Hormonálna antikoncepcia - áno či nie?

Príspevok v téme: Hormonálna antikoncepcia - áno či nie?
darleenka

Prosím vás o radu, vzhľadom na to, že sa vôbec nedokážem rozhodnúť a tak hľadám názory z každej možnej strany. Od júna minulého roku užívam HAK, nepotrebovala som ju, menštruáciu som mala v poriadku, ale začala som ju užívať kvôli pohlavnému styku s priateľom, aby som si bola istejšia (keďže obidvom mám to vyhovuje bez kondómu). Ale keďže sa snažím prechádzať na zdravší životný štýl, prírodnú liečbu a všetko okolo toho, začala som si uvedomovať, že sa mi takáto umelá ochrana pred otehotnením veľmi nepozdáva, príde mi to pre moje telo neprirodzené a chcela by som ich prestať užívať ešte teraz. Ale som v tom veľmi nerozhodná:
1. na jednej strane vidím ženy, ktorým HAK viac ublížili ako pomohli, po ich vysadení museli brať na spustenie menštruácie rôzne lieky, mali ťažkosti
2. na druhej strane nechcem otehotnieť, nechcem sa stresovať z tehotenstva, som ešte veľmi mladá na to, aby som mala byť matkou(19násť)

Obidve strany majú svoje plusy i mínusy. keď antikoncepciu beriem, cítim sa nepríjemne, hoci nemám z nej žiadne vedľajšie účinky. keď sa pevne rozhodnem prestať, postihne ma hrôza z predstavy, že by som mala otehotnieť. Aké sú vaše názory a skúsenosti s HAK? Vedeli by ste mi poradiť?

darleenka

alenka_maxova, presne toho sa tak trošku obávam aj ja, že by mi to mohlo nejako narušiť môj systém a schopnosť otehotnieť. Už teraz viem, že som pre deti ako stvorená a keď príde ten vhodný čas, určite chcem dve-tri vlastné deti aj mať.
Všetko má svoje pre aj proti. Na jednej strane som počula, že HAK je dobrá pre ženy v menopauze, pretože pridáva telu ženské hormóny a preto túto fázu života zvládajú lepšie... takže určite aj HAK má nejaké pozitíva. Ale odkedy ju užívam tak musím trochu priznať, že som mala už aspoň trikrát nejaké ochorenia spôsobené mikroorganizmami a to sa mi dovtedy nestávalo, takže uvidíme, či sa na tom niečo zmení...

zuzuzuz

ja som od antikoncepcie,,,presla ku kondomom,,a teraz chcem pharmatex skusitt,,,
vela som o nom citala a naozaj dobre skusenosti s nim pisali baby,,

darleenka

Veľmi pekne vám ďakujem za vaše názory, veľmi si ich cením! Cez internet som žiadala o radu jednu gynekologičku, či by mi nevedela doporučiť nejaké iné formy ochrany, ale tá mi toho veľa nedoporučila - skôr len to, že HAK je najúčinnejšia. Hľadala som si rôzne informácie, ale myslím, že skúsenosti druhých dokážu tiež vypomôcť pri rozhodovaní sa.
Teraz akurát beriem posledné dve tabletky a potom mám tú 7 dňovú pauzu. Asi ešte v pondelok zbehnem ku gynekologičke a skúsim ju požiadať o radu, hoci neviem prečo, mám trochu pocit, že väčšina gynekológov tie hormonálne antikoncepcie priam zbožňuje, takže som zvedavá ako bude reagovať a čo mi doporučí :)

A čo si myslíte na iné formy ochrany? Napríklad taký pesar, spermicídne látky? Určite, ak sa rozhodnem pre nejakú ochranu, tak kombinovanú, aby som si bola istejšia.

Pekný večer

alenka_maxova

ja tiez uzivam ant, ale kedze sa moja nemoze uzivat dlhodobo, po lete ju musim vysadit. A moj nazor? Ja mam s ant len tie najlepsie skusenosti. Nemala som absolutne ziadne vedlajsie ucinky, len sa tiez bojim trosku toho, ci to neovplyvni trebars moju schopnost neskor otehotniet a podobne...

