Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

poruchy pamäte, spánku, sústredenia a sebaovládania

Príspevok v téme: poruchy pamäte, spánku, sústredenia a sebaovládania
Šejla

Rozhodla som sa sem napísať, lebo čoraz viac začínam mať obavy o svoj psychický stav. Pred tým, než svoje obavy buď zahodím za hlavu, alebo zverím psychológovi, dúfam, že tu ma nakopnete pre jednu z možností. Budem sa snažiť byť stručná a zhromaždím najzákladnejšie dôvody môjho strachu.
Odmalička žijem tak trochu v dvoch oddelených svetoch. Vždy som mala myšlienky, predstavy a vymyslené príbehy o ktorých som vedela len a len ja. Detstvo som mala kritické. Dialo sa v ňom vela negatívnych vecí a tak som vždy bola tak trochu depresívna a uzavretá do seba. Síce som sa postupom času naučila "hrať" ako úplne normálne, bezprostredné, sebavedomé dievča s bežnými problémami svojich rovestníkov, hlavne ľudia, ktorí ma poznali veľmi dobre, vždy tušili, že vo svojom vnútri a v niektorých sekciách aj navonok som trochu "iná". Toto som v sebe ale v dospelosti dokázala úplne zaprieť. Hlavne sa snažím byť úspešná, nezávislá, cielavedomá osoba, ktorá si ide za svojim. Je to asi z časti riešenie nejakého komplexu menejcennosti vyplývajúceho z detstva. To, z čoho plynie moja sebaistota je moje sebaovládanie, nadhľad a neustála kontrola nad tým, ČO robím a PREČO to robím. Posledný cca rok mám však čoraz silnejšie medzery práve v tomto. Pred pár mesiacmi som mala ťažké obdobie rozchodu a vtedy som trpela nespavosťou. Tak max. 2, 3 hodinky plytkého spánku. Potom sa môj mozog nevedel zastaviť a nezažmúrila som oka celé 4 dni. Myšlienky prestali byť mnou ovládateľné a začínala som veriť vykonštruovaným nezmyslom, doslova všetko možné ma napadalo a nevedela som to zastaviť, až som sa s plačom doplazila na pohotovosť a prosila o tabletky na spanie. A po prvej som zaspala a potom sa môj stav začal zlepšovať. Síce som stále nespávala poriadne, ale som strašne charakterovo proti tabletkám a chémii, tak som žiadne nebrala. Dala som sa dokopy. A na druhej strane, niekedy mám naopak obdobia pár dní až jedného mesiaca, keď som schopná v každej voľnej chvíli spať. Nič ma netrápi.. že mám bordel v izbe, nenavarené, nepovybavované záležitosti, len do roboty, z roboty a spať... Zopár krát som takto ani neprišla do roboty lebo bolo treba vstať skoro ráno a nemohla som. Čím viac som sa vôľou snažila vzoprieť spánku, tým trvdšie som do neho upadala. Dalšia znepokojujúca vec, jeden týždeň som bola posadnutá sexom, myslela som naň neustále (a jedného chlapa som znásilňovala v kuse a potom poslala domov) ...povedala som si "čo ti šibe, si nymfa? prestaň!" a prestala som. Nasledovali ďalšie dva týždne, keď som si myslela, že všetko ok, až kým som nezaklopala spolubývajúcemu na dvere s nejakou otázkou a on sa pozrel na mňa, rozprávajúcu a jediacu karamelovo-syrový koláč a spýtal sa, či som tehotná, lebo vždy keď ma vidí, tak žeriem niečo sladké. Nachvíľu som sa zarazila a v pomykove som so slzami na krajíčku odišla, uvedomujúc si, že posledné dva týždne sa prežieram a ani som si to doteraz NEVŠIMLA! ďalšia vec, mám prácu, ktorá vyžaduje neustálu koncentráciu, každá malá chybička je zaznamenateľná a vysvetlená vedeniu. Ja chyby nerobím. Predsa som to JA, kto sa sústredí 8 hodín v kuse a JA = sebakontrola. Viem predsa čo robím... ale všetko nasvedčuje, že asi nie vždy. Nedokážem si svoje chyby a poruchy v sústredení vysvetliť.. Tieto veci ma vedia strašne vytočiť, lebo to nemôžem ovyplyvniť vôľou. Cítim sa akoby moje nehmotné JA vnútri umieralo, alebo akoby sa môj navnútornejší svet dostával do môjho bežného života. Neznášam sedieť v autobuse, byť vo svojom svete a uvedomiť si, že niekto sa na mňa celý čas pozeral...rozruší ma to natoľko, že mám výpadok pamäti a vôbec neviem, čo som v tom mojom svete robila, ako som sa tvárila a koľko času prešlo..Je toho veľmi veľa, čo ma znepokojuje, ale akosi nezostáva priestor... SNY. Nie sú až tak časté a myslím, že pre mnoho ľudí bežné nočné mory, ale cítim, že sú nejako spojené s mojim problémom. Som v nebezpečenstve a chcem kričať, ale akokoľvek sa snažím, nevydám zo seba ani hlások. Alebo niekto/niečo ma naháňa a ja utekám, ale zrazu sa naviem pohnúť..moje nohy sú ťažké ako dva kusy železa.. občas utekám, ale veľmi pomaly a veľmi obtiažne.
Manyodepresívna psychóza? Aj mňa to napadlo, ale predsa len... je to len občas a je to len vo mne, takmer je to navonok nepostrehnuteľné...Ani ucho som si neodrezala, ani som nikoho nezbila. A mám hroznú nevôľu brať akékoľvek tabletky, mám prirodzený odpor k veciam, ktoré ma dostanú z problémov príliž jednoduchou cestou.. dva krát denne prehltnúť a Vaše JA je opravené. Ďakujem, ale zo skúsenosti viem, že žiadne šťastie v živote, získané jednoducho, nie je reálne, alebo je veľmi dočasné.

