Nízke sebavedomie

Príspevok v téme: Nízke sebavedomie
SoňaH

Čaute.Mám 14 rokov a potrebujem pomôcť.Keď som bola mladšia,stále som si o sebe myslela že som celkom pekná.Nikdy som však nebola namyslená a moje sebavedomie tiež nebolo nejaké veľké,skôr som bola hanblivá.Ale výzorom som sa až tak netrápila.No teraz som však v puberte a moje sebavedomie je na bode mrazu.Vlastne,často krát pociťujem niečo také ako “Neznášam sa”.Doba sa zmenila,dievčatá oveľa rýchlejšie dospievajú ako kedysi a už 13,14 ročné vyzerajú na 16.Nehovorím,že ja nie.Kedysi dievčatá nemali v takom veku ani páry o tom,ako sa požíva make up,linka alebo maskara a podobne.Dnes to má skoro každé dievča poruke.Mne sa už odmalička páčilo maľovanie očí a vizáž celkovo.Stále som chcela maľovať moju mamku,veľmi ma to bavilo.Neskôr som to už skúšala na sebe.Nie preto,žeby som chcela silou mocou vyzerať staršie alebo čo,ale preto,lebo ma to proste bavilo a páčilo sa mi to.Na začiatku som si dávala len trocha ceruzky,ani to nebolo poriadne vidno.Potom som si zase dávala len špirálu no a teraz,teraz si už dávam aj jedno aj druhé aj keď..nie už len kvôli tomu že ma to baví.Asi okolo dvanásteho až trinásteho roku sa mi začali vytvárať na tvári tie potvory čo vedia riadne zneprijemniť život.Vyrážky.Najprv len na čele.Stále som si tvár čistila,no oni nie a nie zmiznúť.Vadilo mi to,ale nejako som sa tým až tak nezaoberala.Vždy v lete,sa mi tvár upravila a nebolo to až také hrozné.Postupne sa to však zhoršovalo.Vyrážky sa mi preniesli už aj na líca,na bradu na nos.No všade.Začalo mi to hrozne vadiť.Mala som pár objavov,takže som bola nervózna,že s vyrážkami na tvári nikoho nezbalím a nikto ma nebude chcieť.Mamina mi začala kupovať rôznu kozmetiku a prípravky proti akné ale nič mi bohvieako nepomáhalo.Tak som si začala dávať make up,korektory a pod.Áno,čiastočne to zamaskovalo,ale stále bolo vidieť tie nedostatky pleti.Poviete si,že u človeka v puberte je normálne že má akné.Ale ja som si postupne začala všímať mojich rovesníkov a nikto z nich to nemal až také hrozné!Niektoré dievčatá mali úplne hladké tváričky,u iných sa sem tam spravil nejaký ten pupáčik.No s mojou tvárou sa to nedalo porovnať.A to ma kamaráti videli len s vrstvou make upu,neviem si predstaviť,žeby som vyšla do ulíc bez neho.Živelná pohroma.Aby som ako tak vyzera,začala som sa maľovať silnejšie,dávať si kvalitnejší make up,vždy upravené vlasy.No aj tak som sa stále pri pohľade do zrkadla zhrozila.Znenávidela som aj svoje vlasy,začalo mi vadiť že su hrozne husté a ked som si ich rozpustila,vyzerala som ako lev.V cope sa mi to tiež nepáčilo,pripadala som si málo atraktívna pre chalanov.Stále mi začínalo vadiť na sebe čoraz viac vecí,mala som pocit že som otrasná.Moje sebavedomie klesalo a klesalo aj pri pohľade na spolužiačky.Každá z nich sa mi zdala krajšia odo mňa.Nehovorím že sa na mňa žiaden chlapec ani nepozrel,ale aj tak som sa cítila nepekná.Hodiny som sa pozerala do zrkadla a hovorila som si aká som strašná a čo je na mne škaredé.V boji s tými otrasnými vyrážkami som stále prehrávala.Vždy som si hovorila,že možno keby som tie vyrážky nemala,cítila by som sa krajšia.No oni nemizli.A doteraz ani nemiznú.Myslela som si,že v lete sa mi to znova zlepší,že mi s tými Slnko pomôže.No leto sa už začalo,bola som aj pri mori a tvár otáčala do Slnka,no stále je to zlé.Nehovorím,že to nie je ani o kúsok lepšie,no stále mám z toho komplexy.A veľké.Postupne sa mi už začali pridávať komplexy aj z iných vecí.Napríklad moja jazva na chrtbe.Asi v piatom ročníku každé dieťa museli zaočkovať proti tuberkulóze a po tom očkovaní každému ostala jazva.No všetci moji rovesníci a aj mladší už majú tu jazvu úplne malinkú,skoro až neviditeľnú len ja ju mám veľkú a viditeľnú!! Skúšala som už aj náplaste,ktoré zrýchľujú hojenie,no aj tak nič.Môj ďalší nedostatok je,že mám strojček na zuboch.O chvíľu mi ho dávajú dole,no aj tak.Ďalej to,že mám len 162 cm.A mám pocit že vôbec nerastiem.Takisto mám malé prsia,to mi dosť vadí,lebo už aj niektoré 12 ročné ich majú väčšie ako ja.No proste z toho všetkého už nevládzem ani dýchať.Ja viem,že je na svete veľa ľudí,ktorí majú oveľa väčšie problémy a viem že krása nie je všetko.Mám byť rada,že som zdravá atd.No aj tak sa kvôli tomu veľmi trápim.Myslím si,že mám na to byť pekná,len keby mi aspoň tie hnusné vyrážky zmizli a zmenšila sa tá jazva.Raz ma tá túžba po dokonalosti zabije.

