Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pomoc - Vzťah matka-dcéra

Príspevok v téme: Pomoc - Vzťah matka-dcéra
Emanuela

Mám 17 rokov a problém s mamou, ktorá trpí poruchou osobnosti, často máva amoky a má chorobu - strach zo špiny alebo skôr paranoju. Je nadpriemerne inteligentná, tvrdohlavá, hysterická, preháňa niektoré emócie a v kritických situáciách rada púta pozornosť a hrá sa na tú, ktorej je najviac ubližované - to sú dosť nevýhody, keď sa s tým snažím(e) ničo robiť. Potrebovala by som niekomu svoj príbeh porozprávať celý (je toho spústa, hlavne konkrétnych situácií - a sú dosť nezvyčajné) a trochu prediskutovať a možno aj pomôcť, ale nemám na to peniaze. Tak mi napadlo, že v dnešnej dobe žijú ešte aj dobrí ľudia a možno by sa nejaký psychológ, psychiater alebo študent psychológie, alebo vôbec hocikto, chcel so mnou porozprávať osobne. Kľudne za ním pricestujem. Možno by to bol pre študenta aj dobrý podnet alebo prípad na nejakú prácu alebo skúmanie. Je tu niekto ochotný?

zewa

Za aky dlhy cas budes mat 18?
Vyhladaj psychoterapeuta. Neviem ako je to so 17 rocnymi, ci treba nejaky suhlas rodica. Ale vacsinou ti, co sa zaoberaju dospelymi pracuju s mladezou uz od 16tich. Preplaca to poistovna. Poznam take situacie, ked sa rodina hra na dokonalu a doma to je jedno velke peklo. Skus si nejakeho psychoterapeuta najst cez net, pripadne zajdi vo vasom meste do Centra pedagogicko-psychologickej poradne.

Emanuela

MaoamKracher: Neviem kedy to presne bolo, ale keď sme bývali rok ešte v starom byte (vtedy som mala 6 rokov), tak bola myslím normálna. Alebo som to len ja nevnímala? Každopádne, takáto nebola, ono sa to časom zhoršuje stále... Otec zomrel na rakovinu pľúc 4 roky po tom, čo sa s mamou rozviedli.
Kde som vtedy? Snažím sa vtedy zohnať niekoho s kým byť. Kamarátka má obchodík, tak zvyknem byť u nej a potom idem buď k nej alebo niekoho zavolám von (pár ľudí poznám - zoznámila som sa s nimi počas týchto dlhých pobytov vonku :)). Večer chodievame na kofolku a pivo do miestneho podniku alebo na koncerty ak tu nejaký je. Túlam sa len vážne keď nie je kam, a to je možno 2x za polroka a nie celý deň, len pár hodín. Jem a pijem nejaké veci zo supermarketov, dostávam 8 € na týždeň na desiatu, víkend a tak, tak z toho.
O tom fyzickom ubližovaní by som sa tu na nete nerada rozpisovala - je to dosť súkromné, ale môžem ti napísať na mail ak chceš. Teraz mi už fyzicky neubližuje, od kedy som ušla z domu. To už je nejaký rok a pol/dva roky. Psychický "teror" sa zhoršuje časom..

MaoamKracher

a este, pisala si, ze ti predtym aj fyzicky ublizovala (ked si bola mladsia? ako, co ti robila?), teraz to preslo uz 'len' vylucne do psychickeho teroru, alebo ti niekedy aj fyzicky ublizi?
Divne mi je to, ze tvoja sestra a nevlastny otec urcite vedia, v com zijes a nic s tym nerobia. Mal by zasiahnut najmä otcim.

MaoamKracher

Tvojej mame siblo, ked ti umrel otec? Ci bola chora uz predtym?

Pisala si, ze ta hocikedy o 1 posle prec z domu s tym, ze sa smies vratit az o 22h. Kde si vtedy? Kam ides, kde sa zdrziavas, co za celu tu dobu robis, co jes, pijes, s kym si?
Snad sa netulas len tak po meste do noci sama?