Omni

Ja vacsi dni v poslednom case chodim spat cca o 03:00-04:00 v noci a spim kludne aj do 12-tej na obed alebo jednej , teraz dokonca do 15:00.Do vecera mam tendendciu este nejaku hodinku , dve spat cize ak to zratam prespim aj 12 alebo 13 hodin denne.A aspon 3/4 casu co som hore mam zlu naladu.Jedine kedy sa to da je ak idem sam niekam von a dam si dam nieco co mi zlepsi naladu (myslim cokolada, caj atd) ,ale aj tak je to iba minimalne ale aspon cosi citim aj ked som si mozno vsugeroval nejaky placebo efekt kedze tomu verim ze mi potom bude trochu lepsie.

J111

Po vysadeni liekov sa citim otrasne, akoby zo mna nieco vychadzalo, priam mi je na zvracanie.
A ako by podla teba mal postupovat psychiater, lebo toto co ja zazivam fakt nie je normalne.

J111

Marec 2011 je datum na folii. Ona ma ma fakt na haku, to si odhadla presne. Ona si furt naberie tolko ludi, ze to potom len tazko zvlada a potom to tak aj vyzera. Ja som tie lieky vysadil, vsak sa dobrovolne neotravim. Ja neviem, ako budem fungovat bez liekov.

J111

Mne dava doktorka lieky, ktore su rok po expiracii. Ze nebude mi pisat recept, ked ma lieky po ruke. Take lieky ma maju vyliecit?:D

Meretseger

Čo ma nezabije, to mi spôsobí HPO:) Hezky, ani som si to neuvedomila. Ale to, čo mi to spôsobilo, bolo načisto šialené, ináč ma veci posilňujú. Yeah! A zákon rovnováhy... hm... ale tá predstava je fakt pekná, hádam tomu začnem veriť. Vďaka! (A tak sme sa od rád pre teba dostali k radám pre tých, čo ti radia XD)
No ja zas nemienim krvavo obhajovať terapiu, pretože si uvedomujem, že pre niekoho to môže byť ako náboženstvo pre ateistu - t.j. totálne na smiech a absurdné, tak ako píšeš, Šejla. Trebárs je to tak, že každému pomáha, v čo verí, hm? Neverím na čakry a podobné veci, tak za nejakým, ehm, šarlatánom by ma nik nedostal, ale kto chce, skúsi a možno mu to pomôže. To je placebo efekt, dá sa povedať... snáď.
Šejla, čo sa týka tých tabletiek, fakt divný prístup... Bola si hospitalizovaná? To odmietam aj ja (a že ma chceli!), ale ambulantná liečba je fajn:)
Avšak prirovnanie k ruskému opravárovi je čerešničkou na torte XD

Šejla

Arman, ono tá psychológia nie je AŽ taká ako s tým ruským opravárom:D Niektoré Freudove objavy sú pôsobivé. A to som do neho len tak nakukla, pričom štúdium psychológie vyžaduje ho prečítať celého a vedieť od predu odzadu. Keby som sa o to viacej zaujimala, možno by som sa v tom našla, ale nechcem, lebo ako sa poznám, všetko by som aplikovala na seba a stala by sa zo mňa bytosť ešte divnejšia, než som:D Prechádzala by som sa v snehu v plavkách a bolo by mi úžasne teplo, lebo som si to dokázala vsugerovať:))) Aj takí sú. Ale ako to s psychológm funguje v praxi, je už druhá vec. Jednak, ako hovoríš, profesionálny odstup to robí neosobnou záležitosťou a z aj z dôvodu veľmi krátkeho času sa veľa vecí musí riešiť manipuláciou a rôznymi skrátenými cestami. V prípade, že je človek milionár, môže si zaplatiť osobného psychológa, ktorý mu venuje tolko času, kolko dostane penazí... Ale stále je to vzťah profesionálny a často je dôvodom našich depresií, že nám chýba tá spriaznená duša a skutočné priatelstvo, nie psychológ. Ďakujem za podporu, za psychiatrom nepôjdem... dúfam. Mám skúsenosti s kadejakými tabletkami, lebo ako neplnoletú mi ich nanútili bez vysvetlenia, bez akéhokolvek rozhovoru, bez môjho súhlasu. Podávali mi ich podrvené, aby som nepodvádzala a ak by som odmietla, bola by injekcia:) Po troch týždňoch ma pustili a až vtedy som sa dozvedela, aký sajrajt do mňa tlačili a navyše bolo na letáku prísne varovanie, nevysadiť tabletky z vlastnej iniciatívy, no aj tak som to riskla. No a teraz pred pár mesiacmi, keď som nespala 4 dni, tiež mi odporúčali antidepresíva, ale našťastie už mám slobodnú vôlu a tým peklom som si prešla bez nich.

