Ako prekonat strach zo soferovania?

Príspevok v téme: Ako prekonat strach zo soferovania?
denyssa

Mam vodicak 1,5 roka, robila som si ho, ked som mala 30 rokov. Mam pocit, ze to bolo dost neskoro a mala som si ho asi urobit, ked som bola mladsia :). Mam pocit, ze mam zo soferovania ovela vacsi strach a respekt, ako ked by som sa bola ucila soferovat v 20tke.
Ked som ho dostala, napadol sneh a cez zimu som sa bala soferovat. Na jar som trochu skusala na otcovom aute, brat jazdil so mnou a ucil ma. Ked som vsak isla 1x sama, podarilo sa mi tuknut na parkovisku cudzie auto. Mala som z toho pekne nervy. Ked som na to trochu zabudla, zase som skusala soferovat a naucila som sa jednu trasu, ktoru som celkom zvladla, ale keby ze mam ist neznamou trasou, tak to nezvladnem. Teraz som zacala byvat s priaelom a aj on chcel, aby som si skusala jazdit na jeho aute. On ma vsak stare, viac ako 10 rocne auto, kde uz vela veci nefunguje tak ako ma (zasekava sa prevodovka napriklad)a to mam este vacsi stres z toho ako na novom aute. Otec ma pomerne nove auto, takze to bolo vsetko ako na aute z autoskoly. Priatel je trpezlivy a pomaha mi, uci ma, ale vzdy ked soferujem a stane sa mi nejaky maly kiks, tak hned mam z toho stres a uz dalej sa neviem sustredit na jazdu.
Jednoducho moj problem je, ze som asi totalne technicky antitalent a ja to auto jednoducho nedokazem ovladat a ked sa sustredim na to, ze mam preradit, podradit a pripadne sa mi na krizovatke moze zaseknut prevodovka, tak sa nedokazem sustredit na jazdu a vsimat si znacky a premavku a tym padom to moze skoncit zle a preto radsej do toho auta nesadam.
Velmi by som to chcela vediet, ale neviem v sebe ten stres prekonat.
Akoby sa to dalo?

lost

radsej mat skodu 120 :D
tu by som nechal tam kde je, ak by som mal nehodu..
ale aj mna by tam nechali asi :D

problem novych aut je, ze staci aj 30kmh nehoda a mozem dat auto na vrakovisko.. pokial je to nehoda v zlom uhle alebo na zlom mieste..

dazdovka666

To je asi najhorsie na soferovani - dost co musis "soferovat" aj za druhych, este aby si aj cez priechody "chodil" za chodcov. Treba predvidat, ale obcas ani to nestaci. Mala som na jar nehodu, vyletel mi z vedlajsej taky "samovrah" na endure, cesta to bola taka, ze po nej neslo auto jak je rok dlhy, navyse uplne zarastena po okrajoch krikmi, takze k stretu nevyhnutne doslo :) /coby nedoslo, ked sa mlady odhodlal nebrzdit pred vstupom na hlavnu cestu/. Nastastie v protismere nic neslo, tak som volant mohla smelo strhnut, ale aj tak si to plechy trochu odniesli. A tie vybavovacky s poistovnou potom, no otras. Radsej nemat auto! :D

lost

a su ludia co nedavali pozor na fyzike, a nechapu kolko energie treba na zastavenie 1,5 tony priestorom pohybujucej sa hmoty :D

lost

no su ludia, co nechapu ze 1,5 tony hmoty nie je ako dostat vankusom po hlave :D

podla mna je to len otazka casu.. ked sa nieco stane, kazdemu.. moze byt akokolvek opatrny :/

GoFruit

V belgicku, bruseli. Tu musíš vkuse obchádzať dodávky a kamióny so 4 smerovkami. Ale v Ba sa mi nejazdilo lepšie. Tu sú aspoň vodiči ohladuplni. No mne sa stalo v istom meste na Svk ze som si nevsimla prechod lebo na mojej časti vozovky nebol. Bola Ho len polovica na ľavej casti a vyblednuty. A stala tam tetka a vošla mi na cestu a ledva som ubrzdila a tá sa na mňa strašne škaredo pozerala. Ale ja som proste nemyslela že skočí na cestu, mohla vidieť že mám cudziu špz a nedomyslam si prechody. Alebo som mala?

zuzi74

ja davam vzdy bohovsky pozor na prechode pre chodcov, aspon sa o to snazim...asi pred mesiacom som sa rozbiehala z lavej strany (kde som parkovala) na pravu, predomnou prechod pre chodcov, tak som sa pozrela dozadu, dopredu, zase dozadu, dopredu a nic, tak som sa rozbehla a zrazu zbadam blondave vlasy naboku celneho skla...by sa mi krvi nedorezal...to mlade dievca vyletelo spoza za sebou stojacich aut na prechod rezkym krokom, lenze mne ju v tom okamihu zakryl bocny lavy stlpik...nastastie som mala oci na stopkach a stihla zabrzdit...jedine stastie, ze som pri tom rozbiehani nevyletela ako schumacher...zial aj pri najvacsej opatrnosti sa cloveku moze vselico nepredvidatelne stat...

