Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Horúčka a zápal hrdla

Príspevok v téme: Horúčka a zápal hrdla
tomas159

Zdravím mám 16 rokov a chcel by som sa poradiť ohľadom teploty a zápalu hrdla. Pred asi týždňom som bol na kúpalisku a skákal som do vody po čom som mal zapchatý nos. Nasledovala bolesť hrdla ktorá bola spôsobená pravdepodobne vypitím studeného nápoja. Od piatku 6.7 som začal mať teplotu do 37,3 ktorú som niekedy mal inokedy zase nie .Proti bolesti hrdla som bral kalciový sirup a na upchatý nos som bral Bioparox. Včera 14.7 sa teplota zvýšila na 38 a tak som navštívil detskú pohotovosť kde mi doktorka predpísala každých 6 hodín brať penicilín 1,5 tablety a každých 6 hodín paralen 1,5-2 tablety. Teplota mi však od včera stúpa až na 39,5 a po sprche s vlažnou vodou mi klesla len na 38 stupňov. Mohli by ste mi poradiť ako by som mal ďalej postupovať.

tomas159

Takže teplotypokračovali až do dnes. Včera som navštívil doktorku ktorá mi po vyšetrení povedala že mám zápal nosohltana hrdla dala mi nové antibiotiká Sumamed užívať denne 1 krát a Nasivin na hrdlo 2 krát denne. Teploty však stále pokračovali( už asi 6 dní) ale dnes mi už asi začali účinkovať nové antibiotiká pretože včera večer som mal okolo 39,1 dal som si o pol 2ej jeden paralen a doteraz sa mi teplota pohybuje od 36,5 - 37,7 ktorp mám momentálne no cítim sa fajn.

Ďakujem :)

Jessi_1111

A pod pazuchou sa meria 5-10 minút.

