Introvert a kariera

Príspevok v téme: Introvert a kariera
Dagmar151

Zjednodusene, pre tych ktorym by sa nechcelo citat: Ma vobec introvert sancu spravit karieru, ziskat vyssiu poziciu?
Som introvert, teda ma sprevadzaju vsetky charakteristiky: radsej som sama, velka spolocnost ma vycerpava, necitim sa tam dobre, energiu si doplnam samotou, mam problem s prednesom pred publikom, tazko nadvazujem priatelstva, bohaty vnutorny zivot atd. Casto som sa pokusala to zmenit, ale ziadny uspech sa nekonal. Prinutim sa ist na nejaku akciu, lenze uz po hodine hladam sposob, ako odtial odist a ist domov si citat, alebo za priatelom. Viem byt aj hlucna, dominantna,lenze to zasadne len v spolocnosti ludi,ktori su bud moji velmi blizki kamarati alebo rodina. Nevadilo by mi to, lenze v dnesnej dobe je zrejme nutne byt extrovert, aby mal clovek karieru. Tazko si ma niekto vsimne, ked sa nebudem zucastnovat vsemoznych firemnych zabav, nebudem sa kontaktovat s kolegami inak, nez na pracovnej baze a nebudem vykrikovat svoje nazory na pracovisku. Zatial som len studentka(VS ekonomickeho zamerania), lenze uz teraz to pocitujem-pracovala som dva roky v jednej kancelarii brigadne,ked som odtial odchadzala, mala som bilanciu ako taky kamaratsky vztah s dvoma kolegami, ale vyhradne na pracovisku. Brigadnicka, ktora nastupila mesiac pred mojou vypovedou(nevyhodili ma, odisla som sama) si uz po 2 tyzdnoch tykala so vsetkymi a viedla s nimi druzne rozhovory. Na pohovoroch je vzdy podmienkou "komunikativnost". Neviem, co presne si mam pod tym predstavit...nemam problem vyjadrit svoj nazor (skusajuci mi na ustnych casto hovoria, ze sa vyjadrujem na urovni), viem sa spravat slusne, ale ozivenie kolektivu a hrejivu atmosferu rozhodne nesirim. Dokonca som sa uz viac krat stretla s nazorom, ze introvert=nesebavedomy clovek. Ak to je skutocne takto vnimane, tak skoncim v kute kancelarie, bez nadeje na postup. Moze mi tato moja crta uskodit, alebo sa mozem utesit tym, ze ak budem podavat slusny vykon, so znalostou cudzich jazykov, slusnym a korektnym spravanim, tak to vadit nebude?Mate niekto osobne skusenosti, alebo aspon z druhej ruky, ako su tito ludia vnimani na pracovisku?Dakujem.
PS: ospravedlnte absenciu diakritiky, nemam momentalne nainstalovanu slovensku klavesnicu.

0vecka

2 youki daj nejaky priklad ja si myslim ze extroverti to maju vo vseobecnosti lahsie... ale su odvetvia kde je ten rozdiel minimalny a inde priepastny... ale neviem si predstavit nieco kde sa ma lepsie introvert ako extrovert.... jedine ze by to bol typ prave ako sofer kamionu proste kde sa nemoze dostat do kontaktu s ludmi a introvert to lepsie znasa...

youki

nevidim v tom problem
dnesna doba je pre introvertov podla mna vyhodnejsia a introverzia nema negativny ucinok na karieru. Je to to iste, ako keby si hodnotila uspech podla vysky cloveka. V istych profesiach to hra rolu, vo vacsine nie.

majkyy111

samozrejme moze platit aj co pisal luciano, teda podnikove ozran party... problem ma ale ten kto nie je kompatibilny s alkoholom

majkyy111

ma, ale nie v povolaniach ktore vyzaduju komunikaciu s ludmi v zmysle ich riadenia, vedenia a ich ovplyvnovania (cele spektrum cinnosti ktore vyzaduju zmysel byt leaderom, alebo schopnost naplno prejavovat emocie, predvadzat sa).
moze spravit karieru napriklad ako maliar, matematik, sachista, architekt, dizajner, ale len tazko povolania ci cinnosti ako podnikatel, manazer, ucitel, herec, atd

luciano

Ešte dodám, že viem o čom hovorím, pretože som sa sám stal šéfom, ktorý vyberal iných nižšie postavených šéfov. Zúčastňoval som sa pohovorov a ak nejaký záujemcovia mali rovnaké odborné predpoklady, tak som si vždy vyberal tzv. ľudskejšieho záujemcu. Pri pohovore som to proste vycítil kto je ľudský a empatický a kto je len stroj na vedomosti. A je jedno, či je to extrovert, alebo introvert, oba povahové typy dokážu byť rovnako ľudskými

luciano

Ja som introvert ako vyšitý a napriek tomu som dosiahol vynikajúcu kariéru. Zásada je zúčastňovať sa neformálnych stretnutiach s kolegami a šéfami napríklad na oslavách narodením, vianočnej kapustnici a podobne. Ak sa tam pije, tak na dobrú náladu treba piť s ostatnými a z introverta sa hneď stane veselý extrovert, ktorý si s ostatným zaspieva a zatancuje. Ja som si kariéru vybudoval práve na takýchto oslavách. A stal som sa obľúbený preto, pretože som sa nielen zabával, ale aj pozorne počúval ostatných. Ľudia majú radi, keď ich človek počúva a vciťuje sa ich problémov. A na to nepotrebuje, aby bol extrovert, naopak, introvert je schopný omnoho väčšej empatie.

Carie

mala som kolegu, bol introvert, moc toho nenahovoril, na zabavu ho nebolo, ale mal respekt, vedel si povedat svoje ked bolo treba a vedel si stat za tym. vedel sa aj pohadat. vo firme mal dobru poziciu a dobry plat.

Carie

iste ze ma aj introvert sancu na karieru, ak na druhych posobi sympaticky, ak je inak dobry, cestny, ale zaroven si nenecha skakat po hlave. a neospravedlnuje sa za kazdu blbost, napr. za absentujucu diakritiku.

Dagmar151

Nutim sa do toho preto (teda aspon nutila som sa, uz som to vzdala, kedze to nie je vo mne), lebo ma to mrzelo, ze som taka, vzdy som pozorovala, ze clovek, ktory je s kazdym hned kamarat, to ma v zivote lahsie. Chapem, ze su to v 95% povrchne vztahy, ale mnohokrat toho dotycneho niekto niekam dohodil, vybavil mu flek u nich vo firmne atd. Kam mierim este nemam uplne ujasnene, iste predstavy mam (auditorstvo), ale tazko to povedat s urcitostou, predsalen trh prace je taky, aky je, sustredim sa hlavne na jazyky, chcela by som sa dostat do nadnarodnej firmy a tam je to vstupna brana, casto ich ani nezaujimaju znalosti(ktore aj tak u absolventa valne nie su :)). Aj doteraz, co som mala brigady, slo o pozicie, ktore vyzadovali samostatnu pracu, timova praca nebola potrebna. Tam mi to slo, ked bolo nieco zodpovedne na praci pre brigadnika, tak sli za mnou, nie za ostatnymi. Je dost mozne, ze mam nizke sebavedomie, pracujem na tom, myslim, ze sa to zlepsuje, rozhodne som na tom lepsie, nez v puberte. U psychologa som zatial nebola, pouvazujem nad tym. Dakujem.