arman

JJ, prakticky kazdy vynimocny clovek, co za nieco stal, a vela dosiahol, az tolko, ze sa o nom hovoril, padol az na same dno, a po tom obdobi, ak to prezil, zacalo jeho zivotne obdobie, v ktorom sa preslavil.
Odporucam precitat knizky od Napoleona Hilla. Aj ked si myslim, ze predcenoval mysel na ukor vsetkeho ostatneho, v jej samotnom pouzivani mal pravdu. Mne jeho posledna knizka dost otvorila oci v niektorych veciach. Ale potreboval som sa pri nej zamysliet, same od seba by to neprislo. :-)

arman

Sejla, mas inteligenciu. Klobuk dolu. ;-) Vidno to s tvojich prispevkov, aj styl, ktorym pises. Len bohuzial, vieme ako to je. Ja sem ani o svojich problemoch nepisem, nemam pocit, ze by mi tu mal kto poradit. :-) Poslali by ma za psychologom, psychiatrom, a este by mi naordinovali prasky na spanie a antidepresiva, s tym, ze je to normalne. Ako taky clovek po rokoch antidepresiv konci, ich uz ale nezaujima... ale vsak raz na to prijdu. :-)

Ze vraj, psychologov odsudzuju ti, ktori tam neboli. Ja na psychologiu nemam pozitivny nazor, nejde proste do hlbky. To uz radsej taka etikoterapia, ta aspon rypne do emocii. Ale si myslim, ze clovek, co nerozumie aspon cakram, a co je to "spojenie", nema pravo radit ludom. Nevie. Nechape. Je to akoby ste chceli poradit ohladne pocitacov od cloveka, ktory sa akurat naucil nejake zaklady windowsu... ale chceli by ste s nim riesit problemy na urovni hardware, a driverov!!! Napriklad spravit voltage mod grafickej karty, aby bola pretaktovana uz v zaklade. Tak asi na tej urovni to je. :-)
Ako psycholog moze pomoct, ja netvrdim, ze nie. Ale zdaleka nestaci na vsetko. To je ako rusky opravar... rusky vyrobok je tak navrhnuty, aby sa donho dalo tresknut srobovakom, a ono to naskoci. No tak asi taky odbornik psycholog, co nechce vyjst z hranic psychologie, je. Na problem, ktory ma Sejla, si trufam tvrdit, ze psycholog je malo. Psychiater este menej, za tym preboha Sejla, len o to ta prosim, nikdy nechod! Ale vsak to vies dobre sama, sudiac z tvojich prispevkov. ;-) Psycholog moze byt kludne clovek jasnovidec, s nadprirodzenymi schopnostami, liecitel. Ktory o tom ale nevie, ale ma neskutocny talent vidiet co cloveka trapi. No ok, vtedy pomoze, ale! Nie vdaka psychologii! Nie vdaka mnozine informacii, ktora je ukryta pod pojmom psychologia a studuje sa. A ked pomoze vdaka svojim talentom, tak nepomohol ako psycholog, ale ako liecitel. Pouzil svoje schopnosti. A to moze robit kludne aj bez oznacenia psycholog. Cize, tak myslim, ze psycholog nepomoze. Lebo si myslim, ze je to velmi velmi mala sanca, ze by tam taky clovek bol (aj ked urcite nieje nulova), a navyse... este by tam musel byt ten element, ze by vzniko nieco viac... teda nejake puto, medzi nim a klientom, coho sa vacsinou psychologovia strania, kvoli profesionalnemu odstupu (fuj, az sa mi chlpi jezia, ked by som si mal nechat od takeho cloveka rypat do hlbokych emocii, intimnych problemov, atd...)

Ak nemas takeho kamosa, tak... co... no hadaj. Hladaj. :-) Co ti ine ostava, no nie? :-) Jedna rada... viera funguje viac, nez fnukanie, cize treba verit, ze takeho najdes. Kazdy den. Trpezlivo. A oddane. A urcite casom vdaka tomu prijde. Ale kto neveri, tak ho nebude mat.
Teraz som zaroven pomohol aj sebe, lebo ani ja este neverim dostatocne. Musim sa viac snazit! Ale mam pozitivny pristup! A nemienim o neho prijst, to je ten boj, co clovek musi viest, aby sa niekam dostal, ucit sa verit, tomu co chce, po com tuzi.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

poruchy pamäte, spánku, sústredenia a sebaovládania - Fórum - ZDRAVIE.sk