Introvert a kariera

Príspevok v téme: Introvert a kariera
Dagmar151

Zjednodusene, pre tych ktorym by sa nechcelo citat: Ma vobec introvert sancu spravit karieru, ziskat vyssiu poziciu?
Som introvert, teda ma sprevadzaju vsetky charakteristiky: radsej som sama, velka spolocnost ma vycerpava, necitim sa tam dobre, energiu si doplnam samotou, mam problem s prednesom pred publikom, tazko nadvazujem priatelstva, bohaty vnutorny zivot atd. Casto som sa pokusala to zmenit, ale ziadny uspech sa nekonal. Prinutim sa ist na nejaku akciu, lenze uz po hodine hladam sposob, ako odtial odist a ist domov si citat, alebo za priatelom. Viem byt aj hlucna, dominantna,lenze to zasadne len v spolocnosti ludi,ktori su bud moji velmi blizki kamarati alebo rodina. Nevadilo by mi to, lenze v dnesnej dobe je zrejme nutne byt extrovert, aby mal clovek karieru. Tazko si ma niekto vsimne, ked sa nebudem zucastnovat vsemoznych firemnych zabav, nebudem sa kontaktovat s kolegami inak, nez na pracovnej baze a nebudem vykrikovat svoje nazory na pracovisku. Zatial som len studentka(VS ekonomickeho zamerania), lenze uz teraz to pocitujem-pracovala som dva roky v jednej kancelarii brigadne,ked som odtial odchadzala, mala som bilanciu ako taky kamaratsky vztah s dvoma kolegami, ale vyhradne na pracovisku. Brigadnicka, ktora nastupila mesiac pred mojou vypovedou(nevyhodili ma, odisla som sama) si uz po 2 tyzdnoch tykala so vsetkymi a viedla s nimi druzne rozhovory. Na pohovoroch je vzdy podmienkou "komunikativnost". Neviem, co presne si mam pod tym predstavit...nemam problem vyjadrit svoj nazor (skusajuci mi na ustnych casto hovoria, ze sa vyjadrujem na urovni), viem sa spravat slusne, ale ozivenie kolektivu a hrejivu atmosferu rozhodne nesirim. Dokonca som sa uz viac krat stretla s nazorom, ze introvert=nesebavedomy clovek. Ak to je skutocne takto vnimane, tak skoncim v kute kancelarie, bez nadeje na postup. Moze mi tato moja crta uskodit, alebo sa mozem utesit tym, ze ak budem podavat slusny vykon, so znalostou cudzich jazykov, slusnym a korektnym spravanim, tak to vadit nebude?Mate niekto osobne skusenosti, alebo aspon z druhej ruky, ako su tito ludia vnimani na pracovisku?Dakujem.
PS: ospravedlnte absenciu diakritiky, nemam momentalne nainstalovanu slovensku klavesnicu.

0vecka

2 majkyy111 podla mna z introverta moze byt dobry recnik a aj z neho moze byt dobry sef ... problem je ale ze ho nikdy na tu poziciu nedaju...

majkyy111

nejde o to ci sa ludi bojis alebo nie, ale o to, ze introverti jednoducho vo vseobecnosti nevyzaruju na druhych ludi nic co by ich nejak pozitivne ovplyvnovalo a to je ten dovod preco nie su vhodny na riadiace pozicie, alebo ani politiku nemoze taky clovek robit pretoze nenajde volicov z dovodu ze je prilis "suchy", nevie zaujat, nevie na druhych posobit

Carie

extroverti sa vedia prelacit dopredu, preto je ich vela na sefovskych poziciach. ale rozhodne to nie je pravidlo. introverti vobec nemusia byt nudni a mozu byt v spolocnosti oblubeni, kludne to mozu dotiahnut daleko. ale musia to byt ludia, ktori si vedia vydobit respekt.

