Dávka v hmotnej núdzi pre študenta

Príspevok v téme: Dávka v hmotnej núdzi pre študenta
geller

Dobrý deň,
nebývam s rodičmi, bývam v dome so starou mamou pričom vlastním polovicu domu. Študujem na VŠ (denné štúdium, takže nepracujem), otec sa mi štúdium snaží financovať, ale vôbec mi to nestačí, pretože má dosť slabý plat. Mama je nezamestnaná a nemá nárok ani na žiadne dávky. Rozvrh v škole a potom aj množstvo učenia a príprav do školy mi fakt nenecháva voľnú chvíľu na nejaké brigády, možno občas, ale bohužiaľ jesť a platiť dopravu a ubytovanie treba pravidelne, nie len občas.. Dostávala som sociálne štipendium, ale po nejakých zmenách od našej úžasnej vlády sa s ním už môžem rozlúčiť..vzhľadom na otcov plat naň nemám nárok, som v takej blbej situácii- nevychádza mi štipendium ale ani peniaze na štúdium. Mohla by som dostávať dávku v hmotnej núdzi, prípadne aj príspevok na bývanie? Ďakujem

Teri24

Ak nebyvate s rodičmi to nieje dovod aby ste dostavali štipko (všetci si mozu zmenit trvaly a cakat looove)... Ale ak predsa chcete nejake štipko mat tak si treba zmenit trvaly pobyt, urobit si sudom určenu vyživovaciu povinnost od rodicov (lebo tí su povinní ta živiť kym si nie schopny sa sam živit !!!nieje to ohranicene vekom!!! ), toto všetko musis urobiť pred prvym zapisom na VŠ študium t.j. na strednej škole. Pokial to urobíš az na výške nemaš narok. Iba ak by si preukazal cca 5144 eur rocny prijem na danovom. Píšem to z vlastnej skusnosti a viem že to tak je.Prešla som si tymito opletačkami. Teraz žiadam o davku v hmotnej nudzi kedže žijem sama a studujem a mam vyzivne určene. Snad mi nieco vyjde a ked nie, tak asi nie som dostatočne čierna na to!!! :(

winki

Kdežto na dennom som mala nárok na sociálne a to bolo 245 euro každý mesiac...to už je iné kafe a áno z toho sa už dá vyžiť, keď sa študent uskromní a rodič niečo prispeje.
Bohužiaľ teraz sa už asi podmienky na sociálne trochu sprísnili.

winki

hgzuff...slušne??? Ja som dostala motivačné (za prospech) štipko za rok 400 euro. Keďže študujem externe postačuje mi to akurát tak na polovicu školného :D :D :D

hgzuff

nemas.
zacnite sa dobre ucit, ked pisete ze nemate cas ani na brigady, tak sa ucte aspon od rana do vecera a budete dostavat aspon prospechove stipko, co je celkom slusna suma

mishellla24

Dobry den,
mam po 26tke, mam male dieta ktore navstevuje matersku skolku, byvam u rodicou, sudom mam urcene otca mojho dietata platit vyzivne ale neplati.. mam narok na stipendium na vysokej skole ak by som chcela studovat? dakujem

SocialneStip

Tak skúsim ti odpovedať mojím príbehom. Môj otec už nežije, žijem s matkou a súrodencom.
Matkin príjem je nízky.
Nemám nárok na nič.
Dôvod je taký, že prakticky dostávam mesačne 90 eur sirotského a to mi má stačiť na všetko.
Mladší súrodenec je na základnej, nemá nárok ani na takzvané "obedy za korunu", veľa ľudí poberá rôzne príspevky na pomôcky, a neviem čo iné a my nemáme nárok na nič.
Nad týmto by sa mal štát zamyslieť, že keď je jeden rodič mŕtvy, tak o deti nie je postarané, nikoho netrápi či majú čo jesť. Sirotské prvýkrát dostanej asi pol roka po smrti rodiča a môžem s prepáčením ísť aj žobrať.
Máme veľa vyciciavačov sociálneho systému, ktorý majú slušné príjmy, ale akosi to zakamuflujú aby dostali predsa len aspoň niečo. Toto je typická vlastnosť Slovákov- ošklbať štát, jasné, že potom na ľudí, ktorý to naozja potrebujú nezostane. Každému je jedno či samoživiteľ rodinu uživí, prerátajú vás pomocou tabuliek a povedia: Bohužiaľ vám nárok nevznikol.

winki

lily...ak si na externom a más po 26tke poprípade dokázeš ze nebývaš s rodicmy a nepoberajú na teba ani rodicovský tak možeš dostať dávku v hmotnej nudzi a pokial máš aj nejaký príjem. Bohusial socialne stipko pre externistou neni.

lily22

Ahojte,ja mám takýto problém.Mám nezhody s rodičmi,oni ma finančne nepodporujú vôbec,študujem externe a žijem len z toho čo si ako priležitostný brigádnik sama zarobim. Mám nárok na nejaký príspevok od štátu,ak mám aj trvalý pobyt pri mojej babke???

winki

A inak čo sa zmenilo v sociálnom? ja tiež nebyvam s rodičmi a od 24 rokov som mala nárok na sociálne aj tento rok čo sa zmenilo? neviem.