Úzkosť

jankacik

ahoj katka

dakujem krasne ,ze si si nasla cas a taktosi mi to prelozila ,si zlata :)
ako sa vsetci mate?
ja mam pocit ako na horskej drahe jeden den super dv adni katastrofa,

baabika ahojky ja viem,ze je to neuroticke,ja len ma strach ze mi to prejde an to druhe...

chcem sa vas spytat
mate niekedy take stavy zamyslenia ked mate trosku tazsie obdobie ,ze si to na vas vsimne aj okolie??napr,co si v kuse taka zamyslena a podobne ???
mam pre mna tazsie obdobie uz niekolko mesiacov a mozno si ho iba ja sama tazsim vytvaram,

ako sa inak mate???

baabika

Ahoj jankacik, mne raz to vysvetlovala psychologicka, ze su poruchy psychologicke a neurologicke a tieto nase patria k neurologickym. Ze sa lisia navzajom tak, ze my vieme, co robime, vyzerame pred ostatnymi ludmi uplne v pohode, nie je na nas vidiet, ze niecim trpime, no a psychicke, oni konaju inak, maju casto aj vidiny a podobne a ze sa nemam bat, ze sa to nezvykne prelinat.
Inak ja som dobrala pred 2 mesiacmi serlift, brala som ho len 4 mesiace, ale bolo mi super, tak mi ho vysadila. Teraz som vsak mala stres, nasli mi cystu na prsníku a musela som ihned vysadit aj HAK, no a odkedy sa to stalo, som nervozna, stavy su spat, neviem ci je to aj tymi hormonmi..Na nic sa netesim, ale napriek tomu, sa snazim, vsetko robim, tak ako predtym, nicomu sa nevyhybam, robim tej chorobe akoby napriek a to ma tesi, aj ked je to strasne tazke. Lenze uz dva tyzdne mi je tak o nicom, ale este vydrzim, mozno ked sa mi ustalia hormony, tak sa to zlepsi, lebo mi bolo povedane, ze to mohlo byt aj hormonálnymi tabletkami. Ahojte, držte sa všetci, bodaj by takéto choroby vôbec neexistovali...

katkaxxx

sunnie, klobuk dole, si velka hrdinka, ze to takto bez liekov zvladas! moc ti drzim palce a bolo by fajn keby si nam pisala trosku castejsie ze ako co ide a tak, tehotenstvo musi byt z urciteho pohladu krasna vec :) dufam ze si aj tu krasu vies vychutnat :) v ktorom si uz mesiaci? :) a pohlavie uz viete? :))

sunnie

ahojte dlho som tu nebola, dufam ze sa vam aspon ako-tak dari. u mna vramci moznosti, niekedy mam dobre obdobia, potom je to par dni horsie, ale zatial zvladam stale bez liekov. uvidime ako budem po porode, vraj sa to zvykne zhorsit :-O

katkaxxx

ahoj jankacik.. no ja mam vramci tych depersonalizaciek a derealok take pocity ze som akoby stale vo sne, proste od tych 15tich akoby som prestala tak ostro vnimat ako predtym, casto mam taku zahmlenu pamat, obcas mi pride uplne divne ze rozpravam a reagujem atd, lebo si nejak neviem uvedomit ze vlastne hovorim atd, akoby to islo nejak automaticky a ja si to neviem uvedomit a pripadam si taka cudzia, alebo ked hovorim tak mi pripada akoby som pocuvala nejakeho druheho cloveka alebo co :) alebo mi dojde tak divne, ze sa citim tak totalne mimo, akoby som spala ale pritom som hore atd..alebo ked sa niecoho zlaknem, napr nejakej hroznej veci, alebo mi niekto rozprava o niecom nadprirodzenom alebo o smrti atd, tak dostanem taky pocit ze som uplne mimo, akoby som sa niekam "vzdalovala" a mam taku zmatenu mysel - to je tiez depersonalizacia a citala som ze ona ma akoby taku "chraniacu" funkciu..proste ju dostaneme preto, lebo telo nas chrani pred negativnymi vnemami.. to jest ked napr ja dostanem ten strach, tak sa mi navodi depersonalizacia ako taky obranny mechanizmus..alebo ked niekoho mam dlhsie pocuvat tak sa mi zacne akoby zvuk vzdalovat a prestavam ho vnimat alebo si uvedomim ze toho cloveka vobec nepocuvam.. citala som o tom aj vcera dost - o tej depersonalization disorder - u nas sa o tom zjavne moc nevie, ale v zahranici je to normalne uznana porucha,priznaky su nasledovne: (nejak to prelozim z anglictiny)

