Obavy z nezamestnanosti, samoty

Príspevok v téme: Obavy z nezamestnanosti, samoty
Kuku-lienka

Dobrý deň..nemám žiaden konkrétny problém, len by som chcela zistiť,či sa už niekto ocitol v podobnej situácii, lebo ja si už neviem dať rady. V máji som ukončila strednú školu a ako čerstvý absolvent sa obávam,že si nenájdem prácu. Študovala som na škole, ktorá ja spojená so sociálnou prácou a keďže takéto zamestnania sa najťažšie hľadajú,a ešte k tomu aj na východe, bojím sa,že nič nenájdem. Veľmi som chcela ísť na vysokú školu, ale rodičia (aj keď majú peniaze) mi ju nechcú zaplatiť, tak musím ísť do práce, aby som si ju mohla zaplatiť sama. S rodičmi nemám zlý vzťah, ale s oboma sa fakt nedá vyjsť. Dokonca musím od septembra prispievať na domácnosť, keď chcem u nich bývať. Môj priateľ ide na VŠ na opačný koniec republiky. Neviem, ako to zvládnem ešte aj bez neho. Kamarátov nemám žiadnych, lebo všetci sa mi otočili chrbtom. Neviem, čo budem robiť...a som z toho zúfalá, že príde september a ja budem musieť trpieť rodičov a nebudem mať prácu...viem, že je veľa možností..že sa môže niečo pritrafiť..určite sa budem snažiť ako len viem, ale už teraz mám z toho depresiu..

Kuku-lienka

ja40 - ďakujem, fakt si to vážim :) ani nevieš ako sa to dobre číta..budem sa toho držať..a je to fakt, že veľa už dnes úspešných ľudí začínalo od nuly..

ja40

V pohode :-)
Hlavne maj sen a ciel. Bud sustredena a vytrvala. Nedaj sa nikym a nicim odradit. Ak ti niekto nebude priat,tak to bude len preto,ze ti bude zavidiet a je jedno ci to bude tvoja matka,alebo nejaka "kamaratka". Ti co ti budu pomahat a drzat palce v tvojom odraze do realneho sveta,tych si vaz. Si tu a teraz a hlavne sama za seba,na to nezabudni. Ale ja vidim,ze si rozumna,len potrebujes nakopnut. Aj nazory inych si vies vypocut,hoci ta to niekedy vie ranit. Ale neboj vsetko sa raz len na dobre obrati a ty budes krasna,mlada uspesna zena :-)

Kuku-lienka

Dede2222 - problém je v tom, že okrem rodičov nemám žiadnu inú rodinu alebo niekoho, kto by to pochopil. Z otcovej strany sa nemôžem na nikoho spoliehať..sú to proste ľudia, ktorí v živote nemali nikdy žiadne hodnotné ciele a od narodenia sa proste nikdy o mňa nezaujímali, ako aj jediná babka, ktorú mám..a z maminej strany mám iba tetu, ktorá drží s mamou..čiže nie je kto..hovorím, jediný priateľ a ešte mám aj tri staršie sestry, ale to tiež...proste oni ma chápu,lebo vedia ako to je doma, ale všetky sa už osamostatnili a nemajú nejako záujem mi pomôcť, lebo vedia, že aj oni tým museli prejsť..do dve z nich sa vydali hneď po škole a o VŠ ani nesnívali..takže tak..

Kuku-lienka

ja40 - prepáč, nechcela som tak až reagovať :)ale vieš, je to ťažké..rozhodla som sa že fakt sa budem snažiť a ísť si za tým, čo chcem...ale nejako musím začať..a odraziť sa chcem sama a hlavne s istotou..lebo bez nej to asi nepôjde...a priateľ mi pomoc ani tak priamo neponúkal, lebo vedel sám ako to je..a mojich rodičov pozná..

Dede2222

Ja nechápem prístup rodičov, vôbec...ak chceš ísť na výšku, choď aj cez mŕtvoly..zbytočne čakať hoc aj 1 rok, pozri si školy, sú druhé kolá, takže nečakaj...napíšem Ti vlastnú skúsenosť, rodičia sa rozviedli, na chleba sme skladali peniaze, prosto úplne dno, práca nikde, katastrofa a to sme 4 súrodenci..ale vždy som tvrdila, že výšku si urobím..isto máš v rodine, nemyslím rodičov, ktorí ťa podporujú, skús sa pozhovárať s nimi..mne napr. na začiatok požičal prostriedky strýko, ktoré som hneď zo sociálneho štipendia vracala..Štipendiá dávajú v peknej sume, napr. moja sestra dostáva 250eur, keďže nebýva v meste kde študuje..ja byť na tvojom mieste isto sa obrátim na niekoho "chápavejšieho" v rodine a prediskutujem všetky alternatívy, neexistuje, že rodič by takto kazil život svojmu dieťaťu..ja som si skončila výšku a končím o rok doktorantské..všetko sa dá, len treba chcieť..pretože na jednej strane chcú aby si im pri sukni sedela, na druhej aby si prispievala, hoci isto tušia možnosti tvojej realizácie v zamestnaní na východe a na tretej zase to, že keď sa chceš realizovať, tak ťa nepustia..kde máš tú istotu, že by ťa pustili na výšku do iného mesta na budúci rok?? prosto treba riešiť s nejakým chápavejším príbuzným, však ide vlastne len o tie prvé tri mesiace, potom sa dostaneš do koľají s brigádami..v každom prípade všetko dobré prajem..:)

ja40

Kukulienka neurazaj sa,povedala som,ze to nemate tam lahke...a toboz ak si si uz v zivote co to preskakala,prave preto musis robit vsetko preto,aby si bola stastna,zdrava a bohata. Ja som bola na tom podobne ako ty tak preto to takto pisem...my ti tu pomahame aspon slovom,ale tiez neodmietaj pomoc od svojho priatela ak ti ju ponuka. Ved raz pomozes ty jemu :-)

Kuku-lienka

ja40 - ako nehnevaj sa..ale od mája chodím každý mesiac po obchodoch sa všade pýtať dala som minimálne 10 žiadostí a všade ma odmietli, lebo nepotrebujú nikoho..všade už majú na brigádach nasúkané 16 ročné deti, čo jeho mamka alebo ocko tam pracuje a všetko im vybaví..obehala som už naozaj všetko..a s mojou školou ma nechcú ani do obchodu zobrať..ja by som bola maximálne šťastná keby som nemusela sedieť doma a robiť hoci aj od rána do večera, aby som niečo zarobila na školu..asi potom nevieš, čo je to žiť tu na východe..a ani neviem, čím všetkým som si prešla, že nesrším odhodlaním a mladou energiou..:(

Kuku-lienka

chorecrievko - tak prispievať musím z prvej výplaty ktorú dostanem, keď chcem byť doma. Lebo mama mi povedala, že už na mňa nedostáva rodinné prídavky od septembra, takže budem musieť platiť.
A čo sa týka toho, že priateľ mi pomôže...je to pravda,on by to urobil, ale ja mu nechcem byť na obtiaž zo začiatku,že ma bude musieť ťahať..viem,že aj o to bude mať ťažké..zo začiatku bude aj on musieť investovať veľa peňazí do školy. A nie ešte mne prisievať..aj tak, o už má vybavený internát, čiže spolu by sme nebývali..
Na absolventsku prax určite pôjde od septembra, lebo keď chcem peniaze, tak musím niečo robiť..a brigádu budem pilne hľadať tiež určite..

Ďakujem baby, povzbudili ste ma, že sa mi snažíte pomôcť..ale asi to budem musieť pretrpieť nejako :)