Neúspešná liečba depresie

Príspevok v téme: Neúspešná liečba depresie
thatiank_aa

Ahojte,
chcela by som poradiť. Už viac ako polroka navštevujem psychiatra a beriem antidepresíva (Suplirid Belupo, Coaxil). S liekmi je to fajn, dá sa, takpovediac, existovať, ale bez nich sa cítim ako vyšťavená troska. Skúšala som ich aspoň na jeden deň vysadiť, ale všetko bolo ako facka v mihu späť. Totálne zmiešané pocity a nálady hnevu, bezcennosti, smútku, depresie, plaču a hlúpymi otázkami donekonečna víriacimi v hlave. Nechutný pocit v hrudi, ktorý sa stále rozpínal ako mazľavá brečka.
Neviem sa stále na nič sústrediť, nič si zapamätať, nič ma nebaví, nerobí mi radosť. Som zlá k ľuďom, ktorých mám rada, vlastne k tým pár, ktorý mi ešte ostali. Neviem sa rozprávať s ľuďmi a popravde, ani nechcem.
Keď nie som v práci, neviem sa prinútiť robiť nič iné, len civieť na seriál, ktorý ani nevnímam a nechať hlavou behať nezmyselné myšlienky. Začala som si aj písať denníček, aby som uľavila duši, ale žiaden prínos.
Občas idem na pivo či rum, necítim sa ako alkoholik, ibaže môj psychiater vidí príčinu mojích problémov práve v alkohole. Ja ho nepotrebujem, myslím, žemoja degustácia je v norme, ale neviem ho o tom presvedčiť, tým pádom je mi celý psychiater len na lieky.
Neviem, čo mám robiť. Neviem, či chcem vyhľadať psychológa, pretože sa obávam, že človek to robí len kvôli peniazom a ja nemám chuť takému niečo vysvetľovať, okrem toho sedenia sú drahé a krátke a na to nemám potrebné financie.
Neviete mi poradiť nejaké tipy, cvičenia, ako vyčistiť hlavu, niečo, čo Vám zaberá? Asi budem vďačná za každú jednu maličkosť, pretože tento život ma nebaví a lieky nechcem brať doživotne :-/

nels

Ahoj.. v prvom rade si myslím že lieky úplne vysaď.. a nahraď ich nasledovným.. - určite odporúčam ľubovníkový čaj ! tento je hlavný.. no a taktiež čaj z medovky a valeriány, chmeľ obyčajný a schizandra čínska.. :-) ovsené vločky pôsobia antidepresívne, ovos ako obilnina celkovo.. taktiež ženšeň (ja mám ampulky ženšeňové zo zdravej výživy) .. vysaď cukor a kofeín.. snaž sa zdetoxikovať organizmus, čím bude organizmus čistejší, tým viac sa vyjasní aj myseľ.. mliečne produkty sú bohaté na aminokyselinu tryptofán, ktorá pôsobí antidepresívne, čo v tvojom prípade potrebuješ doplniť vo vyššom množstve .. no dávaj pozor aby neboli GMO.. pohánka, tvaroh, sladiť medom (najlepšie domácim) .. banány taktiež posobia antidepresivne kedze podporuju vyplavovanie serotoninu.. dostatok spanku.. avokádo, semiačka, orechy.. a jedlá ako napríklad rizoto z hnedej ryže, chia semiačka na energiu.. a urcite potrebujes vela omega mastnych kyselin, tie su obsiahnute hlavne v avokade, morskych riasach, rybach, olejoch ako konopny, lanovy.. a taktiez kyselina listova co je hlavne v salatoch.. mrkva s cviklou obsahuju tiez dolezite latky.. a potraviny obsahujuce horcik (napriklad kalerab) .. prosim skus toto vsetko dodrzat aspon 2 tyzdne byt zasadova, za ten vysledok to stoji.. dúfam, a verím, že ti to pomôže, určite viac ako sedenia o psychiatra a platenie ze lieky na ktorych sa vlastne stavas zavisla a z dlhodobejsieho hladiska ti viac uskodia ako pomozu.. mas moju podporu !
Keby ťa niečo konkrétne trápilo, kľudne mi napíš, rada ťa vypočujem, a poradím, ak budem vedieť, s tým najväčším potešením :-) Maj sa dobre :-))