ludia to casto opisuju ako: pocit akoby sa na seba pozerali s nejakym odstupom, pocit automatizacie – akoby clovek fungoval automaticky ako robot, pocit ako vo sne alebo vo filme, pocit ze nemaju kontrolu nad tym co hovoria alebo nad fyzickymi pohybmi (tuto kontrolu vsak maju), pocit odtrhnutia od vlastnych emocii a myslienok, ... maju pocit ze sa idu zblaznit alebo ze maju nejaku mozgovu poruchu alebo ze stratia nad sebou kontrolu, niekedy maju pocit akoby k ludom ktorych maju radi nic necitili, maju problemy s kratkodobou pamatou, s pozornostou a nejakou priestorovou predstavivostou. Ide teda o poruchu pamate, identity, vnimania a vedomia, su akoby na nejaku chvilku oddelene.. tito ludia tiez uvadzaju pocit akoby boli len externi pozorovatelia ich vlastnych zivotov.
prostredia ktore vyvolavaju depersonalizaciu: stres, strach vyvolavajuce socialne interakcie a nezname prostredia.  s tymi neznamymi prostrediami ja mam napr. obrovsky problem, vzdy ked idem niekam kde som este nebola, tak mi tam byva zle, divne, az depresivne, potom pridem domov a vsetko je ok.. pise sa ze najlepsie sa bojuje proti tomu relaxaciou.. tym si vlastne zrelaxujes nervy bez toho aby to za teba musela robit ta depersonalizacia a tak ta ochranovat..
Depersonalizacia moze byt koncipovana ako ochranny mechanizmus, pretoze ma ochranovat cloveka pred negativnymi stimulmi. Depersonalizacia sa casto vyskytuje spolu s uzkostnymi poruchami, panickou poruchou, depresiou alebo bipolarnou poruchou.. citala som vsak aj ze z nej mozu plynut napr aj obsedantne myslienky nejake alebo ine uzkosti – k tomu sa skusim este niekedy najst viac info
priciny vzniku: najcastejsie nou trpia ludia, ktory maju za sebou nejaku traumu, „emocionalne tyranie“ alebo emocne utrpenie, ludia ktori prezivaju nejaky vnutorny konflikt, ktory akoby nuti mysel oddelit nejake neakceptovatelne informacie alebo pocity.. ludia co uzivali drogy alebo mali ine zavislosti..,diskutuje sa aj o genetickych faktoroch a ulohe prostredia v ktorom clovek vyrasta.. velmi casto sa spaja s nejakym utrpenim v detstve, ci uz fyzickym, emocionalnym alebo sexualnym. robil sa v roku 2002 tkay pokus, ze sa pytali ludi, ktori trpia touto poruchou na ich minulost, detstvo atd.. zistilo sa ze az 49% tychto ludi prezili nejake zo spominaneho utrpenia. Zatial sa nezistili ziadne specificke geny zodpovedne za tuto poruchu (stav z roku 2002), je mozne ze nejake sa najdu v buducnosti..zatial vsak ziadne.
Ludia ktori maju depersonalizaciu/derealizaciu vsak v skutocnosti maju uplnu kontrolu nad realitou, vedia rozlisit ci ide alebo nejde o realitu.
prognoza: prognoza na zotavenie z depersonalizacie je dobra. viaceri pacienti sa uzdravia uplne, hlavne ti ktori maju tuto poruchu ako nasledok nejakej traumy, ktora moze byt „riesena“ vramci liecby (asi myslia psychoterapiu), niektori pacienti maju chronicku formu, depersonalizacia sa im teda vracia pocas nejakeho stresoveho obdobia v zivote.

