Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Uhryznutie psom

Príspevok v téme: Uhryznutie psom
psisko

Uhryzol (mozno aj uskrabil, ale skôr uhryzol) ma pes. Ockovany nebol, ale zdrziava sa prevazne v izbe, sem tam vonku priviazany. Ranu nemam hlboku, krv sice netiekla, ale objavila sa. je to len taky maly akoby skrabanec. Trochu to este boli. Ako treba postupovat v takomto pripade? Hoci je rana len taka mala, k lekarovi by som aj isiel, ale obavam sa, ze lekar posle toho psa na vysetrenie besnoty. V tom by bol asi problem (doprava + financie). Je mozne, ze ked je rana len taka mala, ze mi da lekar mozno len nejaku injekciu a dalej sa to nebude riesit? Mate s tym niekto skusenosti?

bella12

Čo viem, prvýkrát treba ísť k veterinárovi so zvieraťom a s tou žiadankou od lekára, druhý a tretíkrát príde veterinár za zvieraťom domov (neviem, či je to pravidlo, ale predpokladám, že sú nejaké oficiálne postupy v prevencii proti besnote). Pri prvej návšteve veterinár len psíka prezrie - oči, papuľka a pod., odmeria mu teplotu, neberie sa ani krv, z tej by sa besnota u psa nezistila.

Ak sa počas sledovanej doby prejavia u zvieraťa príznaky besnoty, vtedy sa podá injekcia proti besnote človeku. Na Tvojom mieste by som však nešpekulovala a išla k lekárovi. Akonáhle sa prejavia príznaky besnoty u človeka, nedá sa s tým nič robiť, je to smrteľná choroba...

psisko

Cize tie tri razy co ma ist pes k veterinarovi sa iba pozoruje? neberu sa nejake vzorky? Lebo ak hej, tym padom je mozne toho psa pozorovat aj doma, nie?

A druha vec - kedze pozorovanie psa trva 14 dni, tym padom sa nic nestane, ak pohryzeny clovek nedostane dovtedy injekciu?

bella12

Ak je pes k dispozícii a nebol očkovaný proti besnote, vyšetrí sa na 1., 5. a 14. deň po uhryznutí. Keďže na potvrdenie besnoty u psa by bolo potrebné odobrať vzorku z jeho mozgu, psík sa počas tých 2 týždňov len sleduje, či sa u neho neprejavia známky besnoty. Ak nie, pes nebol besný a vtedy aj pohryzený človek je "v suchu" a žiadne injekcie proti besnote mu nehrozia. Ak pes nie je k dispozícii k vyšetreniu veterinárom a nie je istota, že bol očkovaný, vtedy nastupujú injekcie proti besnote (pre človeka :).

wreck

hej, tiez som to niekde videl, ze sa odobera krvna vzorka, ale definitivne potvrdenie sa robi rozborom mozgoveho tkaniva.

neviem inak preco cakas. je to potencialne smrtelna choroba. vsade citam, ze treba ist okamzite k lekarovi, a ten povie co dalej. neviem ako je to s cenou za ockovanie.

psisko

wreck, to som nasiel na internete taky postup, ze najskôr by sa mal poslat pes na vysetrenie a dokazat ci je besny ci nie, tak neviem teda. A keby som mal ja podstupit to ockovanie, vyslo by to draho?

wreck

lekar celkom urcite psa neposle na vysetrenie besnoty, pretoze to sa da len z mozgu. ak majitel nevie preukazat vakcinaciu proti besnote (rabies) platnym ockovacim preukazom, chod radsej na vakcinaciu ty. je to 5-6 sedeni v rozpati niekolkych tyzdnov, na ktorych ti pichnu protilatky. je to urcite lepsie, nez si nechat rozlozit centralnu nervovu sustavu.

Ivka 1

V prvom rade dostaneš protitetanovú inj. a potom bolestivé injekcie proti besnote. Skús sa popýtať majiteľov psa,či je pes očkovaný proti besnote a ak áno, tak nemusíš zbytočne absolvovať bolestivú kúru.

psisko

Ten pes ma jednoducho nema rad a bola to chyba tak pol na pol, majitelova v tom, ze ho neustriehol a moja v tom, ze som tam vôbec bol u nich (potreboval som cosi s majitelom prediskutovat). Ale ak zas poviem, ze to bol neznamy pes, tak ma asi ockovanie proti besnote neobide, ze? Kolko to asi tak stoji?

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Uhryznutie psom - Fórum - ZDRAVIE.sk