Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Paranoidná porucha osobnosti

Príspevok v téme: Paranoidná porucha osobnosti
Inga22

Dobrý deň,

predpokladám, že môj bývalý partner trpí paranoidnou poruchou osobnosti. Zoznámili sme sa prostredníctvom internetu, písali sme si asi 2 roky. Po 2 rokoch sme sa stretli a začali sme rozvíjať "plnohodnotý" vzťah. Spolu sme boli niečo vyše polroka. Vždy som tušila, že je iný ako ostatní. Že má v sebe niečo zvláštne a určite aj to ma k nemu priťahovalo. Rozišli sme sa nepekným spôsobom, vykričal mi veľa vecí, na ktoré nemal právo. To, že trpí paranoidnou poruchou osobnosti mi oznámil prostredníctvom komunikovania cez internet až po rozchode. Bolo to cca 2 mesiace vzad. Neviem či bol vyšetrený psychiatrom/psychológom, alebo si naštudoval informácie na internete a sám si myslí, bez presviedčania niekoho, že trpí touto chorobou. Momentálne sme v štádiu, že z času na čas komunikujeme cez sms alebo internet. Vždy tŕpnem v akej nálade práve bude a ako dopadne naša konverzácia. Keď je v kľude, tak je úplne iný človek ako keď sa u neho prejaví zlosť, hnev, upodozrievanie a podobne. Viem, že táto jeho druhá tvár nie je pravá. Aj keď mi vykričal nepekné veci, stále mi na ňom záleží a chcem mu pomôcť. Vždy mi tvrdil, že som iná ako ostatné, že mám v sebe niečo, čo iní nemajú. Nechcem byť naivná a namýšľať si niečo, ale mám pocit, že som pri ňom vydržala dlho a istým spôsobom si to váži, aj keď to nedáva najavo. To by bolo pod jeho úroveň. Čítala som si články o tejto poruche osobnosti a návody, ako s takouto osobou vydržať. Viem, že ako partnera ho mať pri sebe nemôžem, zničila by som si život. Ale naozaj mi na ňom záleží a ak by bolo možné, rada by som mu pomohla. Len neviem či to možné je a či vôbec bude o moju pomoc stáť. Keďže všetky, aj tie najlepšie úmysly si vždy pretransformuje. Nie som odborník a neviem v akom štádiu poruchy sa nachádza. Na začiatku to bolo všetko pekné, ale postupom času sa náš vzťah zhoršoval. Stále ma upodozrieval, že ho podvádzam, bežné veci nechápal, keď som chcela stráviť víkend s rodinou, nahneval sa na mňa, že ho nemám rada a že nemám potrebu s ním tráviť čas. Naozaj som sa snažila, ale myslím si, že drvivá väčšina ľudí pri takejto osobe jednoducho nevydrží. Nechcem ho ako partnera, ale naozaj mi na ňom záleží a priala by som si, aby sa nejak uvedomil, aj keď po prečítaní profilu tejto poruchy si myslím, že je to skôr nereálne. Nechcem byť ako ďalšia v poradí, ktorá sa mu otočila chrbtom a nechala ho napospas. Len, neviem, či si môj záujem zase nepretransformuje do tej jeho podoby. U neho ani z voza, ani na voz. Po rozchode som sa snažila ho ignorovať, aj keď ma to stálo veľa síl nereagovať na jeho správy a sms. Avšak vždy som zlyhala, ozvala sa, začali sme opäť rozoberať problémy (na internete, osobne som s ním od nášho rozchodu nebola) a vždy to skončilo rovnako, nadával mi, obviňoval ma zo všetkého, obviňoval ma z nášho rozchodu.
Premýšľala som, že zájdem za psychológom, porozprávam sa s ním nech sa vyjadrí, či to nie je z mojej strany strata času, energie a podobne, sa ním zaoberať. Myslím si, že viem ako na neho, teda viem kedy vystupuje taký aký je, tá jeho pravá tvár, ktorú mám na ňom rada a viem, že iba vtedy mi povie svoj úprimný názor, viem, že vtedy mi neklame...Ale akonáhle sa dostane do štádia druhej tváre (zlosť, hnev, upodozrievanie, výčitky, nadávky...) sa s ním nedá komunikovať a najlepšie je prerušiť kontakt a nechať ho vychladnúť. Viem, kedy ho môžem do tohto štádia nahnevanosti dostať, akým spôsobom, ale niekedy, aj keď sa všemožne snažím mu neoponovať a uhrať to všetko do neutrálne podoby, i tak sa rozohní a začne sa peklo. Uvedomujem si, že pri tejto poruche je najlepšie s osobou v štádiu blížiaceho sa excesu komunikovať neutrálne, nepresviedčať ho o mojej pravde a nevytýkať mu to, čo rozpráva on. Ale nie vždy sa mi podarí konverzáciu udržať v rovine neutrálnosti, teda tak, aby nemal dôvod vybuchnúť. A navyše, niekedy mám pocit, že si ten dôvod na výbuch nájde sám.
Neviem čoho všetkého je schopný, či by bol schopný mi ublížiť fyzicky, psychicky toho schopný bol, podnikol také kroky, ktorými vedel, že mi psychicky ublíži. Robil to vedome v tom čase, kedy sa prejavuje práve tá druhá stránka jeho osobnosti.

