Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako odhadnut hmotnost praskoveho vitaminu C

RNG

Kavova lyzicka zarovno je 3-az 4 gramy, podla jemnosti mletia. Jemnejsie je lahsie.
Davka vitaminu C v roznych formach, tj nie len kyseliny askorbovej, ale aj roznych neutralnych askorbatov a velmi ucinnej forme ester C je 3 az 5 gramov na priemernu vahu dospeleho(=70 kg priblizne) denne.

Horar

Zdravim...

Snazim sa na nete dopatrat, ake by malo byt davkovanie C-cka z DM-ka... je to v praskovej forme no ta odmerka tam je fakt dost chaba si myslim... dal som si jednu a ani som to necitil v tej vode... mam 100 kg... kolko by som toho mal cca jest?.. nikde na nete neviem najst navod na davkovanie a to co pisu na produkte sa mi zda zalostne malo...

Diky za kazdu info

RNG

Kyselina askorbova sa dnes vyraba tymi istymi enzymatickymi procesami, ako si ju vyrabaju z cukru mnohe zvierata, na nestasti cloveku z 4 potrebnych enzymov na to jeden chyba.
Takze hovorit o syntetickej kyseline askorbovej je mylne, vyrobena kyselina askorbova je bioidenticka tej, co sa nachadza v ovociach.
Jediny rozdiel je viazanie na mineraly a postupne uvolnovanie z ovocnych a zeleninovych struktur, co dava trosku vyrovnanejsiu hladinu kyseliny askorbovej v krvi.
Kedze ma malu molekulu, vylucije sa dost rychlo ladvinami.

Teoria,sirena skoro vsade, ze co telo nepotrebuje , vyluci je hlupa.
Telo casto vyluci aj to co velmi potrebuje, lebo to nevie zadrzat.
Preto su vacsie davky prijmu vitaminu C potrebne na udrzanie vyssej hladiny v krvi, co je pre nas znacne prospesne zdravotne.

arman

Bez do DM, kupis vitamin C aj s odmerkou. Jedna zarovnana lyzicka, ktora je v tom, je 100mg.

Jedna cajova lyzicka urcite nieje 300mg, ale aspon 1,5 gramu.
Jednu cajovu lyzicku odmeras tak, ze ich das na vahu 10, a potom vysledok vydelis 10timi.

Predpokladam ze beries kyselinu askorbovu. Samotna v syntetickej forme sa fakt vyluci mocom za cca 2 hodiny. Avsak ked ju zmiesas s bioflavoidmi, udrzi sa v krvi 12 hodin. Cize dvoma davkami, rano a vecer, si pokryty na 24 hodin. Brat mozes v pohode aj viac, nez 3 gramy. Pokial nemas infekcne ochorenie, vacsinou vie telo vstrebat aj 3 gramy v jednej davke. Za den mozes prijat aj 20 gramov. Ak davku prezenies, vyvola ti to lahsiu hnacku, ktora prestane, len co sa vitamin C vyluci.
Pokial beries kyselinu askorbovu dlhodobo v davke vacsej ako 2 gramy denne, odporucaju sa aj ine vitaminy, inak hrozi riziko oblickovych kamenov. Su to vitamin E, niektore B-cka, vitamin B12, a este nejake, ktore si uz nepamatam.
Precitaj si knizku o vitamine C, na badatel.sk, predcim si budes robit taketo samoliecby.

Pokial dostanes infekcne ochorenie, napriklad virozu, alebo chripku, davku mozes rapidne zvysit. Telo zvysuje toleranciu crevnej steny na vitamin C a vie ho vstrebat viac. Pocas infekcneho ochorenia sa da uzit aj 30 gramov denne, ale to uz dost vyrazne prekyseluje krv, takze sa to oplati uzivat v pomarancovej stave. Idealne je vtedy kazdu hodinu odstavit polku pomaranca, a donho rozmiesat 1-1,5 gramu vitaminu C a pomedzi to pit vela vody.

Fakt si precitaj tu knizku a budes toho vediet viac. :-) Ja uz vitamin C pouzivam dlhsie a fakt je to dobra vec, hlavne pocas sezony infekcnych ochoreni sa tym da nadopovat, a ludia si mozu kychat okolo chcu, nic nechytis. :-)

lost

pocul som ze to co telo nevie vstrebat, z C vitaminu, proste vyluci, cize aj ked to prestrelis, davkovanie, tak OK ci nie? :)

Ceckar

nebolo k tomu nic akurat na nete pisali, ze cajova lyzicka je asi 300mg ale to sa mi videlo nejak malo..

no a co je denna odporucana davka, to uz je ina tema na dalsiu diskusiu, na nete sa o tom pise kopec, tak si myslim ze take 2-3 gramy denne ma nezabiju..

Heatherka

a nebola k tomu taka mala naberacka plastova? ja mam doma a ta mala je denna odporucana davka a poviem ti, ze je toho fakt malo, kedze je to cisty vitamin C. to mnozstvo je asi tak spicka noza. o lyzickach sa tu ani neda bavit. ale ked som chora beriem aj 3 taketo naberacky, cize to bude mozno tak na dno malej lyzicky.

ale to je cisto len moj odhad.

Ceckar

no dobre vediet, lebo ked som si dal vcera do caju taku stredne plnu kavovu lyzicku do caju, tak sa mi to zdalo trocha moc kysle :)

lost

sol, ked som nozom zarovnal pomaly, cize vizualne to mohlo byt nie uplne plne, ale dost pri "hrdle" lyzicky, tak v priemere 3,1gramu.. :)

ale raz to bolo 2,7 a raz 3,8.. ale priemer tak 3,1 priblizne..

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ako odhadnut hmotnost praskoveho vitaminu C - Fórum - ZDRAVIE.sk