choroba ci nevychovanost?

Príspevok v téme: choroba ci nevychovanost?
Lemurik

Dobry den. Mame 6 rocnu fenku shih-tzu. Hoci je vycvicena a vie ze potreby sa vykonavaju vonku, resp. ked sa inak neda tak doma ma taku tacku s novinami kam moze ist, asi pred 5 mesiacmi zacala takmer pravidelne kazdu noc cikavat na dlazbu, v podstate hned vedla tej tacky. Z dlazby sa to vzdy zleje na koberec, hoci ho tepujeme ten zapach je uz taky zly ze budeme musiet kupit novy, no pokial toto jej spravanie neprestane bude to uplne zbytocna investicia.
Uz si s nou nevieme rady. Mysleli sme, ze ci nahodou nie je slepa a preto tam nedojde ale to sme hned aj zavrhli. Hoci ma problemy s ockami (asi nejaky zapal, "tecu" jej ocka, trva to uz cele roky, obcas je to lepsie obcas horsie ale nikdy to nezmizlo), vzdy ked vidi hrncek, do ktoreho varime repikovy caj (na cistenie oci) bezi sa schovat. A za druhe ved aj keby bola slepa tak predsa musi citit ci je na dlazbe alebo na tacke s novinami.
Ako ju od toho odnaucit? :(

xdanielax

moj pes ma dostatocne vyvinuty rozum na to, aby pochopil uz ked bol steniatko kam sa moze vymocit a kam sa nemoze vymocit a nikto mu nikdy do jeho mocu nos nepchal. Lenze mozno je to u niekt. psov rychlejsie, takze to vyhovuje MAJITELOVI viac, nez aby mu to vysvetlil inym sposobom.
takisto ako ma dostatocne vyvinuty rozum napriklad na to, aby nevstupil na cestu, kym na nu nevstupim ja (nemusim dat a ni povel), alebo nebehol pod bicykel, takze ho nemusim mat vkuse na voditku. atd atd.

xdanielax

namacat psovi nufak do mocu moze len idiot, kt. nevie co so sebou a radsej akoby sa psovi venoval mu spravi nieco, co je uplne cele zle!

halflife

2 dzanafx: pises bludy a odporujes si. preco, ked Pes nemá rozum na toľko vyvinutý, aby pochopil, že tu som sa nemal vymočiť!! - ho moze majitel prevychovat a on sa to nauci?
preco sa psovi nikdy nemoci nufak do mocu? dovod?
je to ucinne, pes sa rychlo nauci. ale nasledne ho treba aj potrestat(vyhodit na dvor - to je v meste problem. zvolit iny trest

xdanielax

a nestalo sa v case, ked to zacala robit nieco zasadne, co by nejako podla nej "zmenilo" chod domacnosti? Nepriniesli ste si nejake nove zvieratko napr., alebo cosi podobne?

inga2

skuste s vašou fenkou zajsť do niektorej veterinarnej kliniky,vynikajuca je napr.v trnave.najprv je urobia krvne testy,či nema nejake funkčne poškodeni eorganov,zapal alebo pod.poradia čo dalej.
ak vas lekar riešil zapal oči len toumastou ,tak to nie je normalne.každy je den veterinar na klinike sa zaobera problemom až do vyliečenia.
bohužial vacsin apsikov potrebuje operaciu viečok.mame s tym skusenosti,že sa neopaltilo zapal liečit dlhodobo ale radsej dat rovn operovať pokial s azisti pričina a samozrejme sa da odstarniť.
niekedy je psikovi smutno a vyžaduje si taku pozornoť,ale najprv by som to overila u skuseneho veterinara.

DzanaFX

Psovi sa nikdy nemočí ňufák do šťanky ani do hovienka!!!! Pes nemá rozum na toľko vyvinutý, aby pochopil, že tu som sa nemal vymočiť!! Také rady sem ani nedávajte, pokiaľ pes piškal von a len teraz začal dnu, tak treba zistiť príčinu...A nie mu močiť ňufák do moču!

DzanaFX

Lemurik na tie očká jej kúpte v lekárni kvapky Persadex, mne ich raz dali na toto a hneď to pomohlo, slzy jej vytekajú von, lebo má zrejme upchaté slzné kanáliky...Tie kvapky sú ale na predpis, ale stoja len asi 4€..

Deria

takze ste boli u veta. a aku diagnozu stanovil? ze by to bolo nevyliecitelne?
inac, my sme mali, co sa tyka toho cikania v byte podobny problem. este ked sme byvali v blave na 10-tom poschodi mame bolo zatazko chodit so psikom von (pokym sme ostatni pracovali), hlavne v zime alebo ked boli vytahy (casto!) pokazene, naucili sme nasho psika cikat tiez na handricku, pod ktorou bol igelit a ktoru mal v kupelni. fungovalo to super. urcite je to lepsie, nez nechat psa, aby musel 8-10 hod. drzat, hlavne v lete, ked viac pije. psi, ktori musia dlhe hodiny drzat, mavaju neskor problem z ladvinami alebo mocovymi cestami, ci mechurom.

Lemurik

S ockami sme boli aj u lekara, opakovane. Odobril nam ten repikovy caj a este na aj predpisal masticku, taku obycajnu ako pre ludi - ophtalmoframykoin. Pokial jej to cistime pravidelne kazdy den tak ma ocka docela pekne. Ale staci aby sme raz nestihali a je to zase zle :(
A s tym cikanim na dlazbu - od zaciatku sa jej to snazime zatrhnut, nic ale nepomaha. Myslim ze aj vie, ze robi nieco zle, pretoze za to vzdy dostane poriadne vynadane a potom sa radsej aj pol dna nikomu neukazuje na oci, zalezie niekam pod postel. Napriek tomu sa to opakuje.
A este k tomu ze jej vobec dovolime cikat v byte - zo zaciatku to bola nutnost, kedze vsetci clenovia domacnosti sme pracovali / chodili do skoly takze s nou v niektore dni okolo obeda nemal kto ist von. Ale velmi rychlo sa naucila chodit na svoju tacku takze s tym nebol problem. Vacsinou ju aj tak nevyuzivala a radsej vydrzala kym sme neprisli. Potom odisiel otec na dochodok tak ju vencil on. Je vsak cukrovkar, pred asi troma rokmi sa mu rapidne zhorsil zrak a uz sa boji chodit von sam kedze takmer nevidi :( Ona sa ale prisposobila, hoci mala doma tacku vzdy vydrzala dokym sme neprisli domov a nevzali ju von.
A ked sme doma tak ju dokonca obcas zacala vyuzivat na to aby nam dala vediet ze sa potrebuje vyprazdnit tym ze si na nu sadla a cakala kedy si ju vsimneme a zoberieme ju von. Alebo ked jej je zle a chce sa jej grcat hned dobehne tam na tacku a tam sa vyvracia. Proste naozaj vie ze to miesto moze znecistovat a nedostane vynadane.

Deria

Urcite vie, kde ma cikat a kde nie. Mozno vas chce na nieco upozornit a mozno skusa, pokial moze. Kazdopadne vyrieste najskor tie ocka. Po tak dlhom case to moze mat uz chronicke, len repik to nevylieci.