramci moznosti, vlastne, neviem,ako to tam mate, ja som z BA, viem, ze tu je to volnejsie). Co sa tyka byvaleho, skus si najst sposob dopravy,ktory by bol nezavisly od jeho pritomnosti (medzimestske spojenie, ak sa da). Pocit nezavislosti od osoby, ktora nie je prave prijemna, moze pomoct. Drz sa!

Keituskaaaa

Ahoj Alex.Uz som zvazovala navstevu psychologicky ale u nas v meste nie je,je asi 25km odtialto a sama sa bojim autobusom,a moj byvaly neviem ci by ma vozil :( najskor ale musim mat listok od obvodnej k psychiatricke lebo ta u nas je a ta by ma odporucila... ale stale to odkladam,mam strach,... aj minule ked som bola tak sestricka sa na mna tak divne pozrela,ako keby som bola blazon ked mi doktorka predpisovala elenium(taky slabsi odvar proti uzkostiam) u teba to ako bolo?Odkial si prosim ta?Kolko rokov uz s touto pliagou bojujes?Prisaham,radsej by som mala fyzicku chorobu ako toto,je to prekliatie,peklo na zemi...

AlexFizz

Keituskaaaa, ahoj! Tvoj príspevok - tvoje prežívanie je mi veľmi blízke! Mám rovnako úzkosti, a tiež sa mi vracajú také predpanické stavy (takže ja osobne opäť lexauríny situačne), a tiež zo samoty a z pocitu (hm, alebo skôr z faktu..), že nemám nikoho, s kým by som mohla skutočne hovoriť. Máš to veľmi ťažké, ešte aj tá situácia s bývalým, ale nenechaj sa zlomiť niekým takým; prepána, také necitlivé a hrubé správanie (že si trápna) je absolútne neadekvátne. Zvažuješ návštevu terapeuta? Minimálne kvôli určitej podpore a vyrozprávaniu sa by bolo fajn za niekým zaskočiť (teda, toto mám z vlastnej skúsenosti, ja som to tak riešila svojho času, mám dobrú skúsenosť s týmto typom riešenia problému úzkosti).

Keituskaaaa

ahojky,uz nevladzem dalej...vratila sa mi uzkost a v stredu som mala v praci aj maly panicky atak,cely cas len lezim v posteli.viem z coho to mam,nemam nikoho na koho sa obratit ked mi je najhorsie,nemam rodinu,nemam kamosky tie ktore mam zaujima len ako schudnut a chlapi,rozchod po 6rokoch kvoli niekomu kto za to nestal,stres v praci,natlak,nikto kto by ma objal,ked mi je zle,kazdy na mna kasle,vcera som sa rozpravala s mojim ex,byvame spolu,lebo nemam kam ist,povedal mi ze som trapna,ze sa mam pozbierat,lebo on neznasa ked placem,mam chut to ukoncit,vcera som bola blizko,prosim pomozte mi...

AlexFizz

Vdaka, Misiak, za odpoved. Myslela som si, no preventivne (z uzkosti ;) ) som sa spytala podobne prezivajucich. Hoci vsetky tie pocity dobre poznam a nejeden den, vzdy ma dokazu vydesit. Hlavne tym, ako mi vypinaju racio. Uff.

AlexFizz

Ahojte, mate niekto skusenosti s uzkostnymi stavmi, kedy sa bojite, ze vam definitivne sibe (ze sa zblaznite), pripadne mate akoby mdloby, slabe trasuce sa kocatiny a akoby odstup od reality, a vsetko je akoby intezivnejsie a rusive? Vdaka za info!

dievcatkoTT

nexus, inak tiez som nad tym rozmyslala, ze proste asi clovek potrebuje nejakym sposobom "padnut", aby sa od toho dna odrazil..a aj ja sa to snazim brat, proste vsetko zle je na nieco dobre..ano, tie stavy su hrozne, clovek nedokaze normalne fungovat vtedy a mysli na najhorsie..ale aspon mna (a asi aj teba) to posunulo a zobrali sme si z toho zleho ponaucenie...treba si vazit seba, zdravie, zivot a to, co clovek ma..to by mali byt priority aj ked sa to lahko hovori :)

tak drzim tebe aj vsetkym ostatnym palce..a odporucam inak lubovnikovy caj, je fajn, sice chutovo nic moc, ale tak lepsie jak klincom do oka :)

a mnamka257, momentalne mi je fajn, dufam, ze to tak aj zostane :) treba mysliet pozitivne a zamestnat si hlavu :) lebo vsetko je v nasich hlavach bohuzial :-/

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Úzkosť - Fórum - ZDRAVIE.sk