luciano

BULDOG, Elicea je AD zo skupiny SSRI s účinnou látkou escitalopram. Nie je to až také silné AD, aby vedelo eliminovať hlbokú depresiu. Ty by si zrejme potrebovala silnejšiu medikáciu a augmentovať to s antipsychotikami. Ja by som ti odporúčal prejsť na Valdoxan, Coaxil a Quetiapín, prípadne ešte na Depakine Chrono. Po tejto liekovej "polievke" by sa ti malo výrazne polepšiť. A samozrejme, že sa musíš zmieriť s tým, že lieky budeš musieť užívať až do konca života.

p.d.

A k tym liekom, je fakt, ze clovek niekedy fakt potrebuje aj liek. Ja si myslim, ze by bolo mozno dobre ist aj do nemocnice, aby ta nastavili na lieky, ktore su pre teba. Brat "cosi" je ako hadzat hrach na stenu. Okrem toho aj take preliecenie ma svoj zmysel, hoci by si potom ani lieky nebrala.

p.d.

Cakas od psychiatra terapiu, ale pritom sama na seba kasles. Cakas len pomoc zvonku a problem je vnutri. Musis si najst vela aktivit, sportovat, sexovat, ucit sa. Je logicke, ze vlak, ktory je odstaveny, nikoho neprevezie.

BULDOG009

SOM VEDENA U PSYCHIATRA OD 2003,UZIVAM DENNE ELICEU 1 TBL VECER A PODLA POTREBY SPITOMIN 10MG.NIEKEDY SU DNI KED SA CITIM PERFEKTNE A NIEKEDY SU DNI AKO NOCNA MORA.JE MI PERMANENTNE ZLE,STALE MA DUSI NA HRUDI A POD.VED TO POZNATE.MAM POCIT,ZE SOM PRILIS DLHO NA LIEKOCH A AKOSI Z TOHO BLUDNEHO KRUHU NEVIEM VYJST.SU TU PROBLEMY,VED KAZDY ICH MA,LEN CHCEM POVEDAT,ZE BY MI VIAC VYHOVOVALO NAJST NEJAKEHO ODBORNIKA KTORY BY SO MNOU ROZOBRAL PRICINU VZNIKU MOJEJ DEPRESIE A NEJAKO MI POMOHOL SA CEZ TO PRENIEST.NEPLAKALA SOM DOBRYCH 15 ROKOV A STALE MI TO AKOSI NEJDE.PRESTALA SOM SI VERIT A MAM POCIT,ZE SA NA NIEKOHO LEN HRAM ALE SVOJ ZIVOT ANI OMYLOM NEZIJEM.ZA POSLEDNE 2 ROKY SOM NABRALA SKORO 20 KIL A PRITOM SOM SPORTOVALA.KED PRIDEM KU SVOJEJ PSYCHIATRICKE TAK SA S NOU POROZPRAVAM TAKU POL HODINKU AKO SO SVOJOU KAMOSKOU A TO JE VSETKO.VYPOCUJE MA NAPISE LIEKY AK UZ NEMAM A TO JE VSETKO.V POSLEDNEJ DOBE SI CHODIM LEN PO RECEPT.SNAZIM SA PREBRAT K ZIVOTU ALE STALE TU NIECO CHYBA.KEDYSI SOM BOLA ZIVEL,AKTIVNA,NEBOJACNA A ZA KAZDU SRANDU A TERAZ SI PRIPADAM AKO 80 ROCNA FRFLAVA A USTRACHANA BABICKA.

RNG

Aby som nezabudol, oba tie "lieky" su vysoko navykove, tj ked ich zacnes brat je velky problem ich vysadit. Idealne pre farmaciu.Pricom uzitocne efekty antidepresiv su dost pochybne, niekde ich porovnavaju az s placebo cukrovymi pilulkami
psychcentral.com
To je obzvlast nebezpecna kombinacia, slaby efekt a casto velmi skodlive postranne ucinky a silna navykovost.