Horúčka

O zvýšenej teplote – subfebrilite - hovoríme, ak teplota meraná v podpazuší (axilárne) stúpne nad 37ºC (teplotu v konečníku - tzv. rektálnu teplotu nameráme o 0,5ºC vyššiu). Ak telesná teplota stúpne nad 38ºC, ide o horúčku, teplotu nad 41ºC nazývame hyperpyrexia.
Čo spôsobuje zvýšenie teploty? Tzv. pyrogény - najčastejšie cudzorodé látky, môžu nimi byť baktérie, vírusy alebo chemické látky, ktoré sa do organizmu dostanú zvonku. V niektorých prípadoch aj organizmus sám može ”vyrobiť” látky, ktoré spôsobia zvýšenie telesnej teploty.
Pyrogény pôsobia na centrálny nervový systém, kde sa nachádza centrum pre udržiavanie teploty. Spustia sa na seba nadväzujúce reakcie a výsledok vidíme na stupnici teplomera.
Je potrebné vedieť, že zvýšenie teploty patrí medzi obranné reakcie, organizmus sa touto formou bráni voči votrelcom, aktivuje si imunitné reakcie. Do hodnoty 38ºC by sme preto teplotu nemali aktívne znižovať. Správne obranné mechanizmy začínajú totálne zlyhávať, ak sa teplota blíži k 40°C.
Preto je dôležité chorému dieťaťu merať telesnú teplotu teplomerom a nespoliehať sa len na odhad.
U inak zdravého dieťaťa by sme mali zasiahnuť vždy, ak sme namerali viac ako 38,5°C.
Najbežnejším liekom, ktorý môžeme použiť aj u novorodenca, je paracetamol: Nájdeme ho vo forme Paralenu, (čípky, tabletky,) Panadolového, Paracetamolového sirupu. Ktorú z uvedených foriem zvolíme, závisí od veku a práve prebiehajúceho ochorenia.
Ak má teplotu dieťa, ktoré vracia, siahnime po čípku. Ak je choré dojča do 1 roku, ktoré hnačkuje, skôr si poradíme so sirupom ako s tabletkami.
Dôležité je ustriehnuť dávku: Paracetamol sa bežne podáva v dávke 10 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, nie častejšie ako každých 6 hodín.
Prakticky vzaté, ak chceme podať Paralenový čípok 5kg vážiacemu bábätku, tak podáme 50 mg - to znamená ½ zo 100 mg čípku. Dávku môžeme zopakovať o 6 hodín.
U detí starších ako 3 mesiace môžme podávať ibuprofen. V lekárni ho dostaneme ako sirup Nurofen, Brufen (u Brufenu sa odporúča podávanie od 6 mesiacov veku a nie deťom s nižšou hmotnosťou ako 7 kg) alebo tabletky Ibuprofen, Ibalgin. Používa sa aj pri iných ťažkostiach ako horúčka. Jeho podávanie pri zvýšenej teplote je dostačujúce v dennej dávke 20 mg/ kg telesnej teploty. Toto množstvo môžeme rozdeliť na 3-4 dávky. Opäť príklad: 12 kg vážiace dieťa má na celý deň potrebu 240 mg ibuprofenu, ak zrážame teplotu. Jednotlivú dávku 80 mg môžeme aplikovať každých 8 hodín. V 5 ml sirupu je 100 mg, takže jednorázovo podáme 4 ml. Ak budeme liek podávať každých 6 hodín, tak jednotlivá dávka bude 60 mg.
Ale čo spraviť, keď teplota vôbec neklesla, alebo o tri hodiny je ešte vyššia? Po podaní lieku treba počkať minimálne 30 minút, kým teplotu skontrolujeme. Ak sa úplne zbytočne snažíme očami zastaviť stúpajúce hodnoty na teplomeri aj po tomto čase, máme dve možnosti. Ak dieťa nemá známky závažnej centralizácie krvného obehu- to znamená ľadové ruky a nohy - môžeme zvoliť fyzikálne ochladenie buď zábalom, alebo vlažnou sprchou. Pri zábale vždy chladíme hrudník a nie končatiny. Zábal necháme pôsobiť 10 minút, potom celú procedúru zopakujeme. Po druhom zábale premeráme teplotu. Ak uprednostníme sprchu, musíme vedieť, že teplotu vody z príjemnej postupne znižujeme na vlažnú, nikdy nie studenú! Dieťatko nenecháme pod sprchou dlhšie ako 1 minútu. Kožu neutierajme úplne dosucha, aj odparovanie z kože pomáha znižovať teplotu.
Môže sa stať, že po niekoľkých hodinách je teplota opäť vysoká. Paralen sme už podali, zábaly taktiež. Ak dieťa prijíma dostatok tekutín, môžeme si pomôcť kombináciou paracetamolu a ibuprofenu, to znamená, že po 2-3 hodinách od podania jedného z nich využijeme druhý liek. Tu je skutočne dôležité upozorniť na dostatočný príjem tekutín u dieťaťa. Aj lieky na znižovanie teploty môžu mať svoje nežiaduce účinky, ktoré by sa mohli skôr prejaviť pri nedostatočnom zavodnení organizmu (vtedy dosahujú relatívne vyššie koncentrácie v krvi) a ich súčasnej kombinácii.
Dieťa s horúčkou nikdy nebalíme takpovediac do dvoch perín. Malé deti sa nevedia efektívne potiť a mohli by sme spôsobiť prehriatie organizmu. Dieťa v závislosti od teploty okolia necháme len v pyžamku alebo ho zakryjeme ľahkou prikrývkou.
Ak sa napriek nášmu úsiliu nedarí teplotu znížiť pod 38,5ºC, sme si neistí svojim postupom, alebo sa nám nepáči správanie dieťaťa, vždy vyhľadajme lekársku pomoc.
To je horúčka u detí. Horúčka u dospelých je však taká istá, dosť nepríjemná, ale nie je veľmi nebezpečná.
Febrilné kŕče (t.j kŕče z horúčky) sa vyskytujú väčšinou do 5 rokov.
Tak skoré uzdravenie...:-)

Jessi_1111

Dobrý večer.

Treba piť veľa tekutín (najmä vody, nesladené ovocné čaje, bylinné čaje najmä s obsahom mäty, anízu, rumančeka pravého) a podobných byliniek. Ak teplota sa teplota bude stále zvyšovať, odporúčam ísť znova k lekárovi alebo na pohotovosť. V prípade zlého zdravotného stavu, je možné si pohotovosť zavolať aj domov. (Nemyslím hneď 112, ale pohotovosť, väčšinou na okres).
Samozrejme, ľahká strava, a lež najmä, veľa oddychuj, horúčku si meraj každú polhodinu približne, a povedali ti na pohotovosti dokedy máš brať tie lieky? Užívaj ich podľa predpisu, poprípade môžeš aj zábaly si dávať, so studenou sprchou opatrne!!! Ale veď určite máš niekoho doma, rodičov alebo súrodencov a podobne.

Napíš, že ako ti je, keď ti bude lepšie. Maj sa a skoré uzdravenie prajem!!!
Dovidenia.

Jefitto

Alebo si choď do doktora po antibiotika :P

Moj brat dostal tiež anginu, keď sa bol kúpať na bagrovisku v dažďovej vode. A jeho kamarát dostal pleseň do papule

cinnamon

Máš anginu. Ber lieky, pi čaj, kloktaj, ked ti stupne teplota nad 38,5 daj si paralen. Kloktaj tantum Verde , alebo stopangin prípadne slanú vodu ak nemáš poruke lekáreň, alebo salviovy čaj. Lež a pot sa. Jedz ľahkú stravu, ovocie.

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Horúčka a zápal hrdla - Fórum - ZDRAVIE.sk