Úzkosť

TOME

fida ,tati .... ten problem je urcite v nas.. teda aspon ja uz teraz viem ze ten problem je urcite vo mne.. nikto okolo mna ani moja priatelka za to nemoze... Hladl som dlho pricinu ....preco?? ...preco to mavam pri mojej laske ktora je to najdolezitejsie v mojom zivote??! Dosiel som jedine k tomu ze som sa do toho postupne dostaval sam .. podvedome ... mozno som prilis prehanal v niektorych veciach .. alebo som mal prehnane ocakavania .. a prilis casto som sa nasledne sklamaval .. prehnane som bral niektore situacie ... a vsetko sa to vo mne hromadilo a hromadilo .. az kym .. to cele raz vecer nevybuchlo.. to kazda z vas urcite pozna... Ja som prehodnotil po tom zazitku cely moj zivot.. zmenil som postoj k mnohym veciam .. A ked citim ako to na mna prichadza skusam vsemozne postupy.. niekedy zaberu .. niekedy nie.. Skusal som ked to na mna prislo vcera v avione ,ked som bol s priatelkou na nakupe, obratit ten pocit naopak .. ze je to dobry pocit .. a ze si zase len nahovaram ze to je zle.. a celkom to fungovalo :).Dnes to na mna zase zacalo liezt .. skusal som ten isty postup.. ale s mensim uspechom .. este stale sa citim tak nijako.. Ataky su uz ale slabulinke.. oproti tomu co to bolo na zaciatku sa to neda porovnat.. aj ked to rovnako zneprijemnuje zivot..
Skusal som aj ujst pred tym .. chodim teraz kazdy vikend domov... a tam je to OK .. hlavu mam zamestnanu stale tak to nepride... ale ako dojdem do BA zas sa vraciam do kolotoca... hmm...
Najvacsi uspech malo u mna to ze som sa prestal pozorovat.. prestal som pozorovat kazdy pohyb v sebe .. lebo to mnohokrat vyvolavalo atak ... ze sa nieco vo mne pohlo a uz to slo dole vodou .. zacal som nad tym rozmyslat .. prisli zle myslienky... a palenie na hrudi .. busenie.. a strasny pocit... Predvcerom sa mi to podarilo zastavit.. :) zas chcela ta spina prist ale podarilo sa mi to zastavit.. upokojit sa .. a preslo to .. potom bolo uz cely vecer dobre.. :)
Technik je vela.. na kazdeho plati nieco ine... ale najviac si myslim ze je to o sebakontrole a o zivotnom style ... :)

tati

fida,ja som to tu tiez uz pisala 100krat a mam velmi podobny problem ako ty:-)mne tiez uzkost zacala pri priatelovi a doslovne som od neho po 4 rokoch utiekla,pretoze som si myslela,ze za to vsetko moze on.Odvtedy som vystriedala niekolko vztahov a uzkost pretrvava.tome bude mat pravdu (aj on opustil priatelku,pretoze si myslel,ze to ma kvoli nej),ze pricina pravdepodobne nie je v nej,mojom priatelovi alebo tvojom manzelovi,ale v nas...mozno na nas vztah kladie prilis velke naroky a bojime sa zodpovednosti,mozno mas pocit,ze si na manzelovi prilis naviazana alebo ti neda dychat on...neboj sa,aj ja mam vela krat chut opat sa zbalit a utiect od neho!a nepomohlo by ti prestahovat sa spolu s manzelom na slovensko?