RNG

Sulpiride je utlmovac s plno skodlivymi ucinkami, ale menej nez ine antipsychotika
en.wikipedia.org, hodne zvysuje hladinu prolaktinu a nesmies ho brat po 16 hodine , lebo nebudes spat a to podstatne zhorsi stav nervovej sustavy, , az do nemoznosti fungovat.
Coaxil/tianeptine je starsia droga(1960), a dosial neschvalena v UK a USA, asi mali na to nejaky dovod, pozri na percento skodlivych postrannych ucinkov, ktore obsahuju oboje aj ospalost, aj neschopnost spat, co znici funkciu mozgu velmi rychlo.
en.wikipedia.org

RNG

Depresie su z nedostatkov roznych neurotransmiterov v mozgu, nie z nedostatku umelych chemikalii. Tak logicky by si mal clovek doplnovat tie neurotrtansmitery, alebo polotovary potrebne na ich vytvorenie. Ale zialbohu lekari su trenovani len na pouzivanie liekov a nie na prirodne latky.Len velmi mala cast lekarov sa zaobera prirosdnymi prostriedkami na adresovanie alebo predchadzanie zdravotnym problemom.
Na problem s nedostatkom serotoninu, co je az v 80% depresiach su ucinne doplnky ako 5-HTP(polotovar na serotonin=5-HT)SAM-e a vytazok z Lubovnika/St John's Wort(Prirodne SSRI), kde narazova davka ucinkujuca za 2 hodiny musi obsahovat 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. Oba su nutne na ucinok a davka je dost citliva, menej neucinkuje,a ovela viac moze sposobit serotoninovy syndrom. Davka je narazova a nema sa opakovat viac krat ako raz za den/dva. Ucinok trva asi 8 hodin, potom postupne slabne.

thatiank_aa

Ahojte,
ako som písala, lieky celkom zaberajú, vďaka nim som schopná existovať, pracovať, neraz navodia aj dobrú náladu, ale v poslednom čase sa stáva, akoby prestávali účinkovať, t. j. zlé nálady a všetky tie depresívne stavy naokolo sú späť.
Lenže ja by som rada existovala bez liekov, pretože som čítala v dosť veľa témach tunak, ževraj depresia sa liekmi nedá vyliečiť, lieky len potláčajú stavy, tak potom načo je dobré brať ich, napr. aj toho 1-1,5 roka, keď ich po tomto čase vysadím a všetko bude späť?
Nechcem byť do konca života na liekoch skrz moju hlúpu hlavu :-(
Životosprávu upravujem, prestala som fajčiť, obmedzila alkohol, snažím sa cvičiť a to hlavné, čo mne pomáha je pravidelný režim, kedy presne viem, čo o koľkej mám mať. Akonáhle ma niečo z toho režimu vyhodí, nie som schopná nahradiť si voľno niečím iným. Tiež si neviem predstaviť, že budem musieť mať tento vojenský režim do konca života.
Ešte raz, alkoholik nie som, viem, že toto o sebe tvrdí väčšina alkoholikov, ale ja nemám chuť počas dňa si vypiť, ani sa netrasiem, ani nepotrebujem veľa alkoholu a už vôbec ho nepotrebujem k tomu, aby som sa bavila. Alkohol je pre mňa príležitostná vec, ktorú si dám na koncertoch, ibaže psychiater celú moju liečbu postavil na tom, že " "nepi alkohol, všetky tvoje problémy sa vyrieša".
Napriek tomu, že som sa snažila s ním o tom baviť, stále trvá na svojom.
Tak som rezignovala a chodím si len pre lieky k nemu.
Ja viem o niektorých spúšťačoch svojich depresií a rozhodne to nieje chýbajúci pohárik.
Tohto psychitra navštevujem na základe rád na zzz.sk, kde ho ospevovali. Volá sa Trtala, možno ho niektorý poznáte.
Tá Albertová je psychologička? Máte aj nejaký kontakt na ňu?