Mám problém s ľavou a pravou stranou... V jednej oblasti s tým mám veľký problém

Príspevok v téme: Mám problém s ľavou a pravou stranou... V jednej oblasti s tým mám veľký problém
erko27

Zdravím,

v prvom rade by som sa chcel vopred ospravedlniť, pretože neviem či som na správnom fôre a v správnej téme. V druhom rade by som chcel poprosiť o zdržanie s priblblých a bezpredmetných príspevkov na túto tému. Vopred ďakujem. V ďalšom rade prejdem ku konkrétnemu problému.

Mám problém rýchlo identifikovať pravú a ľavú stranu. Problém mi to spôsobuje v autoškole. Vďaka novému zákonu je možné robiť skúšky len 3-krát. Potom je nutné znovu zaplatiť celý kurz. Mám 21 rokov a už som absolvoval dva celé kurzy. To znamená celkovo 6 skúšok. Vodičák stále nemám. Podľa mňa ide o tie strany. S učením a chápaním pravidiel nemám problémy. Absolvoval som strednú priemyselnú školu dopravnú ako najlepší študent svojho ročníka. Študoval som odbor cestnej dopravy a konštrukcie osobných vozidiel. Bolo to celkom jednoduché, no mal som spolužiakov ktorý museli makať na štvorky. Paradoxne vodičáky mali medzi prvými. Snáď nemusím hovoriť, že ako pre chlapa neurobiť vodičák na 6-ty krát je to celkom frustrujúce. Celkovo ma to už stálo cez 650€, ešte to mohlo byť aj horšie. Prvý vodičák som mal na strednej extra lacný za 150€, ďalší bol už v klasickej autoškole za 450€ ani jeden som neurobil. Testy stále na 55 bodov ako prvý, odpovede som vedel už intuitívne. Problém boli jazdy. Svoju rolu zahral aj stres ale hlavne tie strany. Častokrát mi trvá aj tie 2-3 sekundy správne označiť stranu, pri nátlaku sa snažím skôr, ale častokrát sa stane že ich vymením, čo je dosť problém. Nehovorím o pravidle pravej ruky, keď zastavím na križovatke mám čo robiť, musím sa pekelne sústrediť na identifikovanie strán, medzi tým nesledujem ostatné veci... No hrúza. Šoférovanie ako také mi ide, len mne bz veľmi pomohlo keby mi nehovorili že odbočte vľavo alebo v pravo ale keby mi ten smer rovno rukou ukázali, možno je to vtipné, ale tento spúsob mi nerobí problém, sám keď niekoho navigujem ako spolujazdec, tak mu rukou ukazujem smer, nehovorím vpravo alebo vľavo, pretože to by nemuselo dobre dopadnúť... Nechcem sa veľmi púšťať do ďalšieho pokusu, pokiaľ nenastane u mňa nejaká zmena, neviem či to má zmysel. Mám svoje súkromné dva firmy. Konkrétne spoločnosti s.r.o. ktoré sú sústredené na predaj- Som jedniným vlastníkom, aj financií je dosť, ale akosi mi to nepomáha. Napadol ma aj nejaký úplatok, ale nepoznám správnych ľudí... A na druhej strane by som s tým nebol veľmi spokojný, získať niečo podvodom... Neviem či s tým má niekto podobný problém. Lebo ja neviem čo ďalej a vodičák by mi bodol, hovorím financíí je auto kúpim bez problémov aj bez DPH, len bez vodičáku si neškrtnem...

Dik za reakcie...

DzanaFX

Pozri sem, ja som robila vodičák na dvakrát, ani mi nemuseli robiť problém strany, stačí, že stresujem...Pravidlo pravej ruky pre nového a začínajúceho vodiča je ťažké, aj pre mňa by bolo...Nič si z toho nerob, fakt si napíš Ľ a P a pokojne ho urobíš, v dnešnej dobe je bežné, že sa vodičáky robia na viacx, či to vieš, alebo nie...Ide predsa o biznis :-) Neboj dáš to

erko27

S tým napísaním by to bolo možno fajn. Stále identifikujem strany podľa toho že zistím ktorou rukovu píšem a potom ju priradím k danej strane a mám to. Len to trvá tých 2-3 sekúnd, teda aspoň mne. Ešte pri tom keď ma niekto naviguje by to mohlo ísť, len sa obávam pravidla pravej ruky, či budem stíhať riešiť včas dopravnú situáciu... Na teste to bola sranda, ale v skutočnosti je to iné, tá dopravná situácia sa mení každú chvíľu a stále je iná... Nebola to sranda. Ešte ma napadlo iné riešenie.

Doteraz som skúšal robiť vodičáky stále v Košiciach. Je to dosť veľké mesto a niektoré križovatky som už poznal aj bez značiek a presne som vedel s ktorej strany je aká cesta a kto má prednosť. Nevedel som že má prednosť vozidlo prichádzajúce zľava alebo zprava ale vedel som že mám prednosť z tej strany a z tej strany, nevedel som aké sú to strany, ale to bolo nepodstatné, lebo situáciu som vyriešil včas a bezchybne. Problém bol že v KE je celkom dosť križovatie a kadejakých uličiek, to sa nedá všetko pošas jázd naučiť naspamäť. Napadlo ma ísť urobiť vodičák do nejakého zapadákova kde na testoch robia vodiči skúšky nie vo veľkých mestách. Len neviem kde presne by to mohlo byť. Zas som nechcel do autoškoly dochádzať 200km. Ale bolo by to možno riešenie. Veď lepšie a skôr sa naučím križovatky na spamäť v nejakom menšiom meste (napr. s počtom obyvateľov 20 000) ako v KE, Košice sú dosť veľké. Myslím že to by bolo na istotu, jednoznačne som presvedčený že by som to urobil na prvýkrát. Nerobia niekde autoškoly jazdy a skúšky len po dedinách? Počul som rad počas mojej jazdy rozprávať sa môjho inštruktora s niekym iným ohľadom toho že niekde robia vodičáky len jazdou po dedinách a vôbec nejdú do mesta. Bol nad tým rozhorčený, že ako môžu pustiť takých ľudí šoférovať do premávky... Tak potom musia byť niekde také autoškoly. Viem že to nie je veľmi riešenie, pretože si neviem predstaviť že by som sa sám pustil do nejakého mesta kde som v živote nebol a mal by som tam riešiť dopravné situácie... Ale mohol by som aspoň jazdiť po známych cestách. Poznám kopu ľudí ktorý jazdia sami len tam kde to poznajú. Nepusti sa do centra KE kde je kopa áut, hustá premávka a nepoznajú cesty. Pôjdu tam len s niekym kto im úkáže ako sa tam pohybovať, na čo si dať pozor a až potom idú samy. A keď potrebujú ísť do mesta kde ešte autom neboli, tak tam autom nejdú. Hľadajú iné riešenie. Poznám šoférov čo takým spôsobom jazdia 6-7 rokov. Ono je jedna vec prejsť autom cez mesto a druhá je jazdiť v cudzom meste... Môj otec šoféroval 10 rokov profesionálne a neodváži sa ísť sám jazdiť po cudzom meste...

DzanaFX

Buď si napíš na ruky Ľ a P, alebo sa nauč, s ktorou rukou píšeš a ak si pravák, tak budeš vedieť, že vpravo je tam, ktorou rukou píšeš :-)