zuzi74

GoFruit, preboha, v akom meste jazdis?:DD
Tak s tymi chodcami je to asi vsade rovnake...a najhorsi su asi ti nastrocni, ktori si myslia, ze sofer dokaze ubrzdit aj na pol metra...staci mi rano prejst autom cez mesto a nervy v kybli:-)

lost

Dnes som isiel na vypadovke z obce, limit 50kmh, ja idem tak 50-55.. a nejaky typek v tmavom pred autom :D
asi hra rusku ruletu :D
hovorim si ze no OK :D
naraznik vymenim, budem mesiac-dva bez vodicaku ale on bude na invalidnom dochodku :D
jedine botaky som mu videl.
toto sa mi stalo asi prvy krat, ale CASTO sa stava, ze su TMAVO obleceni ludia NA ZLEJ STRANE cesty !!!
to ti klamat nemozem..
ale tak, ak nejazdis ako psychopat, tak sa im da vyhnut..
mozno je takych nehôd 100 za rok? 200?
ale kazdy den je krizovych situacii nielkolko stoviek-tisicov podla mna :)
cize sanca, aby si mala prave ty smolu (na samovraha) je podla mna nizka..
a cesty zase uzke nie su az tak :) len sa to zda, ked som bral brata do CR, fakt do takeho hlbokeho zapadakova, kde bola dvojprudovka siroka mozno tak 3 metre :D tak to bola ina haluz teda.. resp myslim ze v rakusku maju radi uzucke cesty, alebo na zahori su take.. to su fakt extremy, este aj ked som bol na dialnici v rakusku, rychlost sice len 80kmh, ale vac by nesiel ani blazon :D dva osobaky sa tam zmestili tak, ze oba od betonovej steny 10cm a medzi nimi tak 50cm :) ale da sa v pohode..
podla mna cim viac jazdis, tym viac citu ziskas.. je to ako bicyklovanie..
casom ziskas odhad, a budes vediet co si mozes dovolit, a co uz rozhodne nie.. atd..
samozrejme opatrnosti nikdy nie je dost :)
ale vseobecne.. da sa to :)
a slovensko je fakt dost dobra krajina na ucenie sa,, ak sa naucis tu, na zapade nebudes mat problem.
vzdy som sa bal (taky tichy vnutorny strach) ze na zapade, ako vieden a ine velke mesta, budu otrasne na jazdenie, narocnejsie (velkomesto!!!) atd..
ale kde ze !!!
je to jednoduchie ako BA, ba jednoduchsie ako ine ktorekolvek slovenske mesto.
len si treba vsimat situaciu :) i ked clovek nie je stroj, vela veci mu unikne, no ak jazdi svojou rychlostou, vramci a pod MPR, tak je to zvladnutelne :)
a 9000km je super :)
aj ked len na dialnici, ved aj tam treba davat pozor :)
a neni problem ak spomalis v situacii, kde nemas isototu.. napr ak ide kamion oproti atd..
to sa stane aj cloveku, co ma 150cm siroke auto, cize moze sa stat aj tomu co ma 200cm siroke auto :)
urcite je lepsie stratit 20 sekund, ako riesit plechy ci posielat kytice ;)

alebo... ak sama fakt nie, skus si dat kameru na celne sklo :) napr hoci aj mobil.. a potom mozno budes mat pocit, ze je niekto s tebou :)
za 1. mas dokaz ze ak sa nieco stane a nebola to tvoja vina, nikto to na teba nehodi (!)
za 2. mas videozaznam na ktory sa mozes doma v klude pozriet, co bolo zle, ak bolo nieco zle.. (napr ci si si chodca vsimla, alebo vobec mala sancu vsimnut..)

lebo ja tiez niekedy, ked idem a nieco sa zrazu stane, take ze "len tak tak" a to hlavne v meste, a clovek potom nevie (napr ja mam taky pocit), ze neviem ci a kto urobil chybu..

napr:
idem si po hlavnej a vidim ze oproti chce niekto odbocit na jeho lavu stranu (moja prava) a tak bliknem, psomalim ze chod.. a on ide, a ja sa potom rozbieham, lenze potom je zrazu v ceste tmave auto, ktore chce ist na cestu.. a krizova situacia je na svete :D
1. vobec som netusil, ze tam je niekto dalsi, nebolo to vidietelne, kedze bolo auto zakryte atd..
2. videl on mna? ci len nestihol ist za ten cas co isiel ten druhy?
3. alebo ako to bolo ??? :D neviem, kameru som nemal.. (skoda)

pointa je - vzdy sa moze stat nieco nepredvidatelne a to (poial budu soferi ludia) nebude nieco, comu sa bude dat vyhnut.. studeny fakt :D

cize jedine tie skuenosti :) casom sa do toho isto dostanes :) dont worry :0 just drive :P carefully :)

GoFruit

ludia my mame automat, a ja sa aj tak sama neodvazim soferovat, proste sa bojim. som dost nevsimava, nevsimam si znacky, semafory, len na cestu som upata aby som nikoho nezrazila a nenaburala. tu ludia strasne skacu na cestu, na prechod ani sa nepozru ci nejde auto. nemam v oku stale rozmery auta, su tu hrozne uzke cesty, ked ide autobus alebo kamion uz spomalujem na 20. Mam odjazdenych mozno 9000 km ale vacsinu na dialnici, ach jaaaaj, poradite ako sa odvazit? myslim ze mi aj tak nic nepomoze, to je proste v hlave