Psik mi zjedol trošku z horalky

majkyy111

tato diskusia v podstate uz straca zmysel pretoze vsetko podstatne bolo uvedene v mojom prispevku.
LD (lethal dose) je objektivne stanovenie toxicity latky. LD50 je v podstate experimentalne stanovena hodnota vyjadrujuca strednu smrtelnu davku na 1 kg zivej hmoty pri ktorej umrelo 50% jedincov z danej vzorky. takze hadat sa tu ci to je pravda alebo nie je, je ako hadat sa ci sa zem toci okolo slnka alebo nie.
cs.wikipedia.org

Deria

ja sa naopak cudujem, ze niektori majitelia psov nevedia, ze cokolada je pre ich milacikov doslova jedovata. ako vo velkom mnozstve, tak aj v malych, pravidelnych davkach! samozrejme, ze pes hned o nej neuhynie (uz sa vsak aj to stalo!)ale nasledky mozu neskor fatalne, zalezi ake davky, ako casto ich pes dostava a ako sa prave jeho organizmus s tym dokaze vyrovnat.
ratlik, neboj sa, je to iba horalka a jedorazovo male mnozstvo, nic sa mu nestane.

lost

Inac tiez si neviem predstavit, ze by moj 4,4kg pes zjedol 440gramov cokolady na 1 posedenie :)
resp mozno ak sa mu to pomaly vylucuje/stravuje, tak to je za ovela dlhsie casove obdobie (dni?)

Jahodka123

A jakože čo si tým chcel pre boha povedať? :D Moj pes si tiež sem-tam zamlsá. Zdravá je jak ryba a už má 13 rokov a to toho sladkého a kadečoho za svoj život teda požrala. Bože týto ludia, čo v živote nemali zviera, by žiadne radšej ani mať nemali...

majkyy111

na druhej strane 2 kg ratlik by podla mna asi len tazko realne naraz zozral 200 g cokolady:) ale tak v pripade horkej cokolady staci polovicna davka a v pripade cokolady na varenie len 7,5 krat mensia davka co predstavuje necelych 30 g takej cokolady, teda menej ako 3 pasiky z cokolady, co by uz mohol dokazat zozrat aj naraz a co by mohlo smrtelne ucinky

majkyyy111

"Čokoláda obsahuje alkaloid teobromín. Nebezpečenstvo hroziace psom spočíva v tom, že vylučovanie teobromínu z ich organizmu je v porovnaní s inými druhmi zvierat (ale aj v porovnaní s človekom) veľmi spomalené."

"Letálna dávka LD50 teobromínu podaného u psov perorálne je 250 – 500 mg na kilogram živej hmotnosti."

"Najčastejšie predávané váhové množstvo tabličkovej čokolády je 100 gramov. Tablička 100 gramovej mliečnej čokolády teda obsahuje cca 200 mg teobromínu, tablička horkej čokolády 500 mg a tablička čokolády na varenie 1 500 mg."
(zdroj www.veterinarna-ambulancia.sk )

to znamena ak ma tvoj ratlik napr. 2 kg, moze byt pre neho smrtelne ak zozerie uz 2 mliecne milka cokolady (spolu 200g mliecnej cokolady = spolu priblizne 400 mg teobrominu => 400mg / 2 kg = 200mg na kilogram zivej vahy).
kazdopadne kusok horalky mu urcite neublizi:)