Emanuela

Takže predsa ho zobralo... sakra, teraz tu mám tri skoro rovnaké príspevky :/
Nejdem tam už len z toho dôvodu, že sa bojím mamy. Bojím sa že by to bolo ešte horšie. Raz som ušla z domu na políciu (nič vhodnejšie mi v tej chvíli nenapadlo) a tam sa tvárili akoby sa nič nedialo, akoby som si vymýšľala - kto by veril decku, čo má tesne pred 16-tkou, zobrali ma na dva dni k babke, išli za mamou - tá to asi uhrala a o dva dni som bola doma a peklo :/ Zákazy všetkého čo sa v tej chvíli dalo a "prísny režim", ako to mama nazýva. Odvtedy polícií nedôverujem. Poslali nás potom aj do GA na Úrad práce a soc. vecí a tam k psychológovi, s ktorým sme sedeli obe naraz a rozprávali sme sa o tom, že nemám kamarátov - to bola jediná vec, čo sme riešili. Neviem ani prečo. Celý čas som tam nevnímala a nedokázala mu skrz maminu prítomnosť nič povedať. A mám pocit že aj tak by mi nepomohol, len zarecitoval nejakú definíciu toho čo mi je a povedal že to bude lepšie (čo vlastne aj povedal a s tým sme odišli). Jedinú vec vidím odísť najskôr ako budem (právne) môcť. A dovtedy nejakú psychickú oporu, abych sa nezrútila...
Nahrať si to nemám možnosť :/ Telefón musím mať v kuchyni na poličke, takže niet čím.
Žijem s ňou sama, otčim so sestrou sú u dedka - tam sa ale už nezmestím (a otec je mŕtvy už 9 rokov), dvojizbák - dedko v posteli v izbe, sestra v posteli v obývačke a otčim na prístelke pred telkou :/
Svedkov nemám, keďže sa to deje výhradne doma a vonku sa tvárime ako "šťastná rodina bez problémov". Všetky také veci ako svedkovia či nahrávanie som už zvažovala, ale nič z toho nevychádza.
Dnes zahlásila, že je "zrelá na psychiatra", že pôjde do Pezinku, lebo jej z tohto paneláku šibe a bla-bla, tak možno sa nám ju k psychiatrovi s otčimom nejak podarí dostať.
Inak možno aj mne by sa zišiel nejaký psychológ, lebo mám pocit, že žijem už viac v budúcnosti než prítomnosti. Stále si predstavujem, aké to bude, ak budem bývať v nejakom podnájme, ako budem chodiť do školy, brigádovať, čo budem robiť vo voľnom čase, čo si budem variť, kto príde ku mne na návštevu... :D Mám vybratú takú obývateľnú pivnicu s pidiokienkom :)
A som zo Serede.

MaoamKracher

a byvat k nevlastnemu otcovi a sestre ist nemozes? mozno by aj to bolo riesenim, zasa nemas 5 rokov, ale 17 aj par mesiacov..takze vlastne skoro plnoletost a snad by si mala pravo rozhodnut sa (aj pred pripadnym sudom), kde chces zit

MaoamKracher

Uverejneny je v sekcii 'Temy nesuvisiace so zdravim'.
Ak je co len 20% z toho,co pises o vasich pomeroch doma pravda, preco nejdes na socialku? Mas moznost si tie veci, ktore sa deju doma, nahrat? Mas svedkov, ktori potvrdia, ze je to tak? S kym zijes doma okrem matky, ked sestra byva mimo? Toto je pripad pre socialku (ide o tyranie).
Ak mas psychiatricky vazne choru matku a podla toho, co pises, tomu tak je, tak nie si doma v bezpeci. Tvoja matka by musela byt ochotna sa liecit, co asi ale nebude, takze uz len odist z domu, natrvalo sa odstahovat. No ale kym nedosiahnes plnoletost, tak socialka.

Emanuela

MaoamKracher: Boli sme pred dvoma týždňami pri Liptovskom Mikuláši ubytovaní (chodili sme po jaskyniach s otcom a sestrou) a v priváte kde sme boli som mala podozrenie, že v mojej posteli predo mnou niekto spal. Našla som tam totižto tri chlpy a také divné čierne špinky. Tak sme to vyprášili cez balkón. S vankúšom som ale nerobila nič. Zdalo sa mi že ne ňom nič nie je. Zjavne bolo, ale na to sme prišli až pred pár dňami :/ Svrbenie som pripisovala teplu, vlasy som si umývala každý deň, aby sa mi nepotili. Ale všiam to akosi nevadilo - akurát boli len voňavé vyumývané :D Už ich mám preč, len tie hnidy ešte raz za čas nejaké vyčešem. Ako vlastne vieš, že som mala/mám vši? Nebodaj sa mi uverejnil ten pôvodný dlhý príspevok ktorý som napísala a potom sa tváril, že ho nezobralo...

MaoamKracher

Uz sa zacali skolske prazdniny? Povedz mi, ako idu do kopy vsi, niekolkonasobne denne umyvanie sa a prezliekanie sa a skoro sterilny byt? Ako a kde si sa dostala ku vsiam?

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Pomoc - Vzťah matka-dcéra - Fórum - ZDRAVIE.sk