taaaak... dufam ze to nieco pomoze :))

jankacik

katkaxxx
Ahoj

mas ten isty pocit ,ze si si cudzia??
s anglictinou niesom na tom tak aby som si vedela prelozit odborne clanky ,skusala som hladat ale nejak som rozumela kazde 4 te slovo hm..
ako sa vyrovnavas s depersonalizaciou?
mne zacala uzkost od 20 tky a ked som navstivila anglicko pred dvoma rokmi a bolo mi zle anemohla som sa rychlo dostat domov tak mi zacala depersonalizacia a derealizacia a k tomu sem tam este aj obsedatne myslienky
proste katastrofa pre mna..
teraz mam tazsie obdobie a vsetko je spat...ako to zvladas uz od 15 tich??

katkaxxx

ahojte :) misko no.. neviem ci uplne identicke ale je pravdou ze mame vela tych nasich veci a blbych myslienok spolocnych :)ale je vela veci ktore ty mas a ktore ja nemam a naopak ja mam vela veci co ty nemas.. no ved o tom pokecame na maili ak chces :) napisem, len teraz mam par dni pred skukou, tak sa ozvem o par dni ok?
jankacik - depersonalizaciu poznam velmi dobre od 15tich (teraz mam 20) je takmer na dennom poriadku.. citala som dokonca na nete o niecom takom ze "depersonalization disorder" - neviem ci rozumies po anglicky ... ked das do googla najde to par dobrych info, ja som sa v tom celkom nasla.. s tymi diagnozami to nikdy nie je jednoznacne.. Tani, ak tu niekedy este byvas, najdi si to aj ty, ak niecomu nebudete rozumiet, hodte sem a skusim prelozit.. zatial sa majte a bolo by fajn keby ste sem zavitali naspat, lebo je tu akosi prazdno :)

jankacik

Ahojte vsetci

dlho som nepisala ,citim sa samozrejme zle!!
vraj mam aj troska rozhadzanu osobnost a inak v kuse mam depersonalizaciu a dnes som na internete nasla ze vraj je to jeden z priznakov schizofrenie ,ked som to nasla myslela som ze sa od strachu rovno po ...m
schizofrenie sa bojim uz nejaky ten 4 rok od kedy mam problemy
ako to teda je s tou depersonalizaciou??
mavam taky blby pocit ze sa pistihnem ako som si sama sebe cudzia fuuj otrasny pocit...
niekedy uz fakt rozmyslam na co som tu ked mam mat taky problem cely zivot....
inak ako sa mate co nove???

misiak

ahoj katka.
mam sa fajn ale miestami mam pocityno ved vies :)
diskusia tu nejako zanika tak ak sa bude dat tak mi pisni na mailik.rad by som si s t tebou pokecal kedze mas problemy takmer identicke ako ja :)

katkaxxx

Ahoj Ivi. teda nechcem tvrdit ze sa vyznam nejak do specialne do liekov, ale v dnesnej dobe brat benzodiazep. sa mi nezda moc vhodne.. na take stavy ako mas ty su predsa vhodnejsie lieky v dnesnej dobe! a hlavne setrnejsie.. no neviem.. je to jediny psychiater u ktoreho si bola? nerozmyslala si nad vymenou? lebo to s tymi liekmi sa mi nejak nezda..ja mam za sebou tiez KBT, pomohla, ale neodstranila problemy uplne (a nakolko problemy v mojom zivote pretrvavaju vo velkej miere tak je to aj dost ztazene), chystam sa momentalne skusit este psychoanalyzu..