Zdrava nahrada peciva

555566

ja si ovsené vločky pripravujem tak ze si ich zalievam horúcou prevarenou vodou z kanvice a nechám napučať asi tak 15 minut az kym sa z nich neurobí taká kaša a potom do toho primiešam rôzne ovocie, jogurt, atd..podla chuti

čo je na tejto príprave zle?

(Doteraz som si myslela ako zdravo ranajkujem :(

ale urcite je to lepsie ako keby som jedávala kupované prazené musli, alebo rôzne presladené cereálie, nie?

vitavi

Pchať sa len sojou je hlúposť tak isto ako napchávať sa len mäsom. 3 x týždenne soja , navyše vo fermentovanej forme ti isto nespôsobí vôbec žiadny problém, ináč, načo by si to robila, keď máme i ďalšie strukoviny.
Vločky správne pripravené ti môžu len prospieť. Vo forme rannej kaše tak ako to jedávali stovky /tisíce/ rokov Angličania ťa ani nedehydrujú tak ako chlieb, sú dobre stráviteľné a dodajú ti potrebné výživné látky i vlákninu.

Irén 1

plnielanu.zoznam.sk

agartio - tu sú vychválené ich pozitívum,ale zasial si u mňa pochybnosť po prečítaní tvojho linku, ale aj práve argumentom o soji - moja skúsenosť s ňou bola presne taká ako popisuješ a tak sa stávam po dnešku rozdvojená osobnosť....

agartio2

Inak, napriklad aj vela vegetarianov obhajovalo soju, ako im robi dobre.
Ale potom, po rokoch sa prejedli k problemom so stitnou zlazou.

Cize, podla mna, je to iba tvoj subjektivny pocit, ze ti to robi dobre.
Realita po rokoch ale moze byt ina.

Ja ta varujem, rovnako ako mnoho expertov v oblasti zivotospravy, ze surovy ovos sa jest nema. Je to oriesok na stravenie aj pre kone.
Lepsie ti je asi proste preto, ze ti ta vlaknina vycisti crevo. Lenze to sa da dosiahnut ovela lepsimi prostriedkami.

Cize, ten ovos ti vlastne cisti creva vlakninou absolutne neohrabanym sposobom, ze ti zaplni creva zbytocnym lepkom, a zivinami, ktore sa nemozu vstrebat, ani stravit.
To je lepsie uz nejest vobec nic na ranajky, nez ovsene vlocky a ked uz tak, dat si ovocie so psyliom alebo nejaku zdravsiu formu cistenia criev.
Jest sa ma pre ziviny, a z ovsa prakticky ziadne nemas.

A inak, ked uz si chces cistit creva vlakninou, tak lepsie je zjest nieco hodnotne, stravitelne, a pridat si tam otruby, napriklad aj ovsene otruby sa daju kupit, co je vlaknina z ovsa. Ziskas z toho ovela viac.

Dalsim faktom je, ze pecivo, ci obiloviny su na ranajky absolutne nevhodne. Vysaju z tela vodu, a travia sa aj 4 hodiny. Rano travenie nieje take aktivne, ako na obed. Cize tym zasytenim myslis, zacpat si zaludok... to je velmi nezdrava zavislost.
Rano sa telo chce cistit a tak je lepsie bud nejest vobec iba pit vodu, alebo jest ovocie, ci pit zeleninove-ovocne stavy. Nieco, co obsahuje vela vody. Ak si das pecivo, tak to telu poriadne skomplikujes. No a ovsene vlocky, tiez priamo pohroma.

Ak ich chces jest aspon ako tak zdravo, tak ich namoc cez noc do teplej vody okolo 45 stupnov, jemne zniz pH citronovou stavou alebo jablcnym octom a pridaj nejaku formu fytazy, kedze ta v ovsenych vlockach je uz znicena. Napriklad dobre je nadrtit za lyzicu pohanky, alebo celej raze. Raz sa ale drti dost tazko aj v maziari, ale ma najviac fytazy, bola by asi najidealnejsia. Pohanka ide rozdrtit lahsie, ale nema az tolko fytazy.
No a takto ked to nechas namocene cez noc, tak tie vlocky uz zacnu byt ako tak stravitelne.

agartio2

Razny chlieb so zeleninou, nie vianocka s maslom a lekvarom. Je lepsia alternativa ako ovsene vlocky.

Viacnocka s lekvarom je sladkost, dezert, ako hlavne jedlo by sa nemala jest vobec. A na ranajky uz vobec nie.

555566

Irén 1: presne, ten istý problém vyriešia ovsené vločky aj u mna, ja ich jedávam pravidelne kazdé ráno a iné ranajky si uz ani neviem predstavit ;)

ja vdaka ovseným vlockám vydrzím v pohode 4 hod. nasytená a nemusím do seba nič pchat, nemám chut na sladké, pravidelná stolica, zmizlo mi akné,
a dajú sa skonbinovať s čím kolvek stále chutia výborne ;)

čiže ani ja neverím ich skodlivosti (aspon zatial sa to na mne nijak neukázalo)

podla mna je lepsie jest ovsené vlocky akokeby som sa mala ráno napchávat rozkom s maslom + dzem, alebo nejaká mastná vianočka, makovník, orechovník a podobným sladkým odpadom :D

Irén 1

Tak ja na ovsenne vločky tiež nedám dopustiť a práve k vôli ním mám pravidelnú stolicu a tak neverím o ich škodlivosti.

vitavi

m.rozhlas.cz

V podstate záleží na príprave. Obilniny je väčšinou potrebné vopred namočiť a potom variť tak, aby sme dosiahli mäkkú konzistenciu. prípadne pridať kvások a lebo naklíčenú pšenicu, prekvasiť 2-5 hodín a tak dosiahnuť lepšiu stráviteľnosť.
Vylúčiť obilniny v celých zrnách je chyba, pretože majú nenahraditeľnú úlohu pri udržiavaní stabilnej hladiny glukózy v krvi a stabilného zásobovania mozgu energiou / o ďalších zložkách nehovoriac/. V dnešnej modernej strave dochádza k ich vynechaniu, čo má za následok enormné zvýšenie chorôb spojených s poruchami nervového systému a psychiky.