kveeerik

Uplne suhlasim s tym, co napisala Magy!
Mas privela casu a primalo cinnosti, ktora by mala nejaky zmysel. Zacni robit nieco zmysluplne!!! Namiesto toho rozmyslas nad totalnymi debilinami, ktore su uplne nepodstatne a places tu ako 40-rocna baba, ktora ma dve deti a opustil ju muz. Ano, ona by mala pravo sa stazovat, ty bohuzial nie. To vsetko, na co sa stazujes, skor ci neskor zmizne, lebo este rasties a menis sa! Chapes ten pojem a fakt, alebo to potrebujes netlct do hlavy kladivom??

vebe

Strasne vela ti uz ludia popisali, tak nebudem opakovat to iste. Ja sa pripajam k tomu, co napisala Magy. Cely tvoj prispevok je len o rieseni svojich nedostatkov na tvari, postave a tak. Jajkas, ako stracas sebavedomie. No, to nepride same. Mastickami ci upravovanim vlasov to tiez nepride. Zacni sa venovat nejakej zmysluplnej aktivite- tanec, sport, nieco, co ta bude bavit, kde si vybijes svoju energiu, nieco co ta bude bavit a v com mozno dosiahnes aj nejaky pokrok ci uspech. Nebudes mat tolko casu na vyrazky ci vlasy ci male prsia a mas sancu, ze si aktivne vybudujes svoje sebavedomie. Ver mi, travit prilis vela casu pred zrkaldom a utapat sa vo svojich nedokonalostiach, to je cesta na psychiatriu.

deff

dievca, nauc sa pouzivat medzernik za ciarkami a bodkami, toto sa neda citat

k tvojmu problemu - chapem, ze je na teba vyvijany tlak zo strany rovesnikov (vedomy ci nevedomy) a ze si vo veku ked ti aj vyrazka na nose pripada ako katastrofa, ale mala by si sa snazit nie vyzerat vyspelo, ale rozmyslat vyspelo - a take depresivne stavy z toho ze kolko merias su znakom tvojej dusevnej nevyspelosti, mozes mat aj meter sedemdesiat a kozy trojky, ked mas zmyslanie decka, tak ta tak ludia budu aj brat

viem ze ti tie veci pripadaju dolezite, ale ver mi, ludom je JEDNO ci mas jazvu na chrbte, nikto sa ti nebude kvoli tomu smiat a posudzovat, sak to je normalna vec (a ked sa dakto taky najde, snad mas dost rozumu na to aby si take individua ignorovala)

ludom je JEDNO ze mas strojcek, to je tiez normalna vec, nijako to neovplyvnuje to aky si clovek, ludom je JEDNO ze si nizka, nie si jedina na svete a nie je to hendikep tak z toho nerob vedu, ludom je JEDNO ze mas vyrazky, tie ma alebo mal kazdy a kto nie, tak berie antiku a ine humusy alebo ma len stastie na dobre geny, nie je to ziadna podstatna vec ktora by ti ovplyvnovala zivot, pokial jej to nedovolis

jediny REALNY problem co mas je ten ze mas neuveritelnu potrebu sa porovnavat s kazdym, aj s neporovnatelnym, tym si nicis nervy sama

viem ake to je, tiez som bola v tvojom veku taka ista, pripadala som si ako spata, no napriek tomu som rada, ze som pubertu prezila ako som prezila, nie ako zmachlena fuchtla s kozami ven co len provokuje pedofilov a nadrzancov, neboj, mas cely zivot pred sebou, vyzor sa da zmenit k lepsiemu stale

ja mam teraz 22 a som so sebou spokojna, pomaly postupne som sa zmenila k lepsiemu, jednak to slo samo od seba, jednak som si sama dopomohla - nafarbila som si vlasy (prvykrat v 20ich rokoch), zacala som nosit sosovky namiesto okuliarov lebo som sa tak lepsie citila, nie preto zeby sa mi niekto smial alebo daco podobne stupidne, zacala som dbat o spravny vyber siat na moju postavu (ak mas male prsia, nenos oblecenie ktore to zvyraznuju, najdi si co zvyraznuje to co je na tebe pekne), zacala som sa jemne malovat (ziadne kilo fasady a mihalnice jak tarantula, len korektor, tonovaci krem, zvyraznit riasy a obocie)

a hlavne sa nepozeram uz furt ze och henta caja je stihlejsia ako ja a henta ma zase lepsiu plet - dost mam v zivote nervov na to aby som si ich este sama vyrabala, ty sa to naucis tiez, neboj, len teraz mas vela casu asi na rozmyslanie a depkovanie nad pakovinami, az zacne realny zivot, nad takym nebudes slzy ronit, neboj

