Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ľudia študujúci psychológiu, psychológovia, psychiatri: Psychicky chorá mama

Príspevok v téme: Ľudia študujúci psychológiu, psychológovia, psychiatri: Psychicky chorá mama
Emanuela

Mám 17 rokov a žijem s mamou, nevlastným otcom a sestrou, pričom otec so sestrou väčšinu času nebývajú doma, ale u dedka. Mám psychicky narušenú mamu. Neviem určiť, čo konkrétne to je, ale nie je to podľa mňa niečo bežné. Hodilo by sa to pre ľudí čo študujú psychológiu podľa mňa, mohol by to byť fajn materiál na nejakú prácu.. Potrebovala by som pomoc. Neviem na koho sa mám obrátiť, pretože s psychológmi dobrú skúsenosť nemám. Prvá psychologička stále vravela, že som sebecká a riadila sa tým, čo povedala mama a druhý psychológ stále omielal nejaké definície a snažil sa riešiť veci, ktoré nie sú koreňom problému, ale dôsledkami a ktoré problém nezmenia. Rada by som sa s niekým stretla a porozprávala mu všetko, takže ak by ste náhodou niekto chceli (aj keď neviem prečo by ste mali chcieť :)), porozprávala by som vám osobne. Možno by ste mi mohli pomôcť.
Aby som nejak stručne načrtla svoju situáciu, tak skúsim napísať prvé veci čo mi napadnú. Je možné, že sa vám to bude zdať nereálne... Napríklad máme doma presný režim, čo sa kedy a koľkokrát robí, vysáva sa u nás byt 2x denne, sme (vlastne len ja teraz) zavretí v detskej izbe dovtedy, kým mama nemôže povedať že môžem vyjsť. Ak potrebujem piť alebo na WC, musím otvoriť dvere a zakričať jej, či môžem ísť. Buď ma pustí, alebo musím čakať, kým umyje podlahu alebo sa naštve a nepustí ma. Premiestňuje ma z izby do izby ako panáčika, aby som "nezavadzala" a nemôžem voľne prejsť z izby do izby. Ona stále upratuje, odkedy príde z práce až do večera. Robí v automobilke v Bratislave. Sme zo Serede. Ak chcem ísť von, musím odísť v čas, kedy ona povie a vrátiť sa kedy ona povie - ani neskôr, ale ani skôr. Napr. v sobotu musím o jednej odísť, aby mohla upratovať a vrátiť sa o desiatej alebo jedenástej, ako jej to vyhovuje. Niekedy nemám byť kde. Teraz sa posledný mesiac upla na to, že chce bývať na dome. Že jej z paneláku šibe, že ju to obmedzuje, že sa musí prispôsobovať a všetky problémy, veci, všetko vzťahuje na ten dom. Že keby bývame na dome... Poslednú dobu používa vulgarizmy a keď má amok, tak trieska vecami alebo ich niekedy odhodí. Dnes začala po mne kričať, že s ňou nechcem ísť na bicykli von, keď sa po mesiaci-dvoch rozhodla že na hodinu vypadne z domu. Ja som kvôli angíne, všiam a stuhnutému krku z vyčesávania odmietla a chytila amok a začala všetkým trieskať a nadávať na všetko. Začala hovoriť o mojich kamarátoch ako o "je*nuých", pričom jej žiaden z nich nikdy nič zlé nepovedal ani nespravil, nemajú na mňa zlý vplyv a ani s danou situáciou nijako nesúviseli. Začala mi vyhadzovať veci, napr. čaje do koša, začala kričať že jej šibe a potrebuje psychiatra a antidepresíva. Ja som sa rozplakala, lebo som to nezniesla a chcela som zavolať otcovi do práce. Zakázala mi to a kričala, nadávala, omielala všeličo dokola a ja som plakala a klepala sa a chcela som odísť preč, na čo sa mi začala vyhrážať, že nepôjdem, pretože ak sa čo i len dotknem vchodových dverí, skočí z okna. Takže som nemohla, pretože by som bola vraj obvinená z vraždy ak by skočila. Tak mi začala prikazovať, čo budem robiť, čo robiť nebudem, začala mi vyhadzovať veci a zakázala mi sa už "navždy alebo kým nebudem dospelá" stretnúť so svojimi kamarátmi. Vymenovala mi, aké budú odteraz "pravidlá", že si ju budem ctiť a poslúchať hocičo čo povie, inak vyskočí z balkóna (bývame na 5. poschodí). Potom ma poslala do izby a teraz tu sedím. Chcela som sa napiť, ale zakázala mi. Tak tu sedím a neviem kedy ma pustí von z izby. Neviem či na ňu môžem zavolať sanitku. Ona by to dokázala uhrať tak, že jej nič nie je, má totiž nejakú nadpriemernú inteligenciu či čo to. Psychiater stojí peniaze a sama tam nepôjde a psychológ pre mňa tiež stojí peniaze. V marci budem mať 18 rokov a plánujem odísť z domu niekam do lacného podnájmu - mám nejaké peniaze - dedičstvo po otcovi. Obávam sa ale že sa mi bude vyhrážať zasa skočením z okna. Neviem čo mám teraz robiť a som psychicky dosť na dne (kedysi keď mi ešte fyzicky ubližovala som sa rezala nožničkami po ruke, ale to už nechcem). Vážne potrebujem pomoc, ale neviem na koho sa obrátiť. Nič totiž nemôžem robiť.
Vie mi niekto pomôcť alebo ma aspoň vypočuť? Prípadne riešiť maminu chorobu či narušenie. Inak som ešte zabudla, že sa bojí špiny. Musíme chodiť po byte pomaly, zastvárať dvere pomaly, plávajúca podlaha sa umýva denne nespočetne veľa krát, prezliekame si oblečenie výhradne v kúpelni, v kúpelni nosíme zvlášť "kúpelňové papuče", na balkóne "balkónové". Pred vstupom do istých miestností nám musí ona osobne "oprášiť" spodok topánok a oblečenie, pred záchodom sa musíme niekedy vyzúvať, nikdy k nám nechodí nijaká návšteva, nemá nijakých kamarátov, len kolegov. A čo je veľmi smiešne, taký paradox - študuje sociálnu prácu a tvári sa, že ju to zaujíma, pritom má problém sama so sebou, na dedka nadáva že je starý a neschopný a tak. A káže mi čo ma má zaujímať, čo mám mať rada, čo mám chcieť, čo si mám obliecť, aké mám mať hobby. Stále tvrdí že sedím doma na zadku a keď idem von, tak zasa tvrdí že som stále vonku, takže neviem čo mám robiť. V škole nesmiem mať trojku a nesmiem už ani variť, pretože vraj "robím bordel". A keď mi povie, že mám niečo upratať a ja to normálne upracem, tak začne kričať že som neschopná a že to musí robiť po mne znova, pretože som to neurobila poriadne. Takže vlastne sa mi ani neoplatí nič robiť. Keď sa ponúknem, povie že to musí sama spraviť, lebo ja to nespravím poriadne a potom sa sťažuje, že doma nič nerobím :/ Kamarátov nemám nijakých okrem partie cc. 30 ročných ľudí, s ktorými si rozumiem. Keď boli ostatní v puberte, ja som bola už predčasne vyspelá - ja som bola v puberte keď oni ešte neboli, takže s rovesníkmi sa moc nechápem. A mám veľmi nízke sebavedomie, robí mi problém rozprávať sa s cudzími ľuďmi alebo chodiť po ulici, pretože mám pocit, že sa všetci na mňa pozerajú a smejú sa alebo ma rozoberajú. Chcem žiť normálny život. Viem sa uskromniť, chcem byť len ako ostatní. Pomôžete mi niekto?

