Voda z vodovodu

Magy

lost - priame odsolenie vody slnkom je na lodi nezmysel. a to je jedno, ci sa jedna o vyletnu jachtu, motorovu, plachetnicu alebo komercnu velku lod. nepoznam lod, ktora by nieco take mala najme kvoli tomu, ze priamy dopad slnka nevytvori dostatok tepla, aby sa voda dostatocne rychlo odparovala a aj keby (pomocou nejakych zrkadiel na nasobenie dopadnuteho ziarenia), potreboval by si neumerne vela priestoru, na taky odparovac. co je na lodi vzdy problem, tam je permanentny nedostatok priestoru ;)
to je fakt jednoduchsie nabrat vodu do nadrze na brehu ;)

Magy

RNG - ty si zjavne mylis pojmy a dojmy. voda po odfiltrovani filtracnymi systemami, ktore pouzivaju reverznu osmozu, maju zaroven aj tzv. obohacovacie vlozky, kde je nieco ako vapencova drt a ked voda, ktora presla osmotickou membranou (fakticky cista h2o) cez to prechadza, nasycuje sa mineralmi a stava sa pozivatelnou a neskodnou pre telo. inak by sa nedala pit a sposobovala by zdravotne problemy.

nepoznam ziaden filter s principom reverznej osmozy, ktory ma len osmoticku membranu a taku vodu rovno mozes pit. je to nezmysel.

staci sa pozriet na obrazky - mas tam tri valce. prvy je vstupny filter na hrube a jemne necistoty, potom je osmoticka membrana a treti valec je ta vlozka, kde sa voda obohacuje o potrebne mineraly.

lost

Magy, hmm ok uz chapem :)
skor som myslel na tie uplne tradicne metody, tj. odsolit vodu pomocou slnka, tam sa tiez predsa voda zdestiluje, ci nie? :)
ved sa premeni na paru a nasledne kondenzuje, tj. destilacia..

osobne pijem vodu z vodovodu, ale rozmyslam ze prejdem na nieco ine.. asi nie rovno destilovanu, ale minimalne nejaku prefiltrovanu :) alebo kombinaciu cohokolvek..

kazdopadne odsudit mineralku ako to urobil Jeffito je sranda, som zvedavy co bude pit, ked bude nejaka kriza :)

potom bude dobra aj destilovana ;) aj mineralka :D

xdanielax, ok :) no ono cloveku z kratkodobeho hladiska asi ani nevadi, ale kedze pijem den co den, tak mi sakra velmi zalezi na droju vody :)
to iste potraviny..
som ochotny spravit naozaj vela pre kvalitu (kludne aj cestovat 1000km len preto, aby som nakupil kvlaitu..)
aj napriek tomu, ze hlasia "nakupovanie v tescu je OK"
no podla mna nie :)
mam drsnejsie normy.. :P
ovela, ovela prisnejsie :D
to nie je uchylka, a to nie je ani hobby, to je zivotny styl..
ci sa mi tieto investicie vratia alebo nie, to uz uvidime :)
(moze ma zrazit auto zajtra a tie superkvalitne potraviny v chladnicke mi budu nanic :D mozem sa dozit 120 rokov a potom budem nadavat ze kedy toto skonci :D )
uvidime :)

Magy

lost - zavisi od vybavenia lode. v drvivej vacsine pripadov sa voda naberie z hadice v nejakom pristave a je v nadrzi. kvalita takej vody je takisto v drvivej vacsine pripadov uplne dostacujuca, len zriedka sa stane, ze sa voda v nadrzi pokazi a treba ju vyliat a nadrz vydezinfikovat.
vacsina jachtarov pouziva nejake pripravky, ktore sa pridavaju do vody v nadrzi, aby sa voda nekazila. v podstate je to nejaka chemikalia, ktora brani rozmnozovaniu bakterii.
takze v podstate voda z vodovodu.

drahsie riesenie je odsolovanie pocas plavby, znamena to uplnu nezavislost, ale na druhej strane je to aj energeticky podstatne narocnejsie (spotreba energie na lodi je na samostatnu diskusiu, ale strucne - setri sa kazdy watt) a samotny "watermaker" tiez nie je lacna zalezitost (radovo v tisicoch dolarov, podla typu).

btw, destilovana voda je nieco uplne ine, ako odsolena. destilovana voda je fakticky ciste h2o, kdezto odsolena je len zbavena soli s ucinnostou odoslovaca (mam na mysli tie klasicke na jachtach) na urovni cca 95-98%. takze stopove mnozstvo soli, resp. mineralov tam ostava a je to vlastne aj dobre, telo ich potrebuje. take nepatrne mnozstvo soli necitit, kedze morska voda ma cca 3-3,5% obsah soli, tak pri odsoleni 95% ostane vo vode asi promile a pol soli. a to je fakt nic.