Dagmar151

Majky, ovecka, ale ja som introvert, ja nemam socialnu fobiu, ani schizoidnu poruchu osobnosti. Ja nebezim s placom na zachod, akonahle sa mi niekto prihovori. Dokazem sa s ludmi normalne kontaktovat, co sa pracovneho procesu tyka, nemam problem poradit, alebo o radu poziadat, dat navrh, dohodnut sa na postupe, rozdelit si zadanu pracu atd.Nezodpovedna urcite nie som, som praveze dost detailista a rada mam veci naplanovane so vsetkymi moznymi dosledkami a moznostami vyvoja situacie. Mne slo prave o to nizsie spominane, tie neformalne akcie s kolegami, kde sa casto vsemozne paky pohnu-to je moj problem, ze ma podobne akcie nebavia, som na nich strnula, nudi ma to a to sa tazko ukryje, kazdy to hned vidi, ze by som tam radsej nebola. Nerada si jednoducho pustam ludi blizsie. Chcela som vediet, ci to ma vyrazny vplyv na pracovnu poziciu, ak sa na takychto akciach clovek nezucastnuje, ak je vseobecne zname, ze tento dotycny nie je velmi spolocensky typ.

majkyy111

asi tak, no ak existuje 1% sefov ktori su introvertne zalozeni tak to je este vela... ja osobne som sa nikdy nestretol s niekym takym na veducej pozicii a osobne si stojim za tym ze to je velmi nepravdepodobne, pretoze na vedenie ludi musi z cloveka vyzarovat silna charizma a introverti nevyzaruju okrem nudy a odmeranosti vobec nic:D

0vecka

2 youki toto je teoria ale ja som este nevidel na velmi vysokej pozicii introverta... vecsinou sa sefmi stavaju prave take velke papule...

youki

Introvert moze viest ludi a moze byt lepsim vzorom pre okolie. Takisto znasat zodpovednost nie je o tom, ci je clovek introvert/extrovert. Kazdy typ cloveka to riesi inak a neda sa povedat, ktory sposob je vyhodnejsi, kedze introvertom vyhovuje nieco ine ako extrovertom. To ze maju rozdielny sposob spravania neznamena, ze je nieco menejcenne alebo menej kvalitne.
Vo vedeni firmy je vhodne mat zastupenie roznych typov osobnosti, aby sa navzajom doplnali.
To si len nasa spolocnost mysli, ze ked sa nieco riesi jednym sposobom, tak to tak ma riesit kazdy.
A ak chcete konkretny priklad, kde vedia introverti podrzat firmu, tak je to v tom ze sa s nimi lepsie diskutuje o kritickych veciach, lebo si najskor premyslia ako problem riesit a nehrnu sa hned do prveho napadu. To vie riadne usetrit financie. Introverti vedia lepsie pocuvat a pochopit, co im druha strana vravi, maju vacsi prehlad o firemnych stretnutiach a teda lepsie schopnosti navrhnut spolahlivejsie riesenie. Dokazu potlacit emocie, neskacu do reci a posobia viac reprezentativne. Ovela menej sa stava, ze povedia nieco co by nemali alebo nechceli a ich napady su premyslenejsie.

majkyy111

youki, ano viac hlavou, ale to neznamena ze nie je potrebna komunikacia a kooperacia medzi ludmi, a to je prave u introvertov problem. ako som uz pisal - introvert sa len tazko presadi v povolaniach kde je potrebne viest ludi, presadzovat riesenia, niest velku zodpovednost, posobit na ludi, prejavovat emocie atd. introvertnost ani extrovertnost nemoze nikomu a nikdy zarucit vobec nic, pretoze vsetky z toho plynuce vyhody/nevyhody sa vztahuju vzdy len ku konkretnej oblasti povolania/cinnosti

youki

Introvert potrebuje na realizovanie svojich planov klud, radsej je sam, alebo v malej skupine ludi. Extrovert potrebuje okolo seba pozornost, kolektiv.
Zakladom prace je aj spolupraca aj sustredena cinnost.
Introvert je sam, moze sa sustredit a ked potrebuje nieco prekonzultovat, moze pouzit mobil,pc hocico bez toho, aby priamo mal v okoli ludi, ktori ho unavuju.
Extrovert potrebuje vsetko prediskutovat, jeho sustredenost je slabsia bez kolektivu a ak je v kolektive, tak je zase zavisla od kolektivu.

Tolko v strucnosti z vyskumnej prace, ktorej sucastou bolo aj testovanie osobnosti a zaver bol taky, ze introverti su schopni v dnesnej dobe dosiahnut viac. Davnejsie bola viac potrebna spolupraca ludi a viac sa pracovalo v praci. Dnes sa viac pozera na vysledky prace, menej fyzicky a viac hlavou. Spolupracovat sa da aj bez priameho kontaktu osob atd.