Kia7877U

úprimne.... mne pomohol jedine čas :) to ti potvrdia viacerí...som mala strašné komplexy z výzoru v puberte, nikto nie je dokonalí a dokonalosť je strašne nudná sama o sebe. tie centimetre a vlasy nerieš prosímťa, a to akné ti vylieči kvalitná kožná a samozrejme vekom sa všetko upraví, hormóny sa ukludnia, neboj

...m...

SonaH ja mam 28, vyrážky, hnusné vlasy, nízke sebavedomie a tiež 162cm a to myslím vážne, ani zuby nemám najrovnejšie. A make up používam od 14 rokov. Skús menej používať make up- pokiaľ sa dá a nie že ti kožná bude dávať same vodičky a mastičky čo ti budú vysušovať pleť- to je blbosť teraz mam pleť strašne mastnú+aknoznu. Mne už nepomôže asi nič. No ty si v puberte, ty môžeš z toho vyrásť.

xxy

pises akoby si uz prezila cely zivot. v podtate ta nic ani netrapi. mas 14 telo mlade. co budes robit, ked budes starnut? skolioza, vrasky, bolest krizov, klby, alergia, zrak.. myslis, ze stale budes zdrava? no bodaj by si bola. ale zivot ta este poprekvapuje, a ked teraz places nad vyrazkami, nechcem vediet, co budes robit neskor. a jazvy? :D tych bude uz len viac. nikdy nebudes dokonala, tak si to vtlc do hlavy. takze si tu pubertu aspon uzi :)

Sannny

Moja zlata, ja som v 14 merala este menej ako ty, dnes mam 19 a meriam 172 cm, takze vyska v strnastich este zdaleka nie je konecna, aj ked je to, samozrejme, individualne. V 14 som bola malicka a chuducka, fakt ako palicka a dnes mam peknu sumernu postavu, aj ked som aj tak dost stihla. Mne na akne zabrali pripravky od koznej, predtym som mala dost problematicku plet, no teraz je to uplne v pohodke. Strojcek na zuby ber ako vyhodu, onedlho budes mat pekne rovne zuby. A kvoli tym hustym vlasom by som si nerobila tazku hlavu, vsak existuje mnoho ucesov, ktore by sa ti isto hodili. Drz sa.

Leela333

V prvom rade - nikto nie je dokonalý. Zájdi ku kožnej. Ak ti mama kupuje nejakú kozmetiku z drogérie tak sa ani nečuduj, že to nepomáha. Na strojčeku nevidím nič hrozné - najmä keď ho za chvíľu mať nebudeš. Zakrývať makeupom vyrážky a teda nosiť ho každý deň je najhoršie, čo môžeš pre svoju tvár urobiť. Chápem, že ti to je nepríjemné, ale makeup tvoje problémy len zhoršuje. Opäť, zájdi ku kožnej a menej používaj makeup (ak ho už musíš mať, skús používať len korektor). A vo výške vidím najmenší problém. Ja mám 171 a cítim sa hlúpo, lebo väčšina ľudí je nižšia odo mňa :D Niekedy si fakt želám byť nižšia.

A tá jazva? Každý to má, tak prečo ťa to tak trápi? Je to len jazva a nie taká strašná. Časom bude stále menej viditeľná :)

Magy

velmi strucne: mas akutny nedostatok zmysluplnej cinnosti vo volnom case, prilis vela casu na nudu a na rozmyslanie nad hlupostami. Ze pozdravujem rodicov. Mali ta nahnat do nejakej cinnosti. Tanecny kruzok, sportovy klub... cokolvek, kde by si sa zamerala na dolezitejsie veci, ako je akne a strojcek na zuboch.

PaSi

Je to smutne Soni, ale je to sposobene aj dobou, v ktorej zijeme. Si este mladucka, plet sa Ti upravi, strojcek daju dole [tiez som riesila tieto dve veci, takze vlastna skusenost]...a tu vysku neries :o) Ja mam 163 a vyhovuje to mojmu terajsiemu priatelovi [ma 186] a vyhovovalo to aj mojmu byvalemu [ten mal 199 cm], a ani ostatni muzi si nestazovali ;o) ...hlavu hore dievca...