RNG

Magy, reverznu ospoticku a destilovanu vodu dnes piju uz stovky milionov ludi. Takze to asi nie je az taka blbost, ako si ty myslis. Zato, ze nemas ziadnu vedomost, ake je naozajstne zamorenie vod, tj nielen tych zopar chemikalii, ktore vodari kontroluju, ale hromada inych, ktre mozno jednotlive by neznamenali nic ale v tisicoch definitivne znamenaju.My tu mame v Chicagu super cistu vodovodnu vodu, v zroznani s ostatnymi mestami, a predsa som pozoroval uz pred 30 rokmi, ze mi kapu orchidee. Vtedy som zacal vodu destilovat, ale som ju sam nepil, lebo som veril rozsirovanej lzi dosial, ze je to skodlive.
Ale ju uz pijem vyse 25 rokov ked som videl, ze ju predavaju pre kojencov, co by samozrejme nemohli, keby to skodlive naozaj bolo. Ale poslednych 17 rokov studujem rozne periodika lekarov, co sa zaoberaju roznymi alternativnymi(tj dosial neschvalenymi) lieceniami a tito casto upozornuju, ze znacna cast problemov so zamorenim tela je spojena s vodou a odporucaju tu najcistejsiu moznu=destilovanu.

xdanielax

inac minule v TV hovorili, ze ani voda z tatranskych studniciek uz nie je ok... :))))

a aj my tu "na zapade" mame par studniciek, kt. su dokonca pooznacovane ci je pitna alebo nepitna, ale mam voci tomu respekt, neviem preco :-))

xdanielax

lost - ok.. nejdem sa hadat :-) ja som rada, ze to stale nekontroluju. Kto je uchylak, nech si to filtruje, prevara alebo ja neviem co.
Moj dedko pil cely zivot vodu z ich studne, ktoru im nikto neodobroval a neschvaloval a co? Dozil sa vysokeho veku.

Osobne si myslim, ze je ci je vo vode viac chloru, alebo menej je uplne nepodstatne, ked vezmem do uvahy napr. fakt, ze moje okno "vidi" rovno na hlavnu cestu plnu aut :-)

Jefitto

Ja pijem vodu z vodovodu, bývam pod tatrami. Máme tu naozaj kvalitnú vodu. Keď idem na hríby, nemám problém sa napiť zo studničky, to je ešte lepšie jak ten chlorovy grc...

Nikdy nepochopím tých, čo si kupujú minerálky. Minerálky sú zlo. Len z nich štipe huba, ani chuť to nemá...

lost

xdanielax

ehm, OK, a ked poviem, ze dnes je norma napr 1 pivo a clovek moze soferovat ale od zajtra sa norma proste meni, len tak lebo mi pivovar dal do vacku obalku a od zajtra sa moze pit lubovolny pocet piv, alebo aby sa nepovadalo, tak len 5 piv..

o com je norma? kto ju definuje? kto ju kontroluje?

dnes je ta voda OK, ale co ak nebude OK napr o 473 dni?

ako casto ju kontroluju?

ak ju budu kontrolovat kazde Bozie rano a kazde Bozie rano mi na obrazovku poslu udaje o vode (aj priebezne kazdu Boziu minutu z predosleho dna), extremne podrobne, tak potom s nimi budem suhlasit.

Ono vies, ked prides ku mne na navstevu a uvudis ze mam poriadok, znamena to snad to, ze tu mam poriadok kazdy Bozi den?

hadam si nemyslis ze ano ;)

ani ja, a asi ani ty nie si expert na vodu, takze sa budeme len hadat :D
~~~~~~~~~~
Magy
pamatam sa, ze ty si taky clovek co casto plava na vode, mori atd..
aku vodu piju ludia, co nemaju tecucu vodu, ale maju len morsku vodu?
doteraz som si myslel, ze piju destilovanu vodu (asi najjednoduchsi sposob ako sa zbavit soli z morskej vody)
ci ako to vlastne je ? :)