Lea789

Darleenka, v prvom pripade tuto temu, ktoru si vlozila do tohto fora otovrilo 90% zien, ktore antikoncepciu nenavidia z velmi vela dovodov, niekedy sice ani dovod nemaju, ale proste tolko ludi do nich huci, ze antikoncepcia je najvacsie svinstvo, ze uz ani nic ine tvrdit nevedia :) Podla mna neides spachat samovrazdu tym, ze tento satanov liek HAK brat budes niekolko rokov. Ja by som dlhodobo- 8-10 a viac rokov tiez HAK nikdy nebrala. Ale ti ludia, ktori ti tu pisu, absolutne nevedia o negativoch inych potravin, inych vyrobkov, inych liekov, ktore si bez povsimnutia daju- z nevedomosti, este v silnejsej davke...ako ma 1 tabletka HAK denne. Inak HAK je svinsto, no ludia, fajcia a piju cely zivot, vznikaju z toho rakoviny ale mam pocit, ze toto ludia uz prestali kritizovat :) Rozhodni sa ako chces ty, alebo ja by som ti navrhla ked mas dobru znamu lekara-lekarku, porad sa s nim. On ti nestranne poradi. Ja mam svokru lekarku, tak mi presne popisala preco je dobre a preco zle HAK brat :)

Excita

Antikoncepcia rozhodne nie!! Ja mam s nou len tie najhorsie skusenosti... a teraz je aktualna kauza z USA..takmer 200 mladych zien uz zomrelo prave kvoli antike...

AlexSandra

Draha Janka,

ked zena nestastnou nahodou pocne dieta pocas uzivania HAK, je dost mozne, ze na to pride az po tyzdnoch (mnohe zeny si dokonca pauzy robia len raz za tri mesiace), pricom pocas tychto tyzdnov sa bude nadalej krmit pilulkami, pravdaze, lebo o ziadnom tehotenstve netusi.

daj si do googla:
Can_taking_birth_control_while_pregnant_harm_the_baby wiki answers

Precitaj si aj ine zdroje. Vyrobcovia antikoncepcii sa brania voci takymto podozreniam. Zo ziskoveho hladiska sa im necudujem. Pravepodobnost asi nie je vysoka, no nerobila si vyskum, tak vyraz "sprostosti" si ponechaj a pouzi pri inej prilezitosti.

Kazdopadne, mohla by si vediet, ze zena pocas tehotenstva by nemala uzivat vacsinu liekov na predpis, lebo mozu uskodit plodu. Teda, keby si zrovna aj nemala pristup ku zdrojom, legicky t moze dosjt, ze chemicka umela HAK nemoze byt pre dieta zdrava..

[zruseny13]

ja už by som hak nikdy nebrala, po vysadení vyrážky všade, na tvári, na chrbte a to som ich nikdy nemala, dokonca som aj pribrala je to hnus !!!!

jankaaaaaaaaa

AlexSandra ak sa splodi dieta pocas uzivania hak tak nieje postihnute! ani nahodou, tak prosimta tu nepis nezmysli, ked nemas o tom ziadne vedomosti

AlexSandra

Ked vam nevyhovuje kondom, mozete pouzit kombinaciu viacerych inych metod: chemicku, metoda plodneho hlienu, bazalnej teploty a hlavne prerusovanej suloze.

Vypocet asi nikto nerobil pre tuto kombinaciu, ale odhadujem, ze spolahlivost moze byt dokonca vyssia ako pri HAK - hlavne vdaka prerusovanej sulozi. Neviem ako muzi vseobecne, ale ja mam za sebou tisicky takychto sexov a vyvrcholenie nastalo vzdy aspon 2s po preruseni.

Po dalsie, aj pri HAK sa ti moze stat, ze otehotnies a dieta bude skoro isto postihnute. Je to male % ale je, no toto by si si asi neodpustila.

Mimochodom, HAK asi existuje preto, aby zeny neustale dokazovali muzom, ake si samy seba nevazia...