Chcela by som vás, ktorí máte s takouto osobou skúsenosti, poprosiť o radu, či sa s ním stretnúť a porozprávať sa o tomto jeho probléme. Doposiaľ som sa s ním o tom nerozprávala a vôbec netuším, ako bude reagovať, či ho to rozhorčí alebo sa bude vedieť so mnou rozprávať normálne a s kľudom. Alebo mám prerušiť všetky kontakty s ním a žiť si svoj vlastný život? Aj keď je to pre mňa naozaj ťažké, naozaj mi na ňom záleží, ale nie som si istá, či to zvládnem, či zvládnem tie jeho neustále zmeny nálad....raz cukor a raz bič...Ale, ak by sa dalo, chcela by som mu pomôcť.

Vopred veľmi pekne ďakujem za reakciu.

ja222

Ahojte..ako by ste pisali o mne a rozoberali moj vztah..do bodky presne vsetko sedi... Rok a 5 mesiacov sme spolu, prvy pol rok bol uzasny a potom sa to zacalo rucat...no a momentalne som v tom stadiu, ze si myslim ze je chory..vcera som si precitala na internete o poranoidnej poruche spravania a vsetko mi sedi nanho. Niesom lekar, netvrdim ze tym trpi, ale nevladzem uz. Vsetky tie obvinovania a nervy. Uz ma uz povazuje za nepriatela, co ma najviac boli, pretoze ja som mu nikdy zle nechcela a nic zle neurobila. Nenecha si nic vysvetlit. Vykrical mi ze som mu znicila zivot a pritom on sam si vsugeroval vsetky tie nezmysli....neviem ako dalej. Lubim ho a to ma najviac boli. Chcem mu pomoct, nedokazem sa obratit chrbtom. Aj ked viem, ze to by bolo pre mna to najlespie riesenie, a aj vy ste mi trohu otvorili oci...

slivka

Drtilová, Koukolík - Vzpoura deprivantu. Prelomová kniha prečítajte si. Ak už máme jasno, že človek vedľa nás je psychopat,deprivant pomôže iba jediné.Prerušiť všetky kontakty v akejkoľek fáze vzťahu, úplne sa odstrihnúť a zutekať. Nikdy viac ho nekontaktovať a na podnet od neho nereagovať. Nebrať do úvahy nič a na nič nečakať ak máme pocit tu niečo nehrá, niečo nie je ok veriť mu na x percent.Inak sú následky fatálne.