sasankan

Psychické vydieranie. Vlastnou matkou. Inak poznám dost podobný vzťah aj ked nie az tak hrozne psychoticky. Dcéra nakoniec odišla z domu a túla sa po podnajmoch, mama sama vo veľkom dome. V podstate ta k ničomu nepustí a nic sa nenaucis, ani variť ani nic. Radšej žiť v bordeli ako v takom psychu. Co sa týka toho keby fakt skočila, prečo by to mali prisit tebe. Výčitky svedomia su druhá vec. Prečo jej tvoj otcim nedohovori ? Ked ju bavi upratovať nech upratuje ale že tá vyhodí z domu aby upratala a tie papuče ... A nemala by si sa tváriť že je všetko ok kvoli cudzím ľudom. Nema to zmysel, cudzí ti mozu byt ukradnuti.

Emanuela

Sasankan: Obávam sa, že ak by som ich neposlúchla alebo ušla, vážne by skočila. Raz sa už štverala na zábradlie, otec ju potom ťahal dnuka. A keby vážne skočí, neuniesla by som to - vinila by som sa z toho. A ktovie či by ma aj neobvinili. Nemala by som dôkaz, že skočila "dobrovolne". Nechcem stráviť zvyšok života vo väzení :)
A k tomu peklu zo života... Ona tvrdí že jej ho robím ja. Že celý život ma obskakuje. Stará sa o mňa, financuje ma, perie mi oblečenie, žehlí, raz za čas navarí a hlavne že kvôli mne UPRATUJE. A keď jej poviem, že to nemusí, alebo že ten zvyšok zvládnem aj sama, povie že to nespravím poriadne a že ona v špine žiť nemieni, nech ja si potom vo svojom aj prasce chovám. Takže tak :)

sasankan

Si veľmi inteligentna, nemaj komplexy. Rodičov si nevyberies. Tvoja mama je chora a potrebuje pomoc, ona ju vsak nechce. Pomoc potrebujes aj ty. To ako žijes je neuveriteľné. Asi nemáš možnosť nikam vypadnúť, tak musíš asi len vydržať. Co sa stane ked tie šialene prikazy neuposlúchnes, okrem toho ze kričí? Keby si odišla z domu vzdy ked začne kricat? Keby si jej povedala že posluchat tie bláznivé prikazy uz nebudeš a že by sa mala zo svojich dobou liecit, aby ti nerobila zo života peklo? Ak tá ma rada. Ved aj ty mozes povedat že sa zabijes, lebo to uz nevydrzis.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ľudia študujúci psychológiu, psychológovia, psychiatri: Psychicky chorá mama - Fórum - ZDRAVIE.sk