fida

ahojte, tak ja som tu už písala asi 100-krát, aké mám bolesti na hrudi, pálenie, chvenie, bolesti na srdci, pochodila som všetky vyšetrenia a na kardiologii mi zistili šelesť a prolaps mitrálnej chlopna-ale povedali mi, že to má veľa ľudí, tiež ma často pichá srdce a to vraj môže pichať z toho prolapsu ale vraj si to nemám všímať-im sa to povie, nakoniec som sa rozhodla navštíviť psychiatričku už pred rokom, ona mi diagnostikovala úzkostnú poruchu!!!rok som sa liekom vyhýbala a brala som len frontin, boli dni že mi bolo ok, ale viac ich bolo takých, že som sa cítila hrozne...
mojim problémom je že som pred rokom utiekla""" od manžela z Čiech, myslela som si vtedy, že som vážne chorá, že umieram a preto som prišla na slovensko, neviem, ako vlastne respek.z čoho vzniká tá úzkostná porucha, ale je to hrozné, rok som sa snažila na manžela zabudnúť, vravela som si, že to mám asi všetko z neho, asi pred troma týždňami som bola v Čechách navštíviť kámošku a navštívila som aj manžela-samozrejme, že som prišla nato že ho neskutočne milujem, mojim najväčším problémom je ale to, že sa tam bojím vrátiť, že mi tam zas bude zle!!!! je pravda, že aj tu na Sk mi je často zle, ale neviem prečo stále si myslím, že keď sa vrátim na Čechy bude mi ešte horšie..lebo tie prvé záchvaty začali práve tam, teraz beriem druhý týždeň AD-Citalec, je mi ešte od nich trošku zle, cítim sa miestami čudne, slabá, aj srdce ma ešte občas pobolieva a na hrudi mám stále taký čudný pocit, tak len sa modlím, aby mi tie AD pomohli dostať sa z toho..
prosím vás, kto trpíte úzkostnou poruchou...ako ste sa z toho dostali? a ako často mávate záchvaty? je vám po užívaní AD lepšie? a tiež vám na začiatku užívania AD bolo nanič???
ďalej vás chcem poprosiť o radu..čo by ste robili na mojom mieste vy...šli by ste na tie Čechy...keď tie záchvaty začali práve tam??? ono je zaujímavé, že stačí, že si len predstavím, že tam mám ísť a už mi je čudne-hlavne na hrudi pociťujem také blbé pocity...bože prečo?? ako sa toho pocitu zbaviť, chcem byť s chlapom ktorého milujem, ale na druhej strane sa toho bojím...

damaxy

pokusim sa vám popísať ak mi niečo napadne a ak sa chcete opýtať, odpoviem. Keď sme sem chodili predtým boli sme taka partia uvarili sme si kavu a porozprávali sa čo ako sa kto mal. PP je dobrá choroba,dokázala nás vtedy mnohé spojiť, písavali a aj píšeme si občas si pošleme sms a občas sa aj stretneme. Z tej starej partie sa máme všetky myslím,že dobre. Aspoň posledné správy, čo som mala hovorili,že dobre.

damaxy

Keď som zistila, že pri panickom záchvate nemôžem zomrieť, mala som veľkú radosť. A keďže som sa uistila, že sa mi nič nemôže stať, ale cítila som príznaky, že to na mňa ide, zavolala som niekoho, aby bol pri mne vzala som si magnezium lahla a sustredila sa na dýchanie a opakovala som si nič sa mi nemôže stať a za chvíľu to prejde a dookola a potom som väčšinou zaspala.
Záchvaty takej intenzity, že som bola na pohotovosti a volali mi sanitku som mala päť. Potom to boli nejaké pokusy PP zaútočiť, ale keďže som si vzala do hlavy , že to prejde a nič sa mi nemôže stať nemala takú intenzitu a nakoniec aj prestali ma navštevovať.Občas som cítila, ale taký zvláštny pocit tie som mavala akoby namiesto tých záchvatov, nepríjemný pocit - neviem to inak pomenovať ani lepšie popísať a to myslím, že bolo na zaklade zaliečenia AD. Proste sa neprajavili ako záchvaty, ale potlačené záchvaty.Nemali symptomy zachvatov, ale len nepríjemných pocitov. Vtedy mi pomohlo začať chodiť,zmeniť polohu, zo sedu vstať, otočiť sa , zmeniť pozornosť na niečo, začať rozprávať s niekým.

damaxy

Lekár pri každej kontrole sa pýta ako sa cítite, venujte si čas a pozorujte, čo sa zlepšilo ako vám je hučí vám v hlave, nechutí jesť a podobne.Liekov je taká škála, že sa da vybrať kombinovať, len musíte o tom hovoriť. Buďte strebodom pozornosti samým pre seba, stále ide o vás ,v tomto prípade je sebeckosť veľmi žiadúca.