Carie

mas syndrom matky terezy. taketo zeny sa vzdy uplnu na nejakeho kriminalnika, agresora, gemblera, psychopata alebo podobne a potom sa mu nekonecnou laskou snazia pomoct. to, ze ich stiahne ku dnu a ze sa mu pomoct neda, ked to nechce nepochopia nikdy.

ika211

Precitala som si vase prispevky a rozmyslam, ze podla popisov ma velmi vela muzov paranoidnu poruchu osobnosti...myslim, ze velmi vela zien by sa naslo vo vasich prispevkoch, preto sa pytam, kto urcil diagnozu vasim partnerom?Doktor, alebo vy, alebo oni sami? Lebo nezodpovednost, sebectvo, agresia a podobne, este nemusia znamenat zakonite, ze ide o chorobu. Mam pocit, ze vela zien sa velmi rado stavia do pozocie utesitelky, a Matky Terezy. cche pomahat chorym a nestastnym a nevedomky svojich nedozretych partnerov zaradia do kolonky"chory", nez by si priznalo ovela trpkejsiu pravdu, ze je to len obycajny vypocitavy, manipulatorsky hajzel, ktory zistil, ze ma pri sebe osobu, ktoru moze citovo vydierat a takto si dokazuje svoju prevahu. Zvacsa ide o zakomplexovanych jedincov, ktori take samaritanky ponukajuce im obetu a nezistnu pomoc na vlastny ukor priam bytostne vyhladavaju. A cuduj sa svete, ak raz natrafia na zenu opacnych "kvalit", nez bol ta obetava a oddana a milujuca...aj ich dusevne choroby zmiznu a oni sa premenia na zodpovednejsiech a normlanejsich jedincov. Cize odporucam trosku zmenit pristup k dotycnemu a ukazat mu, ze mas svoje hranice, ktore on nemoze prekrocit, lebo sa nanho vykasles.Nastav mu jeho zrkadalo, spravaj sa isty cas podobne ako on a uvidis, co sa stane...Len sa nehraj na samaritanku a nesnaz sa mu chudakovi pomahat, lebo len nato on caka, on sa tvojou energiou zivi ako upir krvou a toto uz nie je partnerstvo, ale tyrania.

slniečkoXX

Dievčence, dakujem za otvorenie tejto témy. Sama mám momentálne takýto vzťah, začínam sa v ňom orientovať a Vaša diskusia mi veľmi otvorila oči. Inga, akoby som ten príspevok písala ja. Náš vzťah je našťastie krátky a na diaľku, tak - dúfam, nebude problém ho skoro ukončiť. Ešte raz dakujem.

Inga22

a práve tí, ktorým dávaš najviac Ti to aj najviac oplatia, ale tým najnechutnejším, najhorším spôsobom aký len môže byť...

Inga22

Maoam, áno som mladá. A doposiaľ som bola aj naivná, resp. naivnejšia. Po týchto skúsenostiach čo mám s dotyčnou osobou (a vôbec, všetkým čo sa vôkol deje...) sa na svet pozerám inak. Naozaj som poznačená a myslím, že istým spôsobom odolnejšia. Cítim to na sebe. Viac skúseností, viac zážitkov... Nič Ti nebudem vytýkať a ani Ti oponovať. Súhlasím s Tebou. Touto založenou témou som si iba chcela spraviť akýsi prehľad, ako podobnú situáciu riešili iní. Čím viac názorov, tým lepšie pre mňa.
Možno pôsobím, že sa vyjadrujem zmätene a neviem sama čo chcem. To je kvôli tomu, že mu naozaj chcem veľmi pomôcť a naozaj mi na ňom záleží.... Cítim, viem, že bude pre mňa lepšie to nechať tak (aj bez Tvojho príspevku...Ty si ma len utvrdila), vydržať, nereagovať, nech sa to ukľudní, uspí a vziať si z tohto "vzťahu" ponaučenie do budúcnosti.
Ale je to veľmi smutné a je mi to veľmi ľúto, že to všetko takto dopadlo. A že tí, pre ktorých by si sa aj rozkrájala si to neuvedomujú. Prípadne uvedomia iba chvíľkovo a o pár hodín zabudnú.

Maoam

Inga, este nieco: mne tie roky dali strasne vela do zivota, hrozne vela ma naucili, ale za aku cenu.....ta bola a je strasne vysoka. Ak by si bola moja dcera alebo kamaratka, tak sa budem vsemozne snazit ti otvorit oci a snazit ti vysvetlit, PRECO nie...

ak to prezijes, zosilnies, ale cena bude privysoka :-//

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.