Sebaovladanie

Príspevok v téme: Sebaovladanie
kiwuska

Dobrý deň
Mám síce len 19 rokov ale mám problém ohľadom partnerského života a potrebujem poradiť, pretože cítim, že to sama nezvládnem. Už rok aj dva mesiace chodím s o 6 rokov starším partnerom. No s vekom môj problém nemá nič spoločné. Ide o to, že už dlhšie máme medzi sebou problémy, ktoré zapríčinujem vždy len ja a to svojim správaním sa. Môj problém sa nazýva ,,sebaovladanie,, totiž ja sa nedokážem pri ňom ovládať a za všetko ihned vybuchnem a vždy si to odskáče môj partner ktorý si to ani nezaslúži. Zo začiatku to vyzeralo nevinne, najprv som sa vždy urazila a nebavila som sa s ním aj jeden deň, lenže postupom času som ho začala za každú blbosť fyzycky napádať, udierala som ho päsťami do tela. A teraz je to už v takom štádiu, že nielen že ho fyzycky napadnem ale aj ho slovne ponižujem a nadávam tie najhoršie nadávky. Napr.( ked so mnou s niečím nesúhlasí, tak vybuchnem vždy si musím presadiť iba to svoje, alebo ked mi nechce na niečo odpovedať začnem nanho tlačiť a on sa naštve a už to vo mne začne vrieť a napadnem ho. Pravdu musím mať vždy iba ja nikto iní.) Myslím si, že toto všetko je aj mojou zlou výchovou moja mama ma vždy rozmaznávala a ked som niečo nedostala začala som kričať až kým som si to silou mocou nevydobila. Ja si to všetko uvedomujem čo robím a neskôr to potom ľutujem, rozplačem sa, vykričím sa a už som kludná a idem sa mu ospravedlniť. Lenže človek má iba jedni nervy a nedá sa donekonečna len ospravedlňovať a ja to dobre viem. On sám ma varoval pred týmto, že ak sa nezačnem kontrolovať a nebudem sa krotiť, tak sa so mnou rozíde. Ja viem, možno si vravíte, že čo som to za netvora a že takíto agresívny môžu byť iba chlapi ale je to inak. Koľkokrát som mu už sľubovala, že sa zmením, že s tým už prestanem ale vždy mi to vydržalo iba týžden a všetko sa opäť vrátilo do starých koľají. Ja už nedokážem žiť s týmto pocitom, že každému len ubližujem, či je to moja mama alebo priateľ. Povedala som si, že ak by som to urobila ešte raz, tak radšej by som umrela, než by som mala opäť siahnuť na svojho priateľa, ktorý ma pritom veľmi miluje a všetko na svete mi toleruje. Preto vás prosím o radu, pomôžte čo mám robiť, pretože ho nechcem stratiť tým, že sa nedokážem ovládať. Potrebujem odbornú pomoc lekárov?  

poli

Kiwuska....presne viem aky to je pocit...ked som citala tvoj clanok mala som pocit, ze citam o sebe....mam ten isty problem zo sebaovladanim..sice parnera nebijem ani neponizujem, ale su v tom ine veci tomu dost podobne...tak ti poviem, ze jasom s nim bola3roky..1rok bol super a potom to zacalo...obcas mi zadrbavalo..vravel mi, ze ak sa nezmenim tak sa so mnou rozide...nuz aj ked som sa snezila neviem ako nikdy mi to nevydrzalo...teraz som na to doplatila..rozisiel sa so mnou tento stvrtok, ale v dobrom...proste nam to neklapalo a az teraz som si uvedomila o co som prisla...velmi to lutujem..prezivam najhorsie obdobie mojho zivota...neurob tu chybu co ja a skus si vziat ponaucenie aspon zo mna...naozaj sa ti to neoplati...tak ti drzim palce...povedz to priatelovi a popros ho nech ti s tym pomoze on

kikula

Podla na tu ide o nejaku miernu psych.odchylku ..Nechcem tu hovorit o priznakoch psychopatie ,ale studujem psychologiu a toto co opisujes,tak takato psychopatia zacina u malych deti.No u nich to dalej prerasta do horsich veci.Su scopni ublizit,hryzt,napadnut atd.Toto asi nebudes :)) Je zvlastne ,ze si to uvedomujes,priznavas a nadalej to robis .Chory clovek si to nepriznava,neuvedomuje... Myslim si,ze si len rozmaznana a to bude tou vychovou ,nic CNS)nerv.sustava)ale skor nedostatocna stimulacia s tvojim prostredim. Vies,predstav si ,ze budes mat deti ? co ,ked budes despota ? vyhladaj pomoc,nieje to az take normalne...Alebo sa s niekym o tom porozpravaj..pa

Dee

nie je to take strasne ak si uvedomujes svoj problem. Skus vyhladat nejakeho psychoterapeuta, ktory ta moze naucit ako sa krotit. Nejake dychove cvicenia a tak.Drzim palceky a snaz sa, pretoze mas asi skveleho priatela ked ti doteraz toleroval tvoje nalady.