damaxy

Dobrý večer, dostala som sa sem až takto neskoro, ale nevadí. Som tu. Dragonfly, ano dostala som sa z toho, lebo som spozanala čo ma do toho dostalo. Zmenila som postupne v mojom živote a správaní sa veľa vecí. Vecí, ktoré boli proti mne, proti mojmu presvedčeniu a naučila som sa mať rada seba. Proste nielen robiť pre druhých na svoj úkor.Hoci vždy mi vštepovali , že treba tu byť byť pre iných, ale zabudli mi povedať , že aj pre seba.
Lieky som užívala asi 1,5 roka. To viete, ako je keď nám je zle - jeme lieky pravidelne, kontrolujeme sa, tešila som sa na lekárku, že kedy už pojdem a ako sa mi polepšovalo občas som nevedela mala som alebo nemala a hovorila som si jaj zasa kontrola.
trochu som to nadľahčila a mnohé preskočila.
K AD, fakt som nevedela prvé týždne či mi pomáhajú. Nie je to ako ATB či lieky od bolest, tam je účinok za pár dní, či hodín. Ale iste pomohli, aj keď majú vedľajšie účinky. No pokiaľ vám je velmi zle na nejaké vedlajšie účinky ani nepozeráte. Chcete sa mať dobre,chcete jesť, spať, a mať pohodu zasa žiť ako predtým, keď bolo dobre.
Moje vedľajšie účinky, ktoré dokážem zhodnotiť boli: nervozita, nechuť na sex,zle zaspavanie a strata pamäti krátkodobej. Ale nervoznejšia a nepokojnejšia som bola aj predtým, sex mi v tom stave ani nechýbal, keď som nemohla spať som si čítala pozerala film
a čo bolo treba nezabudnúť som si potom písala. Jednoducho som hladala riešenie. Po skončení užívania sa všetko pomaly dalo opäť do normálneho chodu. Každý kliek má vedľajšie účinky, ale v chorobe sú dôležité tie, čo ju pomôžu odstrániť.Naše telo je mudro a ono sa spamätá. Tak sa treba zamyslieť, vlastným rozumom, lebo ide o Vás o Teba o Teba a teda rozhodnúť sa musíte Vy Ty a TY. Mate okolo seba priatelov rodičov a ostatných radcov, ale to rozhodné slovo je na Vás, tak rozhodnite za seba, začnite sa mať radi a rozhodnite vo váš prospech.

misiak

damaxy som velmi rad ze si sa zjavila znova medzi nami :) cital som diskusiu dozadu a som rad ze si sa s toho dostala.
to sa dostane kazdy o tom nepochybujem. dokonca aj ja :D
a to uz je co povedat.akurat idem s hokeja a bolo fajn.zas sme porazili zahorakov :D
sranda je ta ze ked sa mame dobre tak je vsetko ok,ale akonahle pridu zle myslienky tak vtedy zabudneme na pekne chvile a chceme umriet(to hovorim o sebe) a preto verim ze pride cas ked si daju cierne myslienky pokoj.
tati xanax nieje AD ale anxiolitikum a ked ti je velmi zle kludne si ho daj.
neostanes zavisla ked si ho das raz za cas :)
pekny vecer vsetkym zelam

tati

damaxy ja chodim na hypnoterapiu a predtym som chodila ku psychologovi.Este som nikdy neuzivala AD,aj ked mi moj obvodny lekar predpisal xanax. ja som sa toho vsak bala a snazim sa to prekonat ked je najhorsie cajmi a prirodnymi pripravkami ako persen + magnezium

dragonfly

damaxy: ty sa uz vobec neliecis? Si z toho uplne vonku? Ja sa tak trochu obavam tych AD, ale je to asi posledna sanca a chcem to skusit. Ale pocula som vela nazorov, ze su to len oblbovaky a vsetko sa t o potom opat vrati,ak clovek vysadi lieky.